outdooring.cz / Outdoor články / Zážitky lovce zvuků

Doporučujeme:

Zážitky lovce zvuků

Ing. Pavel Pelz, CSc. je odborníkem v nahrávání hlasů zvířat. Při svých "lovech beze zbraní" prožil spoustu veselých i smutných příhod, z nichž některé si můžete právě přečíst.
CD se zvuky zvířat můžete zakoupit i v našem eshopu.

zazitky-lovce-zvuku

Pavel Pelz

Několik let jsem marně pátral po hnízdě poměrně u nás vzácného motáka pilicha. O výskytu pilichů jsem věděl řadu let podle jejich svatebních letů v prostoru Českomoravské vysočiny. Několikrát jsem pozoroval samce, který je shora světle šedý s bílým kostřecem. Nápadný je širokým černým pásem na konci křídel měřících v rozpětí i přes jeden metr. Piliši jsou tažní dravci a jsou velmi plaší. Jejich hlasové projevy zaslechneme jenom v době hnízdění. Nalezení hnízda je možno považovat za šťastnou náhodu. Hnízdo bývá v otevřené krajině i v jehličnatých lesích a vždy na zemi. V květnu jsem náhodou podle chování starých ptáků objevil hnízdo v lese ve vysekaném smrkovém náletu. Po zdařilé nahrávce hlasů samce i samice jsem chtěl asi po 3 týdnech nahrát ještě hlasy mladých. Vejce piliši snášejí asi v dvoudenních intervalech a tak na hnízdě bývají mladí ve velmi rozdílné velikosti. Mladých bývá 3 až 6 a tak nejstarší postává na hnízdě zatímco nejmladší ještě bezmocně leží na zemi. Když jsem k hnízdu přišel nechtěl jsem věřit svým očím. Na hnízdě byla zašlapána do země 3 nejmenší mláďata a jedno největší, skoro již vzletné, bylo přibito velikým hřebem „krovákem“ do kmene silného smrku.

Dvanáct let jsem jezdil pořizovat nahrávky do přírodní rezervace Serrahn v Mecklenburgské jezerní pánvi v NDR. Rezervace leží přibližně mezi Berlínem a Baltickým mořem. Na území o rozloze 7000 ha bylo více než 2100 ha přísně chráněného území „Totalreservat“, které mělo charakter obrovských bažin a rozsáhlých mokřadů. Pohyb v tomto území vyžadoval znalost terénu i určitou odvahu. Když jsem se v roce 1970 seznámil se správcem reservace, a umožnil mi v rezervaci nahrávat, udělal mi nejdříve přednášku o nebezpečnosti močálů a možnosti snadno zabloudit. Rozhodl se, že mi musí ukázat cestičky bažinami, které poznám podle druhu vegetace a poučil mě, že i šlápnutí vedle může mít osudné následky. Vypravili jsme se spolu do bažin a za neustálého poučování jsme ušli asi 500 m. Pak se mu podařilo šlápnout mimo cestičku a okamžitě se mu jedna noha propadla až téměř po pás. Podařilo se mi ho vytáhnout mokrého a zabláceného. Za neustálých kleteb vylil vodu z holínek. Pak pronášejícího ty nejhorší německé nadávky, jaké jsem ještě neslyšel, jsem ho doprovodil do Správy biologické stanice. Tam se ve vzteku opil a prohlásil, ať mě vezme ďas a ať se třeba utopím a ať si chodím kudy chci. Tak jsem tam chodil 12 let. Bažinami se dalo opatrně projít na tzv. Ostrov dravců. Bylo to poměrně malé území s vysokými borovicemi a hustým podrostem, kde hnízdil orel mořský, luňák hnědý a červený, káně lesní, ostříž lesní, krkavci a orloven říční. To byla pro mně země zaslíbená. Tam jsem také nahrál některé důležité záznamy pro mezinárodní Aktion Baltik.

Tok tj. houkání a další i složité hlasy výra velkého probíhají většinou v lednu a v únoru. Nahrávání výřích hlasů je tedy velmi nepříjemná činnost v mrazivých nocích. Podařilo se mi také nahrát hlasové projevy samice, která se ozývá hlubším a tišším hlasem. Hnízdění, podle meteorologických podmínek, probíhá od ledna do dubna. Podařilo se mi najít obsazené hnízdo v jednom jihočeském lomu. Bylo umístěno na skalní římse, kde samice seděla na snůšce. Začátkem dubna jsem se k hnízdu vrátil a chtěl jsem nahrát hlas mladých výrů. K mému překvapení a zděšení jsem našel vyříci pod hnízdem mrtvou. Byla zastřelena a na hnízdě zbylo jedno uhynulé mládě a dvě vejce.

Několik let jsem se pokoušel nahrát hlasy daňků v říji. Ta probíhá později než jelení říje, během října. Daňci nemilují hluboké smrkové lesy jako jeleni, ale dávají přednost světlým hájům prostoupeným světlinami a malými palouky. Tím jsou také dány potíže při pořizování zvukového záznamu. V řídkém listnatém lese s mohutnými stromy nebylo možno najít vhodný úkryt. Stále se mi nedařilo přiblížit se v noci k těmto zvířatům na vhodnou vzdálenost. Vypozoroval jsem, že říje v noci za tmy probíhala nedaleko jejich krmelce. Nezbylo mi než ještě za světla se ukrýt v krmelci. Lehl jsem si do krmelce na slámu s připraveným magnetofonem a mikrofonem nasměrovaným do směru vypozorovaného říjiště. Po několika hodinách čekání se říjící daňci i s danělami přiblížili na vhodnou vzdálenost. Nahrál jsem hluboké rochání daňků, třesk paroží bojujících samců i slabé vysoké hlásky danělek. Byl jsem spokojen, že se záznam povedl. Po půlnoci jsem konečně svůj úkryt opustil. Tím však celý problém s nahráváním ještě neskončil. Celé příští dopoledne jsem byl zaměstnán vybíráním klíšťat, zvláště z choulostivých míst.

Mezi náhodné nahrávky mohu také zařadit hlasy a zvuky říje kočky divoké. Podařilo se to poblíž hnízda veliké vzácné sovy, puštíka bělavého. Hnízdo bylo ve starém hlubokém lese v horách Vihorlatu u východní hranice Slovenska s Ukrajinou. Zde jsem strávil několik nocí. Při dlouhých nočních hodinách čekání na přílet sov krmících mláďata, se v jedné noci ozvaly i kočky divoké. Protože jsem byl stále připraven okamžitě provést nahrávku zvuků krmících sov, podařilo se zaznamenat i náhodné zvuky páru divokých koček v říji na pozadí hlasů puštíků.
Text a foto: Pavel Pelz

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.