outdooring.cz / Outdoor články / Stránská skála

Doporučujeme:

Stránská skála

Stránská skála je zajímavá z několika hledisek. Je to významná botanická a archeologicko-speleologická lokalita, oblíbené místo zejména začínajících skalních lezců a také nedělními výletníky navštěvované místo s rozhledem na Brno.

stranska-skala1

Skalní hřeben byl kdysi mořským dnem.

Národní přírodní památka Stránská skála se nachází se na východním okraji Brna a dostanete se tam pohodlně šalinou číslo 10 až na konečnou, což je z centra Brna asi 20 minut. Hned v dolní části Stránské skály můžete objevit několik vchodů do jeskyní. Tyto prostory využíval pravěký člověk už před 3/4 milionu let, čímž se tato lokalita řadí k našim nejstarším. Vápencový skalní hřeben byl v druhohorách mořským dnem, takže je také významným nalezištěm zkamenělin.

Za druhé světové války němci uměle vyhloubili štoly a podzemní haly a chtěli sem přesunout stroje na výrobu letadel, aby výrobu chránili před případnými nálety.

To se jim však nepodařilo dokončit a štoly zůstaly nevyužité. Volně přístupná je část chodeb z několika vchodů, část je uzavřena jako kryt civilní ochrany. Celkem dolní patro chodeb čítá kolem 700 metrů.

stranska-skala2

Vchod do jeskynních štol.

Na Stránské skále se vyskytují mnohé teplomilné druhy rostlin a živočichů. Na jaře uvidíte fialové květy koniklece velkokvětého, a v létě se stráně barvami přímo rozzáří. Koberce mateřídoušky a šalvěje lučního omamně voní, dlouhé bílé chlupaté stonky kavylu se vlní ve větru, jasně růžové malé kvítky hvozdíku září mezi drobnými bílými květy osivky jarní a tolity lékařské. Na skalách najdete netřesky, lomikámen trojprstý, a všude mnoho druhů stepních trav - stačí si jen sednout a budete se divit, kolik jich je.

Skála vhodná k lezení se táhne na vrholu kopce, je dlouhá přibližně 500 metrů a vysoká do 20 metrů. Můžete zde boulderovat, lézt jednoduché i složité cesty, především s horním jištěním. Prakticky kdykoliv v letních měsích tady narazíte na lezce, je to vlastně nejdostupnější brněnská lokalita. Zde najdete popsané lezecké cesty, obtížnost i mapku.

stranska-skala3

Kavyl v popředí se vlní ve větru.

stranska-skala4

Těmto rostlinám se horko líbí.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.