outdooring.cz / Outdoor články / Šípky jíme přímo z keře

Doporučujeme:

Šípky jíme přímo z keře

Říkáte si asi proč a hlavně jak, když jsou jednak tvrdé a jednak plné nepříjemně chlupatých semínek....

sipky1

Vitamínová bomba v přírodě.

Šípky jsou naším největším "tuzemským" přírodním zdrojem vitamínu C hned za kysaným zelím. Vitamín C jak známo dokonale pomáhá předcházet podzimním a zimním nemocem jako je chřipka apodobně a není nejmenšího důvodu utrácet stovky korun za umělá farmaka, když si vitamín C můžete natrhat rovnou z keře v přírodě. Jen je třeba vědět jak na to.

Vitamín C je v plodech šípku obsažen největší měrou v plné době zralosti a poté jeho obsah pomalu klesá. V době od poloviny října přes listopad a někdy i v prosinci najdete mnohé šípky, které už plně dozrály, ale nehodí se k sušení, protože už měknou. To je ideální stav pro jejich přímou konzumaci. Barva by měla být ještě červená, maximálně mírně naoranžovělá. Zcela tmavě oranžové plody už nesbírejte. Když je šípek měkký, utrhněte ho opatrně tak, aby stopka zanechala v plodu malou dírku. Tou vytlačíte celou kašovitou hmotu ven. Plod chytněte oběma rukama - více prsty a jemně vytlačujte směrem k otvoru po šťopce. Tlak nepřežeňte, abyste nevytlačili i semínka. Ven ze šlupky tedy dostanete jen "hada" plného vitamínů, kterého jednoduše a bez upatlání sníte.

Chutná specificky a nečekaně dobře. Mírně nakyslá chuť připomíná něco jako jahodovou dřeň, ale těžko se to vůbec k něčemu přirovnává - vyzkoušejte si to sami!

sipky2

Jen vědět jak na to...

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.