outdooring.cz / Outdoor články / Stopování ve sněhu

Doporučujeme:

Stopování ve sněhu

Prastaré lovecké pudy jsou v nás stále hluboko uložené. Uvědomíte si to při stopování zvířat ve sněhu. I když už si maso většina z nás kupuje v obchodě, zkuste zažít ten zvláštní vzrušující pocit, když se vydáte po čerstvé stopě. Na konci možná "ulovíte" pohled na divoké zvíře, ke kterému pocítíte pro jeho dokonalý pohyb v přírodě větší úctu než kdykoli předtím...

stopovani-ve-snehu1

Tato stopa podle čichu není starší než 50, maximálně 65 sekund :-)

Nemusíte se bát, že byste při stopování srně nebo zajíci způsobili nějakou psychickou újmu. Naše lidské pomalé plahočení bude pro zvíře jen malou rozcvičkou, kterou jim v přirozeném prostředí zajišťuje vlk, rys nebo jiná šelma. Žel i těch několik vzácných šelem, které jsou u nás chráněné, někteří myslivci-pytláci zabíjí. V zimě navíc nehrozí, že byste odháněli nebo rušili samici s mláďaty.

Čerstvá stopa je v sypkém sněhu nezafoukaná a ve vlhkém sněhu dokonale do detailů otištěná; bez známek odtávání okrajů. Všímejte si pozorně všech stop a dříve nebo později na novou stopu narazíte. Největší pravděpodobnost budete mít ráno, protože přes den vysoká zvěř většinou odpočívá a večer nebo k ránu si hledá potravu.

Mám čerstvou stopu!

Vítr ze stromů zametá ranní sněhový poprašek, jdu pěšinou a všechny stopy jsou už z části zasypané. A najednou ji mám - přes cestu vedou zcela čerstvé stopy srny. Hned zvedám pohled od země a dívám se, jestli ji neuvidím někde v dohledu v řídkém křoví. Je už dál, takže neváhám ani vteřinu a rychlou chůzí jdu vedle stopy, abych si ji nepošlapal. Vítr se točí každou chvíli někam jinam, nemá tedy smysl zkoušet, zda nefouká ode mně ke zvířeti.

stopovani-ve-snehu2

Zde si srnec hrabal snídani (troška pořádku po stolování by neuškodila).

Stopy nejsou daleko za sebou, srna tedy nespěchala. V jednom místě moc zrychluju a jdu pouze odhadem ve směru stop. To se mi nevyplácí a stopu ztrácím. Musím se vrátit a přicházím o drahocenný čas. V takových momentech je důležité mít stopu nepošlapanou. Nacházím ji a v mírných zatáčkách stopuju dál, ohýbám se pod větvemi smrčků, kde srna prošla jakoby nic.

Na vteřinu se zastavuji, jestli nezahlédnu pohyb mezi stromy a v tom ji uvidím. Na okamžik si pohlédneme do očí na vzdálenost asi patnáct metrů a okamžitě vyrazí pryč. Spěchám k tomu místu a vidím, že srna tam hrabala pod sněhem a hledala něco na zub. Kvůli náletovým stromkům nevidím, kam se přesně vydala a musím se přesně držet stopy, která se ale klikatí a jako na potvoru proplétá mezi staršími srnčími otisky. Zjišťuju, že jdu patrně po jiné, starší stopě a vracím se zpět. Jako by ale žádná stopa nepatřila té "mojí" srně - všechny jsou staré.

A tak mně zkrátka dostala...

Pro zájemce o stopy zvířat doporučuji knihu z našeho eshopu: Pozváváme stopy zvířat. 

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.