outdooring.cz / Outdoor články / Vábení zvěře

Doporučujeme:

Vábení zvěře

Napadlo vás někdy, že vlastně zvířatům nerozumíte? Lidé ale odpradávna poslouchali a napodobovali zvířecí zvuky a snažili se jejich hlasům porozumět. I v dnešní době jsou používány vábničky, které věrně napodobují hlasy zvířat a pomáhají tak především myslivcům zvěř přilákat.

vabeni-zvere1

Vábení zvěře

DVD "Vábení zvěře" instruktážní formou vysvětluje právě techniky vábení zvířat. Našimi předními odborníky jsou předváděny disciplíny vábení jelenů, srnců, divočáků, sojek, kačen, holubů, strak, vran, jestřábů a další zvěře ČR. Například u jelena existuje osm druhů hlasu, které zkušený pozorovatel dokáže napodobit.

Při sledování filmu si uvědomíte, jak zkušenými a pozornými pozorovateli musí předvádějící být. Drobné nuance mezi starým a mladým zvířetem by běžný neinformovaný člověk v přírodě vůbec nerozeznal.

Encyklopedie zvěře

Prostřednictvím tohoto dvoj-DVD můžete poznat vzácné druhy ptáků, slyšet jejich hlasy, vnímat majestátnost dravců nebo se seznámit se všemi druhy vodního ptactva. Můžete být v těsné blízkosti říjného jelena, dívat se do očí (světel) zuřivého kance, sledovat souboje daňků na říjišti, být ve společnosti divokých koček, pozorovat ladné pohyby rysa, vyder, táhnoucí smečku vlků, divokost kun i rodinku medvědů při koupání a další unikátní záběry.

Encyklopedie je vysoce hodnocena nejen odborníky z oblasti školství, přírodních věd a myslivosti, ale také širokou veřejností. Byla oceněna na výstavách s přírodní tématikou, obdržela několik prvních cen v soutěžích celostátního chrakteru. Rovněž byla kladně hodnocena i v zahraničí. Autor byl za natočení Encyklopedie vyznamenán asociací lovců beze zbraně ČR Řádem "Bezflinťáků".

Oba díly obsahují 16 řádů, 25 čeledí a 106 druhů zvěře zoologicky seřazených. Odborný komentář namluvili hlasatelé ostravské televize. Režisér a kameraman Zdeněk Kouřil žil po tři roky jen se svým psem v lese, na horách a u vody, aby natočil život ve volné přírodě.

Např.: jezevec, daněk, kamzík, los, muflon, sika, sysel, ježek, kuna, liška, medvěd, rys, vlk, čáp, orel královský, orel mořský, orel skalní, kvakoš noční, raroh, tetřev, tetřívek, jeřáb, roháč, kalous, puštík, výr velký, kormorán velký atd. atd.

vabeni-zvere2

Encyklopedie zvěře

"Vím, že nemůžete do volnosti, kdy se vám zachce. Proto jdu sám. To, co jsem beze zbraně ulovil, o to se s vámi rád podělím. Netoužím brát život, nechť si příroda žije po svém. Já chci být u toho, když se něco děje, to co je člověku z civilizace většinou skryto. Již více jak dvanáct let se snažím zachytit krásu naší České země, abych zaznamenal všechno, co jenom lze ze soukromí zvěře natočit. Vycházel jsem za rozednívajícího se dne a často se vracel zahalen pevnou noční tmou. Někdy spokojený získanými záběry, vícekrát však zklamaný neúspěchem. Chtíč, pokusit se natočit něco mimořádného, nevídaného, byl hodně silný. Důvěra v úspěch, nesena zkušenostmi a věkem, naopak chabá. Přesto jsem vyrážel do hor, lesů, k vodě po celé střední Evropě a to mnohdy i na několik týdnů, ba i měsíců. V ten okamžik se vždycky vzdávám veškeré civilizace a všechno pohodlí měním za strasti příslušné toulkám ve volné přírodě. Vím však, že bez nich bych byl nešťastný. Musím do hor, do rovin a pahorkatin, k rybníkům i polím. Není mně pomoci, prostě musím. Pocit samoty provází kameramana hodně často. Při ranním čekání, když se slunce teprve prodírá slabým mlžením a jenom těžko vítězí, i po západu slunce, kdy se fotograf bojí šera. Přijde zvěř? Nepřijde? To ví jenom svatý Hubert. Volně žijící zvěři neporučím, aby mně před objektivem pózovala, aby před kamerou prováděla všelijaké scény ze svého života. Příroda je mocná a ne vždy se uvolí k filmování. Moje duše se ale pokaždé těší, pokaždé věří v úspěch."

...kameraman a autor filmů Zdeněk Kouřil

DVD Vábení zvěře a Encyklopedie zvěře můžete zakoupit v našem eshopu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.