outdooring.cz / Outdoor články / Tišnov a okolí

Doporučujeme:

Tišnov a okolí

Tišnovsko je malebný, lesnatý kraj, ležící mezi Moravským krasem a východní částí Vysočiny na sever od Brna. Od údolí řeky Svratky se zvedají kopečky o výšce kolem 500 až 700 m.n.m., najdete zde malebné kroutící se říčky, občasné skalky, malé přírodní rezervace i četné památky.

tisnov1

Výhled z Veselského Chlumu nad Boračí

Přímo v Tišnově určitě navštivte dům Josefa Jambora, místního krajináře, který zde žil v polovině minulého století. V galerii si můžete prohlédnout jeho realistické krajinky převážně z Vysočiny, kde úžasně zachytil různou náladu letních, podzimních i zimních tváří krajiny. V druhé polovině galerie každý měsíc vystavuje jeden současný výtvarník a často to jsou právě krajináři.

Už z vlaku uvidíte nad Tišnovem na kopci vysokou rozhlednu, kterou místní postavili v roce 2003. Dostanete se na ni z horní části náměstí přímo rovně za nosem. Nedumejte nad mapou a jděte přímo, cesta vás už dovede. Rozhledna se nezavírá, tudíž se na ni dostanete kdykoliv, třeba v noci.

V Tišnově se na jaře a v listopadu každým rokem koná vyhlášená Burza minerálů, patrně proto, že sousedící kopec Květnice je na minerály bohatý a těžilo se zde ledacos včetně stříbra a v potoku Besénku i zlata. V Květnici se nachází Králova jeskyně, jeskyně Pod Křížem a Květnická propast. Jsou ale veřejnosti uzavřeny a otvírají se pouze výjmečně jeden nebo dva dny v roce. Potok Besének je domovem vzácných zvířat, např. ptáka skorce vodního, který hledá potravu pod vodou a klidně chodí i po dně.

Cyklistům bych doporučil dvě "vodní" trasy:
Podél řeky Svratky od Nedvědice (nebo i z vyššího místa) po proudu až do Tišnova a z Tišnova proti proudu říčky Loučky. Na obou trasách si užijete klidu od aut a přitom pojedete stále po rovné "víceméněsilnici".

tisnov2

Okolí Ochozu u Tišnova

Proti proudu říčky Loučky se dostanete také pěšky do pěkných míst, kde se pěšina zařezává do říčního údolí mezi skalkami až dojdete do Trenckovy rokle. Pobýval zde kdysi pandur Trenck, který byl nejznámějším vězněm na brněnském Špilberku. Roklina připomíná malinký Slovenský ráj, protože potok kaskádovitě stéká mezi skalami.

Další krásnou trasou je část potoka Halda mezi Říkonínem a Níhovem. Potok se klikatí mezi skalami a pokud se budete dobře dívat, objevíte i studánku a jeskyni ve stráni nedaleko cesty. Obojí je dobře vidět, ale v mapě není značeno.

Pokud jezdíte rádi lokálkami, vydejte se vlakem z Tišnova do Nového Města na Moravě. Vláček jede údolím Svratky obklopen pouze hustými lesy a malými vesnicemi. Vystoupit můžete ale také třeba v zastávce Borač a vyjít si na kopec Veselský Chlum, kde se nachází nejen přírodní rezervace stepního charakteru, ale také odpočívadlo s dalekým výhledem do kraje.

Na Tišnovsku nezapomeňte také navštívit klášter Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova a hrad Pernštejn v Bystřici nad Pernštejnem.

Tisnov.cz průvodce městem, otvírací doba galerie Jamborův dům, atd.

tisnov3

Rozhledna nad Tišnovem

tisnov4

Obraz Josefa Jambora z galerie v Tišnově: "Zima pod Drátníkovou skálou"

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.