outdooring.cz / Outdoor články / Spacáky

Doporučujeme:

Spacáky

Vybíráme spacák

spacaky

Spací pytel Ferrino Nightec 600 do -20°C

Při výběru vhodného spacího pytle je důležité si uvědomit do jakých teplot budeme cestovat. Většina lidí vlastní pouze jeden spací pytel, což je velká chyba a pak se musí smířit s kompromisy. Doporučujeme vlastnit více spacích pytlů.

Letní spacáky
Jsou určeny pro běžné letní tzn. teplé počasí. Jsou cenově dostupné a poměrně lehké. Při chladnějším počasí na začátku nebo konci léta v nich začne být zima.

Třísezonní
Jak již název napoví, jedná se o teplejší variantu letních spacáků, které můžete používat od jara do podzimu (některé se snesou i v zimě). Mají průměrnou váhu (u těch levnějších může být větší váha problém). Tyto spacáky jsou nejlepší volbou pro ty co očekávají od spacího pytle univerzálnost a chtějí vlastnit pouze jeden.

Ultralehké
Jsou to v podstatě letní spacáky s nejnižší hmotností. Výborné pro cykloturistiku či jako záložní variata pro vaše cestování (např. při toulkách exotikou).

Zimní a extrémy
Pro zimní cestování v horách jediná a jistá volba, že nezmrznete. Samozřejmě některé spací pytle díky univerzálnosti spadají do více kategorií.

Teplotní rozsah

Nejdůležitějším parametrem, který rozhoduje o vašem pohodlí je teplotní rozsah resp. určení spacáku. Přestože se postupně zavádí nová sjednocující evropská norma přesně určující tuto hodnotu, stále ještě mnoho výrobců uvádí své vlastní hodnoty (horní extrém, komfort a dolní extrém). Většina zákazníků se ale nezajímá o hranici přežití (dolní extrém), ale o to, aby se mu ve spacáku dobře spalo a nebyl probouzen chladem. Při výběru spacího pytle tedy sledujte pouze jedinou hodnotu a tou je komfort (někdy uváděná jako prostřední hodnota). Vzhledem k tomu, že pocit chladu je velmi subjektivní záležitostí a každý cítíme chlad jindy a jinak (muži, ženy, když fouká vítr, podle hmotnosti, vlhkosti atd.) je lepší koupit teplejší spacák, protože většina spacáků má zip a tak při rozepnutí můžete větrat. Samozřejmě to neznamená, že si do parného léta vezmete spacák do -18.

Izolační náplň

Většina spacích pytlů dnes již používá syntetické materiály, které mají výborné izolační schopnosti, neabsorbují vlhkost, jsou vhodná pro třísezonní použití, alergiky a dají se snadno prát v pračce. Nejčastěji se setkáte s tzv. dutým vláknem nebo ještě lepším mikrovláknen popř. kombinace několika materiálů dohromady. Výběr těchto materiálů je obrovský a výrobce se předhánějí v kreativních názvech podpořených technickým popisem. Určitě se budete všude setkávat s obchodními jmény jako jsou: Hollofil, Quallofil, Euroloft, Terraloft, Ultraloft, Micraloft, Libeltex, Thermolite, Thermolite Active, Thermolite Plus, Thermolite Extra, Polarguard 3D, Polarguard HV, Polarguard Delta, Duotherm, Tactel atd.

Pokud se neradi utápíte v technických parametrech nebo prostě jen nemáte čas a chuť porovnávat jednotlivá vlákna, nevadí. Všechny tyto materiály nabízejí výborné izolační schopnosti a nízkou hmotnost. Dobrým barometrem kvalitního spacáku je i cena. Pokud od svého spacáku očekáváte špičkové izolační vlastnosti (srovnatelné s peřím) a nízkou hmotnost, určitě zde platí pravidlo, čím dražší tím lepší.

Do nejextrémnějších mrazů je stále bezkonkurenčně nejvýhodnější použití péřového spacáku, který nabízí nejlepší izolační vlastnosti. Nevýhodou peří je špatná absorbce vlkhosti a v neposlední řadě také nevhodnost pro alergiky.

Vnitřní a vnější materiál

Vnitřní materiál (ten ve kterým spíte) musí byt příjemný a prodyšný. Člověk při spaní propotí až 0,5 - 1,5 litrů vlhkosti,která prostě musí jít ven. Nejběžnějším materiálem je klasický 100% polyamid, tzv. nylon s různými voduodpudivými úpravami popř. směsi. U nejlevnějších spacáků se jako vnitřní tkanina často používá bavlna. Ta je sice příjemná na dotek, ale je poměrně těžká, objemná, snadno se špiní, absorbuje vlhkost a pachy a dlouho schne. Pokud na použití bavlny trváte, pak se takové spacáky se hodí pouze pro nenáročné použití v letních měsících.

Konstrukce

Levnější spací pytle mají všechny materiály prošity dohromady. Druhou možností je tzv. sendvičová neboli komorová konstrukce, se dvěmi na sobě nezávislými vrstvami. U spacáků do nižších teplot je pak běžné šindelové uspořádání komor, kdy vzájemně se překrývající pásy jsou přišity k vrchní tkanině na jedné a vnitřní tkanině na druhé straně. U péřových spacáků mají komory zabezpečit rovnoměrné rozdělení peří tak, aby se nesesypávalo. Konstrukce musí vyloučit možnost spojení vnější a vnitřní stěny spacáku, kudy by docházelo k úniku tepla.

Většina dnešních moderních spacích pytlů má navíc vnitřní zateplovací límec, který po stažení rozdělí spacák na dvě části prostor hlavy a prostor zbytku postavy. Dalším prvkem spacáků je zip s krytý vnitřní zateplovací légou, která zabraňuje úniku tepla ven konstrukcí zipu.

Velikost

Spací pytel by měl být pohodlný a mírně volný. Pro menší postavy je lepší menší spací pytel (nemusí tak tělo vytápět velký prostor). Kompresní obaly pomáhají stlačovat rozměr spacáku pro přepravu (ale nejsou vhodné pro trvalé skladování, protože poškozují mikrovlákna).

Závěrem

Žádný spacák nevydrží věčně. Při pravidelném používání se zhoršují izolační schopnosti vláken (např. mikrovlákno má bohužel horší mechanické vlastnosti - odolnost velmi jemných vláken vůči ohybu je nízká).
Text: www.sbaleno.cz

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.