outdooring.cz / Outdoor články / Sluneční brýle a'la eskymák

Doporučujeme:

Sluneční brýle a'la eskymák

Vyjdete ven, sluníčko krásně svítí a najednou si uvědomíte, že nemáte sluneční brýle. Nebo nosíte dioptrické brýle a zároveň nemůžete mít sluneční brýle. Slunce se od sněhu odráží a oslňuje, a zvláště pokud jste na horách, pere do vás ultrafialové záření o stošest.

eskymacke-bryle1

Eskymácký model brýlí "lesní bříza LB2006".

Vás ale nic nezaskočí. Můžete si brýle proti slunci snadno vyrobit třeba v lese na pařezu. Vyhledáte uschlou břízu, nakrojíte kůru cca 7x25 cm a sloupnete vodorovně z kmenu. Vyříznete si napřed nos - tedy mám na mysli vykrojení pro nos, aby brýle lépe zapadly k obličeji. Vyříznete malou štěrbinu pro jedno oko, nasadíte a vyzkoušíte jestli něco vidíte. Když vidíte i poměrně do boku, vyříznete stejně i druhou štěrbinu. Teď byste měli vidět poměrně dobře "panoramaticky".

Pokud nosíte dioptrické brýle, tak jednoduše brýlemi březovou kůru přichytíte k vaší mozkovně. Jinak ji můžete zasunout pod čepici nebo vyvrtat po stranách po dvou otvorech a jimi provléknout šňůrku kolem hlavy.

Někdo by mohl namítnout, že se takové ochranné brýle dají snadněji vyrobit z lepenky, jenže vy jste přece tvrdí zálesáci a lepenku nemáte ;-)

eskymacke-bryle2

Urob si sám na pařezu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.