outdooring.cz / Outdoor články / Zatopený jeskynní systém Maňajama v Chorvatsku

Doporučujeme:

Zatopený jeskynní systém Maňajama v Chorvatsku

Bezdebat úplně nejvíc nejlepčí lokalita na Jadranu a přilehlým vesmíru.

manja1

Tak v tomdlectom kopci zhruba uprostřed leží vlez do jeskyně Maňajama. Ďoura je 50 m nad hladinou a hladina v jeskyních je zas 50 m pod povrchem, takže i slabšímu jedinci dojde, že propojení s mořem je jasná věc - už sem ho taky nejspíš našel. To sem fotil a filmoval z pučenej Cessny- už pochopitelně chystám ze fšeho filmík, kterej nejspíš opět nikdy nedodělám.

manja2

Na druhej fotce stěhujeme matroš z velkej lodě gumákem na břeh, odkud ho šerpové z vlastních zdrojů vytahaj nahoru.

manja3

Tak a tadyhlenc už se soukáme do ďoury, 50 metrů hloubky s jednou plošinkou zhruba uprostřed, jinak čistá vertikála. Místy je to prostor opravdu impozantní, sály maji taky 40 metrů vysoko strop, průměry taky v desítkách metrů. Fšude samej krápník nebo minimálně stěny vylitý krápníkovinou. Jak je to vlastně fšecko velký nikdo netuší, hladiny, nad kterou je dejchatelnej vzduch sme zatim našli tak 100 metrů, ale je to samej tunel, studna a chodba. Hloubky překračujou možnosti vzduchu, takže je neznáme-zatím. Jistý je, že ani v šedesátce dna nedokoukáte a to je vidět kurňa daleko.

manja4

A tady už lano s potápěčským wercajkem dosedlo přímo na hladinu... na dno je to min. 50 metrů zpočátku sladký a po dvaceti metrech slaný vody. Všecky prostory sou politý krápníkovinou úžasnejch barev, včetně těch pod hladinou.

manja5

Ve vodě je vidět jistě 70 metrů a má i koncem října kolem 20ti stupňů. Fšecko co vidíte nad vodou je i pod hladinou, páč se jedná až o druhotně zatopený úžasný krasový jeskyně. My sme je ale nezatopili, fakt ne. Tady se snažíme najít další kanál, kaňony pod náma maji šířku od dvou do sedmi metrů a hloubku nejčastějc nekonečnou. Nenajdete cenťák šutru bez výzdoby, je to až trošku kýčovitý a musel sem se tu a tam štípnout, estli se mi to nezdá.

manja6

Todlencto nejni nijak dobarvovaný ani upravovaný, jen se strčila silná xenonka pod hladinu. Chvílema sem z toho nemoh popadnout dech. Klucí strávili spoustu času v Mexiku na Jukatánu a přesto na tom byli podobně.

manja7

Tady už se natahujou provázky, že aby sme nezabloudili. Zajímavý je, že sem ani v nejmenším neměl pocit ohrožení, byť dno je v nedohlednu a na povrch 50 metrů po laně. Vobčas se zdálo, že tam dál vůbec voda nejni, ale byla jen neskutečně čistá.

manja8

"Obojživelná" fotka.

manja9

Krápníkový dóm.

manja10

A ještě jedna pěkná fotka.

Fotky: MANJANA a její hosté
Text: Miroslav Šrefl, majitel cestovní kanceláře a provozovatel 2 ubytovacích center na ostrově Brač, nabízejících zejména služby potápěčské školy a potápěčských center.
Podrobnosti i další fotky najdete na Manjana.cz

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.