outdooring.cz / Outdoor články / Rozhovor s mluvčím Lesů ČR s.p.

Doporučujeme:

Rozhovor s mluvčím Lesů ČR s.p.

Mluvčího státního podniku Lesy ČR, Radka Drahného, jsme se ptali na otázky, které by mohly zajímat každého, kdo se občas pohybuje v lese.

lesy-cr-rozhovor

Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí Lesy České republiky, s. p.

Používají Lesy nebo soukromí vlastníci nějaké plošné postřiky, které by mohly vadit lidem při pohybu v lesích nebo při sběru lesních plodů?

Lesy České republiky, s. p., v současné době nepoužívají žádné plošné postřiky insekticidů.

Používají se v ČR pesticidy nebo herbicidy jako na Slovensku?
viz zde

Vzhledem k tomu, že nemám dostatek informací o tom, jak se používají tyto látky na Slovensku, tak vám nedokáži odpovědět.

Kde můžeme zjistit, ve kterých oblastech jsou umísťovány návnadové vakcíny proti vzteklině? Může se stát něco psovi, který opakovaně tuto vakcínu najde a sežere?

Psovi by se nic stát nemělo, tato forma vakcinace ale není v režii státního podniku. Je to záležitost mysliveckých sdružení a veterinární správy. Pokud vím, tak na aplikaci vakcín je v předstihu upozorněno v médiích a v terénu bývají umístěny cedule.

Co mám dělat, když se na lesní cestě proti mně vyřítí tři terénní čtyřkolky? (Kromě toho, že uhnu, samozřejmě.) To se mi stalo, když jsem šel po lese s kočárkem s malým dítětem. Hrubě se mě to nelíbí a zákon vjezd motorovým vozidlům do lesa zakazuje.

Nezužoval bych tento problém pouze na terénní čtyřkolky, obecně řečeno, problémem jsou všichni neukáznění návštěvníci a je jedno jestli řídí čtyřkolku, terénní motocykl nebo kolo. Pro všechny tyto aktivity platí jistá omezení. Pokud se dostanete do podobné situace, jakou popisujete, tak opravdu nezbývá nic jiného než z cesty uskočit. V mezích naší platné legislativy s tím lesníci prakticky nic dělat nemohou. Na skupinu takto neukázněných návštěvníků lesa jsou dle svých slov krátcí i policisté.

Jak hodnotíte aféru v Tiché dolině ve slovenských Tatrách? viz Ticha.sk

Nepřísluší mi hodnotit tuto aféru, protože nemám dostatek relevantních informací.

Lesní zákon zakazuje rozdělávat a udržovat otevřené ohně v lese a do 50 metrů od lesa. Co je míněno termínem „otevřený oheň“? Dnes jsou hodně rozšířené lehké malé plynové vařiče – jak to s nimi je?

Nejsem právník, termín otevřený oheň zřejmě bude vysvětlovat komentář k zákonu. Osobně se však domnívám, že otevřený oheň je klasický táborák stejně jako oheň z plynového vařiče. Následky mohou být stejné.

V turistických oblastech přibývá různých dřevěných odpočívadel. Podílíte se nějak na jejich stavbě nebo je to práce krajů či někoho jiného?

Na majetku, který spravují Lesy České republiky, s. p., se jedná zejména o odpočívadla, která jsme do lesa instalovali my. Turistická infrastruktura a další aktivity pro veřejnost jsou financovány z Programu 2000 – zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů ČR. Letos takto budeme investovat na 60 mil. korun.

Podporujete finančně nějaké ekologické projekty či organizace?

Samozřejmě, jsou jich desítky, možná stovky. Část z nich i prostřednictvím Programu nadační služby Lesů České republiky, s. p.

Za komunismu zaniklo mnoho studánek. Podílíte se nějak na jejich obnově?

Ano. Stejně jako výše, vznik a údržba studánek je součástí Programu 2000.

Máte nějaký program zaměřený na zadržování vody v krajině v souvislosti s povodněmi a nadcházejícím obdobím sucha, tak jak to předvídají klimatologové?

Ano. Musím se opakovat, ale i na toto myslí Program 2000. Krajinotvorné programy a programy na zadržení vody v krajině jsou důležitou součástí lesního hospodářství.

Když mě bylo nějakých 17 let, uvažoval jsem i o studiu na Lesnické fakultě, protože mě moc bavila příroda a to byl obor nejbližší. Nakonec z toho sešlo. Ale chci se zeptat – doporučil byste takovému mladému člověku dráhu lesáka? Není to moc romantická představa a je to vůbec perspektivní zaměstnání?

Určitě bych práci v oboru lesního hospodářství mladým lidem doporučil. Zejména v budoucnosti bude nedostatek odborníků v tomto oboru. Samozřejmě že romantický pohled na tuto profesi, na to jak si hajný chodí s flintou přes rameno po lese a sbírá houby, je na míle vzdálen realitě. Dnešní práce lesníků je hodně ztechnizována, hodně je i administrativy, ale stále zůstává pravdou to, že lesník do lesa musí, to je jediná jistota.

Děkuji za odpovědi
Ctirad Oráč

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.