outdooring.cz / Outdoor články / Yukon Quest kniha

Doporučujeme:

Yukon Quest kniha

Yukon Quest, závod na tisíc mil mezi americkým Fairbanksem a kanadským Whitehorsem, se stal opravdovou legendou pro všechny, kdo se zajímají o saňové psy. Závod se odehrává v krajině, které dominují hory, velké řeky a hlavně sníh a led v tisíci podobách. Jediné, co v ní téměř chybí, je lidské osídlení. Jedna z mála krajin, která vypadá skoro stějně, jako před tisíci lety. Není jednoduché v ní žít, a zárověň je to tak přirozené pro lidi, kteří mají rádi divočinu, čisté potoky a polární záři.

yukon-quest-kniha

Yukon Quest

Musheři jsou lidé, kteří tam vyrostli nebo si ten kraj zvolili. Fanfaróni a snílci, libující si v pábení, lační publika, stejně jako zamlklí introverti, kteří před lidmi dávají přednost společnosti svých psů a volné krajině. Všichni jsou ale tvrdohlaví a umanutě jdou za svými sny. Saňoví psi jsou jim rovnocennými partnery.

V Yukon Questu ožívá každý rok něco, o čem většina z nás ví jenom z vyprávění nebo knih. Saně se ženou bílou plání, sníh odletuje od psích tlap, musher se drží madel saní a v běhu pobízí spřežení.

Yukon Quest vyrostl z malého provinčního závodu pořádaného komunitou seveřanů žijících na Yukonu a Aljašce v jeden z nejvýznamnějších závodů psích spřežení na světě. Kanadský novinář John Firth, který se významně podílel a podílí na organizaci závodu nás v knize provádí od úplných začátků - pitky v hospodě U volského oka až po rok 1997, kdy se před televizemi velkých společností producírovali na startu významní světoví sponzoři. Hlavní osou knihy je ale průběh závodu v roce 1988, kdy se na startu zřejmě naposled ve velké míře střetly "stará" a "mladá" musherská škola. Neobyčejně dramatický závod plný zvratů nakonec vyhrál Dave Monson, ale to není podstatné. Podstatné je, že John Firth vše popsal s dostatečnou odbornou erudicí a zároveň lehkostí, aby si na své přišli odborníci i ti, kteří hledají jen napínavé čtení a romantiku zasněžených plání. Kniha je doplněna více než 70 černobílými fotografiemi, řadou mapek, oficiálními pravidly závodu z roku 1998 a výsledkovými listinami do roku 1998.

Knihu můžete zakoupit i v našem eshopu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.