outdooring.cz / Outdoor články / Rozhovor s Ludvíkem Kuncem

Doporučujeme:

Rozhovor s Ludvíkem Kuncem

Ludvík Kunc je známý odborník na šelmy, zejména pak na rysy. S jedním rysem dokonce prožil kus svého života. Jeho poněkud heslovité odpovědi jsme získali způsobem na dnešní dobu trochu nezvyklým – korespondencí. Mimo jiné jsme se ptali na jeho novou knihu, nazvanou Můj přítel rys.

ludvik-kunc1

Ludvík Kunc

Mezi kterými roky jste měl rysa Sixiho?

Rys Sixi se narodil v roce 1971 a žil do roku 1984.

Mnohokrát píšete, že měl spíše on vás než naopak, že jste se mu v mnoha směrech musel přizpůsobit a zcela respektovat jeho nespoutaný charakter. Otvíralo to i ve vaší duši nějaké skryté a civilizací už potlačené aspekty?

Soužití s rysem - přizpůsobení je obtížné v potlačení vlastních potřeb (různé povinnosti, činorodost, lidské potřeby atd.). Ziskem je schopnost se soustředit – když jsme na lovu, nic důležitého (!) neexistuje, vnímání detailů chování rysa, schopnost vnímat smyslem šelem – to se člověk nikdy nenaučí, ale stojí za pokus, odpouštění emočních projevů (emoční chování rysa je blíže vysvětleno v knize – pozn. autora).

Pan vydavatel Smidek se v doslovu trochu omlouvá za na dnešní dobu méně dokonalé fotky. Mně ale přijdou právě na tehdejší dobu dosti dobré. Prozraďte fotografům, jaké fotoaparáty, popřípadě filmy či techniku jste používal.

Fotoaparát Pentakon Six, fotomateriál Orwo 6x6.

ludvik-kunc4

Můj přítel rys

Doporučil byste vůbec někomu chovat divokou šelmu (rysa, vlka)? Co takový člověk musí mít?

V době chovu Sixiho byly téměř ideální podmínky (areál 60ha, zazvěřený divokými králíky, zajíci, bažanty, srnčí – povolený lov). Výsledky zpracovával Dr. J. Stehlík ve své kandidátské práci o rysech. Zájem filmařů – platili nájem ZOO za filmování rysa, ideální podmínky v terénu (houštiny), nic z toho už v ZOO dnes není. Rysa jen ve výběhu bych nechoval – je to pro rysa nuda, když nemůže lovit.

Jak může člověk legálně šelmu získat?

Koupí z některého ZOO či soukromého chovu – z přírody nikoliv.

V knize vysvětlujete, proč by rys v naší krajině neměl chybět a jak co nejvíce eliminovat škody na ovcích atp. Vidíte do budoucna nějakou cestu mezi odpůrci a příznivci? Jak tohle zvládají v zahraničí?

Rys je v naší přírodě žádoucí – srnčí je smyslově mnohem výkonnější i fyzicky tam, kde rys žije. Ovce téměř neloví. Bohužel u 90% myslivců je dodnes rys brán jako potravní konkurent. Nevěřím, že se to někdy změní u nás i jinde v zahraničí.

ludvik-kunc2

V knize popisujete i nějaký sporadický útok rysa na člověka. Co by měl člověk v takové situaci dělat nebo jak jí předejít?

Rys na člověka zásadně neútočí. Naprostou výjimkou je zvědavé chování mladých rysů, kteří mohou popoběhnout za jedoucím lyžařem. Rys má jinak snahu se před člověkem ukrýt.

V knize Můj přítel rys několikrát zmiňujete, jak šplháte za medvíďaty nebo rysem na strom za pomoci řemenu. Prozraďte prosím, jak přesně se takto dá lézt.

Technika je stejná jako u domorodců, co lezou na kokosové palmy. Zapnutý řemen přes nárty. Příklad: průměr stromu je 50cm, řemen je dlouhý 100 cm. Technika je ale vhodná pro stromy bez větví ve spodní části kmene (modřín, borovice). Problém je pak s lezením na stromy s průměrem kmene přes metr. Pak se musí použít další řemen, který drží člověk v rukou a řemen při lezení nahrazuje. Technika je ideální pro lezení na stromy 30m vysoké s malou korunou. Na stromy 40-50m vysoké se dá vylézt jen výjimečně a musí se užít stupačky – ty ovšem kmen značně poškozují.

Knihu Můj přítel rys můžete zakoupit v našem eshopu.

ludvik-kunc3

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.