outdooring.cz / Outdoor články / Stopy zvířat

Doporučujeme:

Stopy zvířat

Stopy zvířat můžete v přírodě sledovat ať je sněhu málo nebo hodně, ať je vlhký nebo prašan, ale pro stopování je zima ideální období. Jestli se chcete dozvědět jaká zvířata žijí ve vašem lese, a co třeba dělala v noci, kdy jste je vidět ani nemohli, vydejte se do zasněžené přírody s "otevřenýma očima".

stopy-zvirat1

Stopy zajíce se poznají snadno.

Pro stopování je ale ideální sníh nepříliš hluboký a spíše vlhký. Čerstvě napadlý sníh je zárukou, že se po stopách můžete ke zvířeti dokonce i přiblížit (o tom si povíme příště). Čerstvé stopy ale poznáte i po jemném ranním poprašku, který napadne na starý sníh. Naopak drobounký popraškovitý sníh může spolu s větrem spousty krásných stop zafoukat nebo je znečitelnit, takže od sebe nerozeznáte stopy podobných druhů zvířat.

Hlavní zásadou při stopování je si stopy zvířat nepošlapat. Zvláště pokud zvíře stopujete, je nutné zachovat "dějovou linku", i když jste si ji už přečetly. Určitě se vám stane, že stopu budou křižovat stopy jiných zvířat a najednou zjistíte, že nevíte, která je ta sledovaná. Musíte se proto vrátit a pozornějí zkoumat místo, kde vám stopa zmizela. Vždy proto jděte vedle stopy zvířete, i když kvůli tomu třeba brodíte ve vyšším sněhu nebo v podrostu nějakého křoví.

Pokud uvidíte neznámou zajímavou stopu zvířete ve sněhu, kromě vyfocení je velmi užitečné si změřit délku a šířku stop, a to jak předních tak zadních stop zvířete. Také délku kroku nebo skoku. Doma totiž zjistíte, že máte krásné fotky, ale nemáte už srovnání jak byly stopy vlastně velké. Podle atlasu stop už snadno určíte, jaké žvižátko se před vámi pachtilo lesem.

stopy-zvirat2

Myšice se vydala na krátkou a bezpečnou obchůzku ze zimní díry pod skalou.

K určování stop je ideální kniha Stopy zvěře, která vyšla už v mnoha vydáních a obsahuje stopy většiny zvířat naší přírody. Dostanete ji v sekci knihy našeho webu.

Z posledních dvou fotek se dá udělat tak trochu detektivka.

V lese jsem náhodou uviděl stopy ptačích křídel po dosednutí na zem. Rozpětí křídel bylo dosti velké a zřejmě se jednalo o dravce. Když jsem se sklonil blíž, uviděl jsem uprostřed mezi křídly stopy zápasu, zarytých drápů do sněhu a několik kapek krve zmrzlých na drobounké hrudky. Ke kolbišti vedly malinké stopy, které jsem ale nedokázal určit.

První co mě napadlo je samozřejmě nějaká myšice nebo norník, ale to by měly být stopy souměrné. Řazení tlapek vypadalo jako od zajíce - za sebou přední menší tlapky a před nimi dvě souměrné větší zadní. Tento typ skoků má snad jen lasička, velikost by tomu odpovídala, stopy byly jen tak centimetr dlouhé. Ale že by se lasička nechala ulovit od dravého ptáka?... Vždyť je sama šelma a to šelma velmi hbitá a ostražitá.

Až doma mě napadlo, že jsem více nepátral, odkud se stopy přesně vynořily. Jestli tam byla díra ve sněhu, byla to nějaká myšice a jestli šly stopy přímo od stromu, mohla to být i lasička. Ale kdo ví - třeba to bylo úplně něco jiného.

A ještě zkusíme přijít na toho najezeného.

Vezmeme nejčastější dravce. Sokol létá ve výškách a kořist na zemi tolik nehledá. Stopy křídel byly na poštolku moc velké. Jestřáb naopak kořist loví i v lese, takže to možná mohl být on.

Celý příběh stop se tedy dá číst takto:
Myšice se vydala ve dne najít potravu - asi semínka ze šišky - vyběhla ze svého zimního pelechu a po zmrzlém sněhu se jí docela dobře skákalo. V tu chvíli ji už zpozoroval dravec sedící několik desítek metrů od ní na větvi. Počkal si až bude dál od stromu a střelhbitě se na ni vrhnul ze zadu. Zaryl do oběti své ostré drápy a hned se zase zvedal od země vzhůru, držíc patrně už usmrcenou kořist silným stiskem.

 

stopy-zvirat3

V této chvíli zvířátko ještě nic netušilo anebo možná už ano a zrychlilo do skoku.

stopy-zvirat4

Otisk křídel dravce na místě zápasu. (jsou zde také vidět staré stopy srnce)

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.