outdooring.cz / Outdoor články / Tramping na řece Jihlavě

Doporučujeme:

Tramping na řece Jihlavě

Vyšla nová kniha Tramping na řece Jihlavě. Obsahuje mimo jiné mnoho historicky vzácných fotografií z počátku trampingu ve dvacátých a třicátých letech i fotografií romantického skalnatého údolí z dob před zaplavením přehradami.

tramping-na-rece-jihlave1

Zrovna na titulní straně je fotka Wilsonovy skály před zatopením přehradou v roce 1976. Přehrada ji zatopila do poloviny její původní výšky 100 metrů. Tehdy se navíc barevné fotky ještě tak běžně nedělaly, takže jde celkem o unikát.

Na knize pracovalo mnoho spoluautorů a přispěvatelů. Mnozí pamětníci byli zaznamenáni už jen na magnetofonových páscích nebo pátrali v paměti za pomoci osadních kronik. Nejpoutavější je čtení o počátcích trampingu, o stavění prvních chat a srubů v romantickém a skalnatém údolí řeky Jihlavky, jak si ji trampové familiérně pojmenovali.

Příběhy trampských osad a jednotlivých členů jsou mnohdy dramatické, protože po rozkvětu trampingu ve 20. a 30. letech nastoupila fašistická okupace a někteří trampové (nejen židovského původu) se již nikdy na tramp nevydali. Po válce zase trampům dělali nepříjemnosti komunisti, kterým nestačil zákaz Junáka, ale vadila jim i svobodomyslná trampská mládež, která se nechtěla družit do oficiálních organizací. Stačilo zorganizovat potlach a už mohli SNBáci šikanovat za nepovolenou akci nebo kontrolovat občanky na nádraží, dokud neodjel vlak...

Někteří trampové zase emigrovali na západ a některým zase naopak štěstí tragicky skončilo, jak o tom svědčí kříže ve skalách.

Nejvíce vzpomínek psaných většinou samotnými členy jednotlivých osad zabírá ale popis mnoha akcí, slezin, potlachů (s kytarami a mandolínami) a dalších rozverných akcí, kterými se tehdy trampové bavili. Nechybějí ani fotky vlajek a domovenek a snad každý čtenář pocítí smutek z fotografií srubů, které musely být před zatopením Dalešickou a Mohelnskou přehradou buď zbourány nebo je sami majitelé raději spálili. Dočtete se také o mlýnech na řece a oblíbených hospodách.

Kniha má 204 stran a je rozdělena na tři oblasti:

- Jihlavsko
- Třebíčsko
- Ivančicko

Dále zde najdete přes dvě stě černobílých fotografií, 38 barevných fotografií, 37 kreseb a 3 texty písní i s notami o řece Jihlavě.

Knihu Tramping na řece Jihlavě můžete zakoupit v našem eshopu.

tramping-na-rece-jihlave2

Ukázka z knihy.

tramping-na-rece-jihlave3

...a ještě jedno nahlédnutí.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.