outdooring.cz / Outdoor články / Vltava v obrazech - Hledání ztraceného času DVD

Doporučujeme:

Vltava v obrazech - Hledání ztraceného času DVD

Nejznámější českou řeku Vltavu si budete moci vychutnat na unikátních starých filmových záběrech, fotografiích i současných dotáčkách, včetně leteckých pohledů. Záměrem autorů tohoto cyklu bylo sesbírat a využít co nejvíce obrazových materiálů o naší "národní řece" a popsat ji doslova jez po jezu. Záběry z různých dob, včetně těch, které natočili filmoví amatéři, umožňují zajímavá srovnání a v mnoha případech nám připomínají místa už dávno zmizelá.

vltavavobrazech

Vyšlo již všech 81 dílů na devíti jednotlivých DVD. V prvních dílech je podrobně zachycen úsek od pramenů VLTAVY až po Rožmberk. Uvidíte plavbu z Lenory do Pěkné, dokumentární film o stavbě lipenské přehrady, vodácké závody v Čertových proudech a také reportáž o plavbě jednoho z posledních vorů, který v dobnu 1966 vyplul z Vyššího Brodu k Rožmberku.

Následují místa: Zátoň, Větřní, Český Krumlov, Rájov, Zlatou Korunu, Dívčí Kámen, Boršov, Poříčí, České Budějovice a Hlubokou nad VLTAVOU. Dále stará plavecká obec Purkarec, jejíž níže položené domy zaplavilo vodní dílo Hněvkovice - stejně jako osady Buzkov a Jaroslavice. Vodní dílo Kořensko zasáhlo část Týna nad VLTAVOU, především jeho jezy a mlýny, dále poslední kilometry Lužnice i samotnou osadu Kořensko se známým mlýnem. Místopisné putování po řece je doplněno reportáží z dramatické plavby úplně posledního voru z Vyššího Brodu do okolí Rájova a také dokumentárním filmem o stavbě přehrad u Hněvkovic a Kořenska.

V 8. díle o Svatojánských proudech je například celý jeden díl věnován filmu, kterým zachytil známý tramp a písničkář Eduard Ingriš dobu trampských osad v letech 1942 - 1944.

vltavavobrazech1

Další tucet pořadů z cyklu VLTAVA V OBRAZECH popisuje asi 34 kilometrů dlouhý úsek řeky od soutoku s Lužnicí k soutoku s Otavou pod Zvíkovem. Pod vodním dílem Kořensko začíná už vzdutí orlického jezera, pod jehož hladinou zmizely vesnice, mlýny, samoty. Byl to dlouhý výčet - část obce Hladná, elektrárny Nový Mlýn a Rejsíkov, samoty Staněk, Břehák, Řežábek, Horní Kotánek, Trubáček, hosoda Zelená, mlýny Horní a Dolní Lipovsko, Bouda, Honsův mlýn v Podolsku. Hisotický kamenný most v Podolsku, který by se rovněž ocitl pod vodou, byl rozebrán na jednotlivé kamenné i kovové součásti a po letech znovu postaven mezi obcemi Stádlec a Dobřjice. Z obce Červená nad Vltavou se zátopě vyhnul jen vysoký železniční most. Šejharův mlýn a vyhlášené červenské penzióny Váňa, Pazourek a Staněk pohltila voda. Kostel na konci Červené byl v poslední chvíli rozebrán a znovu postaven na bezpečném místě výš ve stráni. Romantickými Červenskými proudy, které si připomeneme na amatérských filmech, doplulo se pak k plavecké hospodě u Lávičky, po které už následoval hrad Zvíkov na vysoké skále a soutok s řekou Otavou, kterou napuštění jezera rovněž značně změnilo.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.