outdooring.cz / Outdoor články / Snowkiting

Doporučujeme:

Snowkiting

Není pochyb o tom, že snowkiting je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících sportů součastnosti. Můžete vyskočit výš a dál, než si dovedete představit a přitom dopadáte hladce, bez problémů. Jízda ve volné přírodě je bez omezení, nekonečné pláně powderu jsou jen vaše. Tažení kitem do kopce je další vychytávkou, která vám otevírá jakýkoliv freeridový terén, bez opruzu nazývajícího se „šlapání“. Chcete rychlost? No problem!! To vše nabízí SNOWKITING.

snowkiting1

Vše co potřebujete je snih a kite. Potom vyměníte chladný zimní den za žhavý, adrenalinem nabítý zážitek. Rychlost přes 70km/h, vysoké skoky dlouhé klidně i 50 metrů, ježdění ve volné přírodě, to vše si užijete dosytosti.

Vítr je jedna z mála energií, která vás při vaší zábavě žene vpřed zadarmo. Kite pomáhal jak v cestě na Severní pól, tak i v dobrodružném cestování po nebezpečné Aljašce. Nyní je snowkiting nedílnou součástí zimních sportů dostupný všem lidem toužících po dobrodružství a zábavě. Snowkiting nezná limit.

Proč začít se snowkitingem

Když jsem začínal se snowkitingem, bral jsem ho jen jako takovou náhražku kiteboardingu. Foukání kitu v zimě a mrazu se mi moc nelíbilo a terény tehdy zvolené k ridingu byly spíše nevhodné. Raději jsem vyrazil do hor na snowboard. Většinou to ale nedopadlo podle mých představ. Znáte to: platíš na parkáči, platíš za vleky, stojíš fronty, furt tě někdo prudí a když už se dostaneš na kopec, všude samý led. S příchodem kvalitních komorových kitů dostal snowkiting úplně jinou dimenzi a pro mě v mnohém předčil kiteboarding na vodě. Vezmeš batoh a jdeš. Ke startu a přistání nepotřebuješ asistenci. Prostě jen draka vyhodíš z batohu nastartuješ a jedeš. Terén můžeš zvolit. Chceš rovinku a nekonečné pláně? No problem, v ČR je jich neúrekom. Pro mě osobně je ale největší úlet volný horský terén, kde se neustále mění reliéf krajiny, žleby se střídají s pláněma, prudké kopce s rovinkou. A to vše bez šlapání, bez prostojů a zadara. Jsi stále v pohybu, cítíš tu sílu kitu kterou ovládáš a řídíš, kde se ti jen zlíbí. Do toho sem tam flákneš nějaký ten trik, no prostě pravý, nefalšovaný backcountry freeriding. Jezdí-li vás víc pohromadě, je to úlet. S kámošema vždy vše líp prožíváš. Když k tomu přidáš to, že snowkiting můžeš provozovat již od 3m/s a při travnatém podkladu stačí 10-20cm sněhu, není o čem přemýšlet. Dnes si snowboarding lajznu jen když jsou opravdu skvělé podmínky, tzn. hafo powderu, sluníčko a když nefouká! Jakmile se ale vzduch začne hýbat, beru kite a fičím si dne užít naplno. Zkuste snowkiting, namá chybu.

snowkiting2

Nejčastější otázky

Co je to vlastně snowkiting?
Snowkiting je nový sport a dnes již i životní styl, kdy je jezdec tažen řiditelným kitem (drakem) za pomocí větru po zasněžené pláni. Při snowkitingu můžete jezdit libovolným směrem, na rovných, nebo zvlněných pláních a dokonce i v horách, v kopcovitém terénu.

Je snowkiting snadnější než kiteboarding na vodě?
ANO! Na sněhu můžete stát, což je ve srovnání s vodou mnohem jednodušší. Je daleko snadnější se na sněhu rozjet, protože sníh neklade takový odpor, jako voda. To také znamená, že můžete zastavit kdekoli chcete bez toho, že by jste se ponořili. To je určitě velká pomoc!! Tím, že sníh neklade takový odpor, nepotřrebujete tak silný vítr na to, aby jste se rozjeli. Tzn., že výkon kitu nemusí být tak vysoký, čímž se vyhnete nebezpečným potahům. Z toho vyplývá mnohem větší bezpečnost při učení.

snowkiting3

Na řízení draka jsou lepší řídící táhla, nebo řídící ráhno?
Určitě je lepší používat na snowkiting ráhno. Máte lepší kontrolu nad drakem, používáte depower k snížení výkonu draka, když to potřebujete. V neposlední řadě je díky bezpečnostním prvkům ježdění s ráhnem bezpečnější.

Je na snowkiting lepší komorový, nebo nafukovací kite?
Vše se odvíjí od finančních možností ridera. Jestliže jsou omezené, jistě dá přednost drakovi nafukovacímu, kterého bude moci používat i v letní sezoně při kiteboardingu na vodě. Kdo ale čeká od snowkitingu 100% a má to potřebné „charizma“(prachy), jistě dá přednost jednomu ze špičkových komorových modelů, speciálně vyvinutých pro snowkiting. A výhody špičkového komorového kitu? Lepší startovatelnost ze země, větší rozsah, okamžité zabrždění kitu v krizových situacích, nemusíte foukat a vypouštět kite při přípravě a balení kitu. Nespornou výhodou jsou také menší rozměry a váha kitu, tzn. kite berete všude sebou a máte na zádech jen frreeridový baťůžek. Samozřejmě na vodě převládají kity nafukovací.

Na ježdění jsou lepší lyže, nebo snowboard?
Jezděte na tom, na čem se cítíte nejlépe. Někomu vyhovují lyže, jinému zase snowboard. Jezdit se dá i na bruslích, na saních, na lopatě…. Každý dle libosti.

snowkiting4

Kde se dá s drakem jezdit?
Česká republika je ke snowkitingu jako stvořená. Hory nám do výšky sice moc nevyrostly, zato plání a polí máme u nás opravdu dost. Stačí se jen podívat kolem sebe…. Na snowkiting není zapotřebí ani nijak silný vítr. Výrobci komorových kitů uvádějí spodní hranici větru kolem 2,5m/s na rozjetí, což u nás fouká snad každý den. Vítr, sníh a otevřenou plochu, to je to jediné, co ke snowkitingu potřebujete.

Jaká je cena vybavení?
Pokud předpokládáme, že lyže, snowboard, saně, nebo lopatu každý z vás vlastní, cena kitu (řiditelného draka) není nijak závratná. Ceny se pohybují zhruba od 5000Kč za nejmenší velikosti kitu, kolem 13000Kč stojí už dostatečně vykonné kity pro širokou veřejnost. Samozřejmě je tady i top vybavení pro pokročilejší ridery. Ceny těchto top modelů se pohybují od 20 do 30tis. Kč. Neplatíte už ale ani korunu za vleky, vítr je, a doufejme že stále bude, zadarmo. Na kitu neznáte prostoje. Jen jezdíte a bavíte se, tzn. užitná hodnota vybavení je obrovská.

Text: Switch
Foto: Ozone
www.Snowkiting.cz

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.