outdooring.cz / Outdoor články / Svratecká hornatina

Doporučujeme:

Svratecká hornatina

Lesnatý kout schovaný hned za východním okrajem Žďárských vrchů je turisty navštěvován pramálo. A to je jeden z důvodů, proč se tam vypravit. Odpočinete si v zapomenutém údolí loukami obklopeného potoka, vystoupáte na zachovalou zříceninu a vyškrábete se na zcela novou rozhlednu.

svratecka-hornatina1

V pozadí Vírská přehrada.

Svratecká hornatina se rozkládá na horním toku řeky Svratky, na které byla vybudována Vírská přehrada, sloužící jako zdroj pitné vody pro severní část okresu Žďár nad Sázavou a jako záložní zdroj vody pro Brno. Vírská přehrada je přístupná především z hráze, protože jinak je zde rekreační činnost zakázána včetně koupání.

Do Svratecké hornatiny se dostanete dobře vlakem, který zastavuje v Bystřici nad Pernštejnem, na trase Žďár nad Sázavou - Tišnov - Brno. Z Bystřice nad Pernštejnem už vede značená trasa podél romantického údolí potoka Bystřice. Jedna louka střídá druhou a jsou zde ideální místa pro táboření a zároveň osvěžení v tůních v parném létě.

Jakmile vás značka povede moc vzhůru, nedejte na ni a jděte dál podél potoka. Možná budete někde brodit, ale najdete kouzelná místa. Za malou zříceninou Aueršperku vás některá z cest dovede k větší zřícenině. Hrad Zubštejn postavený ve 13. století má zachovalou část obytné věže vysokou asi 10 metrů, několik místností s klenutými stropy a také dvě chodby vedoucí po schodech vzhůru. Na opravu zatím obec Bystřice nemá dost peněz, takže

svratecka-hornatina2

Údolí potoka Bystřice.

jsou chodby a stropy provizorně podepřeny výdřevami a do místností se nedoporučuje vstupovat. Na nádvoří ještě uvidíte velikou studnu a části hradeb. Z vrcholu hradu je krásný výhled na daleké kopce.

Ze Zubštejna se můžete vydat přes malou zříceninu hradu Pyšolec k Vírské přehradě. Kousek pod hrází je u řeky k jihu obrácená Vírská skalka, malá přírodní rezervace s vzácnou teplomilnou květenou. Od hráze Vírské přehrady dojdeme k obci Karasín, kde se nachází nově postavená rozhledna. Je vysoká 30 metrů, s horním otevřeným ochozem a vstup je každý den od 8 do 20 hodin. V přilehlém bufetu můžete napojit vyschlou nádrž a v zimě vzít s sebou lyže, protože pod rozhlednou je lyžařský vlek. www.karasin.cz

Pokud vám ještě zbyde čas, stojí za návštěvu i Vítochov s kamenným kostelem sv. Michala ze 13. století s kamennou křtitelnicí, oltářem a freskami z let 1330-1340. Dále Dalečín se zříceninou hradu a opraveným zámečkem. Na severní straně Vírské přehrady stojí za vidění původní roubené nebo roubené a omítnuté domky v obcích Nyklovice a Ubušínek. Přírodovědce zase zaujmou rašelinné louky se vzávnou květenou.

svratecka-hornatina3

Hrad Zubštejn.

A pokud zde budete na víc dní, navštivte hrad Pernštejn nad obcí Nedvědice. Jestli zde budete poprvé, překvapí vás u pokladny rozmanitá nabídka prohlídkových okruhů. Od základních přes odborné až po okruhy s prolézáním půdních a zastrčených komnat. Hrad je otevřen od dubna do října, a právě v tyto měsíce je otvírací doba už pouze o sobotách a nedělích. Hrad patří k velmi navštěvovaným a je lépe se telfonicky informovat nebo se rovnou objednat předem.

Mapa: KČT č. 48 - Žďárské vrchy, Pernštejn pak č. 84

Zdroje vody: podél potoka Bystřice je několik divokých pramenů - přítoků

svratecka-hornatina4

Rozhledna Karasín.

svratecka-hornatina5

Rozhled z hradu Zubštejna bývá ještě lepší, tady byl dost opar.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.