outdooring.cz / Outdoor články / Slovenský ráj: Sokolia dolina, Kláštorisko

Doporučujeme:

Slovenský ráj: Sokolia dolina, Kláštorisko

Slovenský ráj je přírodní klenot, jehož obdobu u nás v České republice nemáme. Na poměrně malém území můžete projít mnoha hlubokými kaňony a koryty potoků s divokými vodopády. Nejpříkřejší "tiesňavou" je Sokolia dolina s nejvyšším vodopádem na Slovensku. Tu si teď představíme spolu se severní částí Slovenského ráje.

Už dříve jsem procházel některými roklinami Slovenského ráje, šplhal za pomoci řetězů a věděl jsem, že určité úseky jsou pro tzv. zdatné turisty. Ale že mě Sokolia dolina a její vodopád připraví téměř adrenalinové chvilky, to jsem netušil. Přímo skrz Závojový vodopád se totiž leze téměř kolmo po dlouhých žebřících těsně kolem strmě padající vody asi 100 metrů. Pro nehorolezce to může být docela těžký úsek. Pokud by vám na mokré skále nebo kovovém žebříku uklouzla noha, letíte volným pádem spolu s kapkami vody...

Zrovna před námi se jedna skupinka mladých lidí s batohy rozmýšlela, zda vůbec půjdou, ale vodopád se jinudy obejít nedá a vracet se zpět po už vyšlápnuté cestě korytem se jim taky nechtělo. Mnoho lidí tedy nakonec leze, ale drží se jak klíšťata a šplhají pomalu se zatajeným dechem obklopeni vodní tříští.

Když vyšplháte celé koryto Sokoliej doliny, oceníte po studeném a mokrém korytě krásné prosluněné louky Veľké poľany. Připadáte si téměž jako někde v Kanadě a kolem vás poletují zvláštní saranče červenokřídlá. Vždycky legračně zavrčí než zase dosednou o kus dál mezi luční květy. Skoro se vám odsud nechce, ale jste v srdci národního parku a do tmy se chcete vrátit.

klastorisko2

Při příchodu do oblasti od severu vás určitě zaujme Prielom Hornádu. Ne že by řeka byla až tak divoká, ale údolí je zaříznuté hluboko ve skalách a po nich budete občas šplhat po řetězech nebo kovových roštech upevněných ve strmých stěnách nad vodou. Dejte si pozor ať se na takových místech, na které není vidět za roh skály, "nesrazíte" s protijdoucími turisty. Vyhnout se na těchto roštech nedá, takže třeba zavolejte nebo pískněte.

Nenechte si také ujít dlouhý visutý lanový most přes řeku na křižovatce trasy do Kláštorské rokliny. S trochou fantazie si budete připadat jako někde v tropech vysoko nad řekou s krokodýly.

Hornád je pěkný i na cestě dále do Spišské Nové Vsi. Je to už spíše "procházka u řeky", divokost je pryč, ale najdete si určitě krásná zákoutí a možná uvidíte místní kluky skákat do říční tůně z několikametrové skály. Voda je zde po proudu čistší, začnete si všímat bohatého rostlinstva a možná zahlédnete i ledňáčka.

Významným místem Slovenského ráje je Kláštorisko, zřícenina někdejšího kláštera, kterou opravuje občanské sdružení dobrovolníků. Klášter založili v roce 1299 kartuziáni, kteří měli uvnitř každý svoji celu v podobě domečku se zahrádkou, společný kostel a refektář. Odloučenost uprostřed hlubokých lesů předurčovala místo k náboženské kontemplaci. Při procházení zachovalými zdmi kláštera na vás dýchne atmosféra středověku i klid posvátného místa. Denní a noční režim měl svůj přesný harmonogram a čas určoval zvon. Spánek byl rozdělený na večerní (19-23hod.) a noční (2-6hod.), který přerušovali o půlnoci, aby v kostele společně vykonali modlitby a zpívané chvály. Askeze, chudoba, mlčení, noční služba, půst, tvořily základ, ale hlavně cíl jejich života. Není se co divit, že řehole vydala celou plejádu mystických autorů a množství kodexů, kterými sa dodnes honosí evropské knihovny.

klastorisko3

Z Kláštoriska je krásný výhled na Vysoké Tatry a je to poslední místo, kde se můžete v restauraci najíst či napít, dále na jih už je jen divoká příroda. Další doporučené rokliny jsou: Veľký Sokol, Suchá Belá, Piecky, Kyseľ, Kláštorská a Zejmarská roklina. Východiskem pro severní část Slovenského ráje může být některá z vesnic Betlanovce, Hrabušice, Spišské Tomášovce nebo turistické chaty u řeky Hornádu. Čím blíže budete, tím více peněz zaplatíte za nocleh, ale záleží samozřejmě na míře komfortu ubytovacího zařízení (dá se sehnat i poměrně levné ubytování).

Když jsme si telefonicky zamlouvali ubytování na chatě v Kláštorisku, divili jsme se, proč nám doporučovali dojet autobusem do Betlanovce, když Letanovce se nám zdály na mapě blíž. Zjistili jsme to až později při cestě za nákupem přes tuto vesnici - těsně před hranicí národního parku je totiž cigánský slum. Dřevěné a plechové domečky nalepené na sobě, žádná elektřina ani plyn. Děti se koupaly v potoce a jediný výdobytek byla pumpa, kterou jim asi nechala zřídit obec. Byl to trochu šok, zvláště když hned přiběhly děti a začali žadonit o peníze nebo aspoň něco na zub. To pak ještě zopakovalo i několik dospělých mladíků, kteří procházeli po silnici kolem...

klastorisko4
klastorisko5

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.