outdooring.cz / Outdoor články / SUP down river open race Paraplíčko 2015

Doporučujeme:

SUP down river open race Paraplíčko 2015

O prodlouženém víkendu 9.-10. května se na Jizeře nad Železným Brodem představila nová a mladá disciplína vodních sportů – paddleboarding. Disciplína tak nová, že nemá české pojmenování. Je to jízda vestoje na prkně poháněném dlouhým pádlem. Odtud tedy název závodu SUP down river Paraplíčko 2015 (SUP – Stand Up Paddleboard).

sup1

Ráno před závody vypadalo počasí hrozivě, déšť a černé mraky se honily oblohou. Ale nakonec se ukázalo, že pořadatelé kolem Ondřeje Zummera a Davida Raaba měli štěstí. Během soutěžení bylo krásně a podmínky více než ideální. Prudký liják se spustil zase až po závodech, ale to už nikomu ze 24 účastníků ani pořadatelům vrásky nepřidávalo.

První disciplínou byl sjezd na čas s hromadným startem od vodní elektrárny pod Spálovem do Železného brodu. Neobvyklou podívanou na startu si nenechalo ujít množství turistů, kteří se v tu dobu pohybovali kolem vody, a tak se nad řekou ihned po startu neslo hlasité povzbuzování. Tříkilometrová trať měla jedinou techničtější část v průjezdu slalomářským areálem Paraplíčka. Ale nikomu ze startujících to problémy nedělalo, dokonce ani šesti přihlášeným dětem. Už při průjezdu kolem loděnice na Paraplíčku asi kilometr po startu se na čele usadil zkušený Tomáš Albey Vaněček z Českých Budějovic, kterého nezastavila ani tišina s minimem vody nad Železným Brodem.

Do cíle dorazil jako první s náskokem téměř minuty. Za ním se ale o další místa tvrdě bojovalo a za vítězem přijížděli vodáci s naprosto minimálními rozdíly. Nakonec stupně vítězů uhájila trutnovská dvojice Artur Beier a David Stolín na druhém a třetím místě. Čest místním pořadatelům z klubu CRS sport přineslo čtvrté místo Ondřeje Zummera. Mezi ženami zvítězila Petra Švejdová. Do cíle dorazily i všechny děti a vítěz Matouš Beier v čase více než solidním. Vypadá to, že i v tomto sportu na sebe nejdravější mládí nenechá dlouho čekat a brzy vymaže „otce zakladatele“ z tabulek.

sup2

Pro většinu účastníků byla atraktivnější disciplína připravena na odpoledne. Přímo v areálu Paraplíčka připravili pořadatelé slalomovou trať Super G. Branky byly širší než je při běžném vodáckém slalomu. A trať nebyla nijak zvlášť náročná. Pořadatelé totiž připravili celou akci jako propagaci tomuto sportu a kromě již „kovaných“ závodníků se jí zúčastnilo i několik jezdců, kteří měli s paddleboardem teprve prvotní zkušenosti. Rozdíly se projevily právě při slalomu, kde se ti nejlepší prali o sekundy, ale pro mnohé byla relativně lehká trať nad jejich síly a techniku. Povzbuzování a podpora však čekaly všechny.

Nejlepšího času dosáhl trutnovský David Stolín.

Krásnou putovní cenu za celkové vítězství od turnovského sochaře Davida Szalaye si nakonec zaslouženě odvezl Tomáš Vaněček, který k prvnímu místu na Krumlovském maratonu přidal další cenný skalp.

Entuziazmus nového sportu je velice silný. A protože se na plovárnách a v půjčovnách lodí v České republice paddleboard zabydluje velkou rychlostí, stále více lidí má možnost si jízdu na prkně vyzkoušet. Počet závodníků roste a odnést si hlavní cenu SUPici Viktorii bude do budoucna stále těžší.

Výsledky DOWN RIVER

sup3

Muži: 1. Tomáš Albey Vaněček 0:15:53 
2. Artur Beier 0:16:47
3. David Stolín 0:16:55,

ženy: 1. Petra Švejdová 0:19:59
2. Daniela Švecová 0:21:19
3. Klára Krejčíková 0:22:36,

junior: 1. Matouš Beier 0:17:49
2. Jakub Suk 0:19:49
3. Jan Šesták 0:22:32
4. Adam Stolín 0:22:34
5. Otakar Čapek 0:26:37
6. Theodor Čapek 0:28:02

 

Výsledky SUPer G

Muži: 
1. David Stolín 0:1:28,65 
2. Tomáš Vaněček 0:1:31,40 
3. Artur Beier 0:1:34,65


Ženy:
1. Daniela Švecová 0:2:21,05
 2. Petra Švejdová 0:3:52,79 
3. Klára Krejčíková 0:7:19,43

Junior: 
1. Matouš Beier 0:1:52,71
 2. Jakub Suk 0:2:00,15 
3. Adam Stolín 0:2:25,53 
4. Jan Šesták 0:3:07,07 
5. Theodor Čapek 0:5:25,30 
6. Otakar Čapek 0:11:35,25

 

CELKOVÉ VÝSLEDKY DOWN RIVER OPEN RACE PARAPLÍČKO 2015:


muži
 1. Tomáš Vaněček 
2. Artur Beier
 3. David Stolín

ženy
 1. Daniela Švecová 
2. Petra Švejdová 
3. Klára Krejčíková

junioři 
1. Matouš Beier
 2. Jakub Suk
 3. Adam Stolín

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.