outdooring.cz / Outdoor články / Tramping v Kanadě a USA

Doporučujeme:

Tramping v Kanadě a USA

Aleš Klestil žije v Kanadě se svojí ženou Marií, vydává trampský časopis Stopa, který čtou Češi a Slováci po celém světě a v rozhovoru jsme se ho ptali na poměrně málo známé aktivity "trampských emigrantů" za mořem a taky na tamní přírodu.

tramping-v-kanade-a-usa1

Aleš Klestil s manželkou a štěnětem Gypsy na vandru po jihu Britské Kolumbie. Park je rozlohou asi jako okres Ústí n.L., pouze divočina bez jakékoli vesnice (60 km dlouhý, 40 km široký).

Časopis Stopa, který vydáváš, čtou Češi hlavně v Kanadě?

Stopa vychází 17 let a ze začátku ji četli pouze trampové v Kanadě a v USA. Od té doby, co se dostala na Internet, jí čtou lidé po celém světě. Jak trampové, tak ti ostatní, kteří jsou trampingu nakloněni. Každé nové číslo si stáhne asi 1000 čtenářů.

Kdo jsou vlastně lidi v trampské komunitě? Mají něco společného?

Z převážné většiny jsou to trampové, kteří si dovezli lásku k trampingu z Česka nebo Slovenska. Kolem těch se utvořily skupinky kamarádů a kamarádek, kteří se k osadám připojili až po emigraci.

Jaké pořádáte akce? Ve Stopě jsem četl o velkých vandrech po řece Yukonu.

V západní Kanadě je několik skupin trampů. (Vancouver, STO – Spojené Trampské Osady, Calgary – osada TPHB a Vancouver Island – Kamarádi Ostrova a také osady Edmontonu) Pořádáme pravidelné potlachy a ohně, vandry a podobné akce. Každých pět let je Světový Potlach, tento rok 2006 v Texasu. Mezi světovými potlachy se obyčejně pořádají velké vandry. Ty z posledních jsou „Yukon River 2003“, kde asi 170 trampů sjelo 400 km řeky od Carmacks do Dawsonu. Byla to naprostá divočina bez přístupových cest nebo možnosti doplnit zásoby. Podobná akce byla organizována v roce 2005. 75 trampů vyrazilo na řeku Teslin v Johnson Crossing a dojelo do Carmacks. Také 400 km a také divočina. Převážná většina lodí byly kanoe a obě akce jsou natočeny Stopou na DVD. Kdo má zájem, tak podrobnosti najde v posledním čísle Stopy na Internetu.

tramping-v-kanade-a-usa2

Yukon River 2003

V USA je také mnoho početných skupin. (Colorado, Chicago, Illinois, Washington, Oregon, California, Texas) Nechci ale vynechat ani východní Kanadu, Ontario, Australii, Německo, Švýcarsko. Se všemi udržujeme styky telefonem, emailem nebo poštou.

Když se řekne tramping, potlach, osada, každý si u nás představí specificky české záležitosti, vzniklé ovšem na podkladě zromantizovaných představ o životě v Americe. Existuje v Americe něco podobného? Jak se američané dívají na podobu českého trampingu, který teď vlastně přenášíte do Ameriky?

Tramping od začátku svého vzniku podléhal určitým změnám. My jsme si dovezli tramping v té formě, jak jsme to znali v šedesátých letech a nemíníme tramping modernizovat. Ve vlasti doma se mezitím udály různé změny, které tramping změnily. Na tomto kontinentě forma trampingu není známá, ale mají podobné kluby, třeba Hoboes nebo Black Powder Club, kde mají takové zákony, že i trampové mají problémy se mezi ně dostat. Napřiklad vše co máš na sobě a sebou musí být ručně vyrobeno jako kopie z roků před občanskou válkou. Ani boty s gumovou podrážkou nejsou přípustné nebo jiné stany než bílé prospektorské. V poslední době jsou velkou módou maskované kalhoty, bundy a sukně. Nosí to děti, mladí i staří, do práce, na nákupy i doma. Všude se to dá koupit a nejsou to jen zbytky po armádě ale i různé módní výtvory z různě maskovaných látek různé kvality. Nosí to třeba i prodavačky v obchodech.

Ve které době a za jakých okolností jste emigrovali?

tramping-v-kanade-a-usa3

Aleš Klestil s kamerou v roce 1963.

Naprostá většina Čechoslováků je zde z roku 1968-69. My jsme odešli až v roce 1975 a za námi přicházeli další, až do roku 1989. Od té doby se dalo už vystěhovat a příliv emigrantů ustal.

Kde v Kanadě bydlíte a jak daleko to máte do divoké přírody?

My bydlíme ve Victorii, což je hlavní město Britské Kolumbie na ostrově Vancouver Island. Do města Vancouver to máme 35 km přes ferry. To je tak daleko jako z Anglie do Francie. Cesta tam a zpět pro řidiče s autem stojí asi $100. Proto vandrujeme většinou po ostrově, který má rozlohu Moravy a asi 750000 obyvatel. Jsou zde stovky jezer, řek, ostrovů a tisíce kilometrů pobřeží, které je na západní straně velmi drsné, divoké a neobydlené. Podnebí jako v Jugoslavii, moře ale studenější, zato víc ryb, škeblí, ústřic a podobné mořské havěti. Ve všech jezerech i řekách jsou ryby, ostrov má přemnožené medvědy, horské pumy a vysokou. Jsou zde velké hory přes 2000m a mnoho menších pohoří rovnou z moře do výšky Krkonoš. Turistické stezky s hospůdkami na konci je věc naprosto neznámá. Traily jsou pouze v přírodních rezervacích, kterých je zde také dost. Na ostrově je druhý nejvyšší vodopách na světě, Della Falls kde asi 450 metrů padá voda ve třech kaskádách. Je to v divočině a dostat se tam můžeš kanojí po Great Central Lake asi 45 km a pak horskou stezkou asi den cesty.
V divočině jsme asi tak za 2-4 hodiny. Pravá divočina je ale na severu ostrova, asi den cesty autem

tramping-v-kanade-a-usa4

Záliv Eagle Bay - Orlí zátoka na západní straně ostrova Vancouver Island kousek pod provinčním parkem Cape Scott. Žije tam hodně orlů, medvědů, srnci a horské pumy.

Co se vám na kanadské přírodě nejvíc líbí?

Na kanadské přírodě je nejkrásnějsší právě ta příroda. Čistá jezera a řeky, množství divokých kempů, všude dostatek dřeva, všude je pitná voda. Lesní společnosti vybudovaly stovky a stovky kempů na těch nejkrásnějších místech a kromě dvou měsíců léta jsi tam sám, někdy i v tom létě. Britská Columbie je devětkrát větší než bývalé Československo, ale má jen 4,5 milionu obyvatel, zhruba jako Slovensko. Musíš to projet křížem krážem, abys měl představu o rozloze. Udělat si 14 dní dovolenou v B.C., tak toho vidíš asi tolik, jako když ti dají na návštěvu Národního Musea v Praze 5 minut. Na sever ostrova jedeš jeden den, na sever B.C. to trvá skoro tři dny autem.
Je pověst, že když Pán Bůh tvořil jednotlivé země světa, tak si dával na stranu do jednoho pytle z každé přírodní krásy kus. Když byl s celým světem hotový, tak se rozhodl z toho pytle co zbyl udělat Britskou Columbii.

Foto: Aleš Klestil

.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.