outdooring.cz / Outdoor články / Snowkiting za polárním kruhem - Finsko

Doporučujeme:

Snowkiting za polárním kruhem - Finsko

LAPONSKO - Finsko… jezero Inari… krajina tisíce jezer ležící za polárním kruhem. Ideální místo pro provozování snowkitingu – akčního zimního sportu pro všechny adrenalinové nadšence i vyznavače přírody.

snowkiting-za-polarnim-kruhem-finsko1

Cray odlétá...

Loňskou zimu jsme měli tu možnost navštívit dalekou severskou krajinu Finska a provozovat zde snowkiting. Naše cesta trvala téměř 3 dny. Jelo se lůžkovým autobusem a na to, že šlo o 3 dny to díky naplánování cesty uteklo až překvapivě rychle.

Dlouhou cestu brzy vystřídalo vzrušení a očekávání z krajiny tisíce jezer, ráje snowkitingu. Cestou do městečka Inari nás přivítalo stádo sobů, které se suverénně prohánělo po silnici a po našem příjezdu už na nás dle domluvy čekal majitel sněžného skútru, který jsme si na celý náš pobyt půjčovali. Vysvětlil nám 40km cestu z městečka Inarii na srub, předal mapu a vyslal nás do „sněhové pouště“.

Na mapě vypadala cesta velice jednoduše, pojedeme po trase, která je vyznačena tyčemi, po zhruba 35km odbočíme z trasy doprava a za chvíli jsme u srubu. Realita byla poněkud jiná. Asi po 20km jsme neměli nejmenší představu o tom, kde se zrovna nacházíme. Všechny ostrovy (kterých je mimochodem na jezeře Inarii přes 3000) vypadaly stejně, teplota sahala k mrazivým – 38o Celsia a zapadající slunce se nám pomalu skrývalo za zády. Naše rozhodování muselo být rychlé, protože i benzínu jsme měli už maximálně na cestu zpět a srub pro nás byl stále záhadou. Situaci trochu stěžovaly těžké saně na kterých jsme vezli všechen náklad pro 5 lidí na 13 dní včetně jídla a snowkite vybavení. Skútr jsme nakonec od saní odpojili a 2 členové naší výpravy se vydali srub hledat. Štěstí nám ale přálo a za několik desítek minut byli naši kolegové zpět. „Našli jsme srub!“ V ten moment nám spadl obrovský kámen ze srdce. Budeme mít kde složit hlavu a trochu se ohřát…

snowkiting-za-polarnim-kruhem-finsko2

Srub se jmenuje Kahkusarii a nachází se zhruba ve středu jezera Inarii. Vedle srubu je i rybářské týpí.

Je pravdou, že lekce to pro nás byla velká, a dnes už bychom se bez GPS na podobné dosud neznámé místo asi nevydávali.

Když jsme dorazili na srub, byli jsme mile překvapeni kvalitou postavených srubů, ovšem protože tam již dlouho nikdo nebyl, promrzlý byl až na kost. Kvalitní pec a suché dříví se ovšem osvědčilo a během několika minut bylo teplo. Chvíli nám pravda trvalo, než jsme se naučili teplo regulovat, protože pec topila až neskutečně hodně. Ale vše bylo otázkou času a my na to měli celých 13 dní.

Na jezeře Inari se nachází několik volně obyvatelných srubů u kterých se nachází plný dřevník a wc. Do standardního vybavení patří kýbl na popel, na vodu a sekyrka. Světlo je pouze ve formě svíček, nebo osvědčených čelovek! Navíc u některých ze srubů jsou i pravé finské sauny a to už je opravdu pohoda jak má být!

Praskající dřevo v peci, vlastnoručně připravovaný čaj ze sněhu, vůně dřeva a na obloze se mihající polární záře… Kdo z vás měl možnost něco takového zažít velmi dobře ví o čem mluvím. A ve spojení se snowkitingem, který jsme mohli na jezeře provozovat je to opravdová nádhera.

snowkiting-za-polarnim-kruhem-finsko3

"Ten Hämeenlinn Järvenpäa snad s tou rybou nevyplave...?"

I když první tři až čtyři dny nám počasí na vítr moc nepřálo, nakonec se vše obrátilo. Z teploty – 38 o Celsia teplota stoupla k -5 oC a začalo foukat. Skoro celou dobu nás doprovázelo slunečné počasí a tak naše výlety na kitu z městečka Inarii až na srub stály opravdu za to! Místní finové se pokukovali po těch létajících věcičkách ve vzduchu a zastavovali se u nás na skútrech, aby se na nás podívali a zjistili co tu děláme. Dokonce nás jedni z nich naučili i rybařit starým neotřelým způsobem.

Rybáři používali pouze staré sítě, lopatu, velkou pilu a kožešiny, na něž se po výlovu pokládaly ryby. Vykopali jednu velkou díru, na kterou použili lopatu pro odstranění ledu a velkou pilou prořezali 30cm silný led do čtverce. Poté pustili po proudu speciálně vyrobené zaoblené dřevo na provázku, které bylo na jakési pružině, jež měla na konci hrot. Ta se po proudu zasekávala do ledu a natahovala dále. Takto ji pouštěli zhruba 30m stále po proudu. Zkontrolovali úhel, odkrokovali 30m a odhadem vyřezali druhou díru do ledu. Co je zajímavé, že to odhadli vždy přesně. Po vykopání díry opět protáhli provázek zpět a na něj pak navázali síť, kterou natáhli od jedné díry ke druhé. Poté se sítě nechaly 3 dny ve vodě a zachytili tak ryby, jež se do nich po proudu dostaly. Díry se označili kusem keře pro orientaci a po třech dnech se přijelo na výlov.

snowkiting-za-polarnim-kruhem-finsko4

Nakonec za námi na jezero přijela i finská televize se kterou jsme udělali rozhovor a ukázali na kameru, co takoví češi na kitu dokážou. To, jak na kameře vypadáme, jsme šli omrknout ještě do studia následující den.

Podmínky pro Snowkiting

Sněhové podmínky jsou na jezeře Inari dobré. Silný vítr často čerstvě napadanou pokrývku sice rychle odfoukne a tak zde zůstává zhruba 30cm podklad, ale na druhou stranu vám to zdejší okolí plně vynahradí. Díky tomu, že je svou rozlohou jezero dostatečně velké zde proudí i čistý vítr a pokud si najdete na jezeře vyhovující místo, můžete jezdit zhruba v 10km vzdálenostech. Samozřejmě pravým požitkem je cesta z městečka Inari na jeden ze srubů, které jsou na jezeře volně přístupné. Takže cestujete na lyžích nebo snowboardu s drakem 30 -50 km v neustále se střídající krajině.

Doufejme, že budeme mít opět brzy možnost se na podobný výlet za větrem vydat.

snowkiting-za-polarnim-kruhem-finsko5

Pohled z vyhlídky na jezeře Inarii.

Text a foto: Iveta Minářová
www.BestKiteboarding.cz
Účastníci výpravy: Cray, Iveta, Martin, Erich, David
Více fotografií na: Foto.BestKiteboarding.cz

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.