outdooring.cz / Outdoor články / Žďárské vrchy

Doporučujeme:

Žďárské vrchy

Vyškrábal jsem se z lesa po kopřivami úplně zarostlé cestě a octl se konečně na silničce. Před chalupou vidím stát počítač s veřejným internetem. Hlava mně to takzvaně "nevzala", tak jsem kráčel dál. Po pár metrech jsem se zastavil a nevěřícně se vrátil. U opuštěné chalupy stojí počítač s pevně zabudovanou klávesnicí a nápisem Veřejný internet!

zdarske-vrchy1

Žďárské vrchy mají mnoho lezci oblíbených skal jako třeba Dráteničky.

Zcela konsternován jsem sundal batoh, opatrně přišel k tomu, co naprvní pohled vypadalo jako bankomat a nevěřícně jsem zadal "www.outdooring.cz". Stránka naběhla... a já se rozesmál - tak teď si nás čtenáři najdou i uprostřed lesa ve Žďárských vrších. Ťuknul jsem na odkazy s počasím a zjistil během sekundy, že budu mít i v příštích dnech pěkné počasí. Otvor na nějaké mince nehledejte - surfování je zdarma.

Žďárské vrchy jsou krajem, kde najdete tyto počítače na přibližně 40 místech, jsou to turisticky více i méně navštěvovaná místa, hospody, hotely, obecní úřady. Během mého výletu jsem je potkal náhodně ještě dvakrát. Můžete si tak kromě počasí najít třeba možnosti ubytování, otvírací dobu muzea, přhled kulturních akcí v městečku, do kterého se chystáte až zítra, odjezdy autobusu, a podobně.

Žďárské vrchy jsou z velké části pokryty smrkovými lesy. To, čím ale okouzlují nejvíce, jsou úžasné louky a členitá krajina kopců s občasnými skalami a rybníky. Tu změnu atmosféry krajiny pocítíte okamžitě po příjezdu. Tam, kde jinde mají velké lány obilí, zde ucítíte vůni lučních rostlin - kopretiny v nebývalém množsví, zvonečky, kohoutek luční, rdesno hadí kořen v blízkosti potoků, krvavec toten a mnoho druhů trav.

zdarske-vrchy2

Počítač s internetem uprostřed lesa!

Pokud budete přemýšlet nad mapou, kterou z mnoha turistických tras zvolit, doporučil bych řídit se i členitostí krajiny. Spletité vrstevnice, louky se samostatně stojícími stromy a kameny, doplněné osamotě stojícími chalupami - to vše dává tušit typickou pěknou krajinu Žďárských vrchů, takže i když tudy zrovna nepovede značka, zvolte trasu i tudy.

Taková pestrá krajina je především v širokém okolí obcí Sněžné, Odranec, Krásné, Krátká, Pustá Rybná. V této východní části Žďárských vrchů si nenechte ujít výhledy z kopců Kamenice nebo Metodka (787 m n.m.), na kterém najdete i "vrcholovou knihu" se zápisy turistů. V jejich blízkosti je památník v místě zastřelení posledního vlka na Vysočině. Stalo se to v roce 1830 a vlk vážil 45 kilogramů.

Centrem Žďárských vrchů je nejvyšší místo - Devět skal (836 m n.m.). Tato skalní vyhlídka je ovšem o prázdninách a zvláště víkendech zaplavena turisty. Skalní útvary najdete i v okolí: Čtyři palice, Malínská skála, Rybenské perničky, oblíbené lezecké místo Dráteničky, na které se ale dostanete boční nenápadnou pěšinou i bez lezeckého vybavení. Nedaleko Dráteniček je vesnice Krátká, v níž jsou v nebývale velkém množství zachovány původní staré chalupy.

Ve Sněžném doporučuju navštívit na náměstí Galerii Sněžné, kde můžete vidět malíře Vysočiny a Žďárských vrchů jako Jan Odvárka, Rudolf Němec, Dagmar Zemánková, Ladislav Šauer a další. Otevřena je každý den od 11 hodin. Další významnou krajinářskou galerií je Galerie Vysočina v Poličce.

Pokud vyrazíte v horkém létě, můžete se ochladit v některém z rybníků Žďárských vrchů. Velké Dářko, Medlov nebo Sykovec u Tří Studní, Milovský rybník.

Zdroje vody: Žďárské vrchy jsou protkány množstvím potoků, takže na studánky není nouze.

Mapa: KČT č. 48 - Žďárské vrchy

zdarske-vrchy3

Ranní výhled z kopce Metodka...

zdarske-vrchy4

Dřevěnice potkáte nejen původní, ale začínají se i zcela předělávat a stavět nové v původním duchu.

zdarske-vrchy5

Milovský rybník. Je zde půjčovna loděk, hotel i internetový automat.

zdarske-vrchy6

Zde byl roku 1830 zastřelen poslední vlk na Vysočině.

zdarske-vrchy7

Vonící louky a kopce Ždárských vrchů.

zdarske-vrchy8

Typický bublající potůček uprostřed smrkového lesa.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.