outdooring.cz / Outdoor články / Soukromý hrad

Doporučujeme:

Soukromý hrad

Rozhovor s „majitelem“ Horního hradu Pavlem Palackým o záchraně komunisty zdevastované památky, o správně nadšených lidech a o tajemné paměti míst.

soukromy-hrad1

Horní hrad z ptačího pohledu.

Kde se Váš hrad nachází?

V úbočí krušnohorských kopců nedaleko Karlových Varů poblíž vsi Stráž nad Ohří.

Jak se Vám ho podařilo získat?

Zakoupil jsem jeho romantické ruiny v říjnu roku 2000 od obce Krásný Les :o)

Můžete říci stručně něco z historie?

Strážní hrad Hauenstein (dnes nazývaný Horní hrad) založen v polovině 13. stol. v úbočí krušnohorských kopců, byl nepřetržitě obydlen až do 60 let 20. stol. Vystavěl jej český král Přemysl Otakar II. na ochranu kupeckých stezek a okolní důlní činnosti. Během staletí vystřídal řadu šlechtických majitelů. Až rod Buqvoyů, který jej získal v roce 1837 a vlastnil více než sto let, mu vtisk naprosto jedinečnou vrcholnou neogotickou podobu, nákladnou přestavbou starého hradu v prostorné šlechtické sídlo. Špičkoví architekti té doby umě zakomponovali areál hradu do divoké horské přírody a vznik tak naprosto unikátní romantický celek hradu vystavěného na čedičovém bradle, dominující kopci svíranému horskému údolí.

Poválečná doba však byla k Hauensteinu nevlídná. Nejdříve byl využíván jako ubytovna a posléze úplně opuštěn. 40 let neúdržby proměnilo středoevropsky unikátní romantické šlechtické sídlo v životu nebezpečnou ruinu.

Na co byste se zeptal původního majitele ze 13. století, kdybyste měl možnost se s ním setkat?

soukromy-hrad2

Idylka z první republiky, ale v pozadí už je trochu rudo.

Myslíte krátce před tím, než by po mě ťal mečem? :o) Toť velmi nelehká otázka...na co se vyptat... snad... dobrý muži, kudy vede cesta do Mather urbi :o)

Je podle Vás něco na teorii o paměti míst – že například staré hrady mohou uchovávat otisk staré události a v podobě zvuků nebo zjevení se nám mohou vyjevit?

Mé zkušenosti s pobytem na mnoha hradech zdejších i cizozemských praví jednoznačné ANO. Tomuto jevu se také říká "pára kostí". Sám jsme několik málo takových zážitků prožil na jiných hradech než svém, například slovenském Uhrovci. Skvostném, mohutném a osamělém románském hradu ve Stážovských vrších.

Na hradě Horním tuto skutečnost prožilo vícero pomocníků. Měli a mají v různých částech hradních paláců různé zážitky a pocity. Příjemné i nepříjemné. Nejhmatatelnější událostí je předloňské popůlnoční setkání řezbářského mistra Libora Daenemarka, navracivšího se opuštěným hradem, od ohně na nádvoří, ke svému osamělému stanu pod hradní věží. Cestou potkal "švéda". Následný rok jej mistrně vytesal do obrovského lipového špalku a náš hradní mistr kovář ukul švédovi meč. Ono setkání bylo příjemné, vyprávěl nám Libor ráno po oné noci... Více o našich pověstech a zážitcích minulých i současných se rozepisujeme v naší publikaci a na webových stránkách.

Každopádně se mnozí návštěvníci shodují v názoru, že hornohradské údolí je veskrze pozitivní místo a často a rádi se k nám vracejí.

Jak se Vám daří shánět jistě značné peníze na opravu hradu?

Těžko, ale daří. Když se chce, všechno jde. Ale člověk musí umět jednat s lidmi a to velmi dobře. Také držet slovo, vážit si poskytnuté pomoci, veřejně vyjadřovat upřímný vděk a rozvíjet navázaná partnerství.

Naším současným fenoménem je poutník Hroch. Ten k nám připutoval hnán svou sběratelskou vášní - pro turistickou známku hradu a následně jej hradní romantika natolik uchvátila, že nám od té doby věnuje každou volnou chvilku svého času. Však popatřete na Putovanihrocha.cz a uvidíte co je Hroch za kumpána.

Co se Vám už podařilo opravit?

soukromy-hrad3

Na nádvoří je v sezóně živo.

Ono se to podařilo opravit zejména mému příteli, staviteli panu Milanu Štěpánkovi z Ostrova. Milan se jednoho říjnového dne roku 2000 zjevil v bráně hradu, a vida nás jak se bezelstně lopotíme pod tehdá mnohými nebezpečnými místy, obratem nám přivezl stavební přilby (o kterých jsem do té doby netušil že existují :o). Nu a pak se mezi námi postupem času vytvořilo velmi silné pouto. Nebýt jeho nezjištného a zapáleného přístupu k záchraně hradu, zdaleka bychom dnes nebyli tam kde jsme. Vždyť za oněch pět let nelehké práce, z naprosto rozvráceného stavu hradního areálu, jsme kompletně zrekonstruovali gotickou válcovou věž, zpřístupnili patrová sklepení a zámeckou kapli, zastřešili většinu hradních paláců, téměř dokončili obnovu objektu vstupní brány a letos z jara jsme návštěvníkům odevřeli první zcela obnovenou komnatu (ze 130 celkových :o), zařízenou neogotickým mobiliářem a sloužící jako regionální informační centrum a pokladna hradu.

Obrovský kus práce byl vykonán i při asanaci více jak 50 hektarového okolního parku. K hradu přináleží i Arboretum s více jak 2000 vzácnými druhy květin, keřů a stromů, svezenými z celého světa. Hrad ožívá každoročně mnohými pestrými kulturními akcemi.
Inu přijďte se i vy podívat, jak se dnes staví opravdický hrad!
Hornihrad.cz (Schlosshauenstein.de)

Mají lidé, kteří Vám pomáhají něco společného (třeba potřebu protiváhy dnešní přetechnizované společnosti)?

Jak kdo. Myslím, že hlavním společným pojítkem je chuť napomoci dobré věci. Umocněná vědomím, že v mezidobí jejich nepřítomnosti, další pomocníci vykonají nemenší kus práce. Tedy přijede-li opět takový pomocník za námi na hrad za měsíc, za půl roku či za rok, nikdy nenalezne kolečko, lopatu a krumpáč ve stejné komnatě kterou předtím vyklízel. Vždy jsou ty nástroje o dvě komnaty dál. A v těch co předtím vyklízel se již něco nového postavilo, opravilo či obnovilo. A to je velmi silná motivace dávající další smysl jejich opětovné pomoci.

Žijete na hradě nějak dlouhodobě přes rok - jak se tam cítíte?

Cítím se tam báječně! Vždyť je to můj splněný klukovský sen. O Vánocích jsme se s rodinou po pěti letech trávených v maringotce na hradním nádvoří, přestěhovali do prvních dvou hradních komnat. Úžasný pocit. Až bude vybudováno základní sociální zázemí, natrvalo se na hrad přestěhuji.

děkuji za rozhovor

Já Vám děkuji za Váš zájem o náš hrad.
Pavel Palacký

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.