outdooring.cz / Outdoor články / Tajemná Bretaň a Francie

Doporučujeme:

Tajemná Bretaň a Francie

Severozápadní část Francie má v sobě tajemné kouzlo megalitických památek, starých kamenných domů a zlověstných mořských útesů. Pokud hledáte opak natřískaných pláží a rušných velkoměst, vydejte se do Bretaně.

bretan22

Megalické řady menhirů v Carnacu.

Severozápadní část Francie má v sobě tajemné kouzlo megalitických památek, starých kamenných domů a zlověstných mořských útesů. Pokud hledáte opak natřískaných pláží a rušných velkoměst, vydejte se do Bretaně.

Nejzáhadnější památkou jsou dlouhé řady mnohatunových menhirů v Carnacu na jižním pobřeží. Nevystavěli je Keltové, ale jiné neznámé národy ještě před nimi. Jelikož jsou starší než egyptské pyramidy, a písemné památky z té doby neexistují, nezbývá nám, než se jen domnívat, zda sloužily k uctívání bohů, jako "akupunkturní jehly" v energetických drahách Země nebo jako navigační řady pro mimozemské bytosti. Budete stát v zamyšlení, jak ten primitivní pračlověk mohl přesunout takové množství obrovských žulových bloků. Podobných menších kamenných menhirů a stolů - dolmenů najdete v Bretani mnoho. Jejich mapka a popis je na Bretagne-celtic.com

Venkovské domy a statky jsou staré, postavené z žulových kamenů. Střechy jsou břidlicové a vydrží šíleně dlouho. Na každém konci domu je široký komín. Uvnitř byste našli krb, který hraje důležitou úlohu v rodinné pospolitosti. Téměř u každého stavení se na louce volně pasou krávy. Nejarchaičtěji na vás zapůsobí domy v rytířském městečku Locronan. Veškeré stavby jsou zachovány v původní žulové podobě a říká se, že prý filmaři nemusí dodávat žádné kulisy a nic zakrývat, jak je vše autentické. Natáčeli se zde např. Tři mušketýři.

bretan11

Pobřeží na západní části Bretaně.

Monumentální památkou je klášter Mont Saint Michel, vystavěný na kopečku na ostrově, spojeném s pobřežím jen úzkou silnicí. Jediná ulička se klikatí vzhůru mezi nalepenými domečky, restauracemi a také terasovitým hřbitůvkem až ke klášteru. Nádherné místo k rozjímání...

Přístav Saint-Malo je zase bývalé pirátské město. Ve 2. světové válce bylo zcela rozbombardováno a tak ty staré domy postavili přesně podle vzoru původních - kámen po kameni. Zajímavostí jsou dva skalnaté ostrovy nedaleko pobřeží, na které se dá dojít suchou nohou za odlivu. Ten trvá 6 hodin a dosahuje výšky 12 metrů. Na jednom je pohřben básník Chatobrian a na druhém je válečná pevnost. Když jsme my přešli za odlivu po písčitém dně na ostrov, netušili jsme, jak rychle může příliv přijít. Viděli jsme z obou stran naráz přicházející moře a tak jsme běželi ke břehu. Museli jsme už přeskočit právě se spojující vlny a o minutu později příchozí turisté brodili - a to rychle, protože voda rychle stoupala a za chvíli by se už zpátky nedostali.

Bretagne.com Bretaňský portál
Region-Bretagne.com portál pro turisty (francouzsky)

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.