outdooring.cz / Outdoor články / Rozhlédni se, člověče DVD

Doporučujeme:

Rozhlédni se, člověče DVD

Oblíbený televizní seriál o rozhlednách v České republice "Rozhlédni se člověče", který uvádí Luděk Munzar, po několika letech konečně vyjde na DVD.

rozhledni-se-clovece-dvd1

Rozhlédni se člověče

Na 2 discích si vychutnáte všech 14 dílů: Rozhlednové království, Milníky v historii, Od skalních vyhlídek, Jizerské hory, Děčínsko, Krušné hory, Západočeské lázně, Šumava, Jeseníky, Zbytek Moravy, Rozhledny v číslech, O stavitelích rozhleden, Rozhlednové rarity, Zapomenuté rozhledny, Jak se staví rozhledny.

Na území ČR bylo postaveno celkem na 300 rozhleden, z nich dnes stojí cca 120, zhruba 50 je běžně přístupných. Nejstarší rozhledna je Minaret z roku 1802, horská rozhledna pak Kleť (1825).

Prvním natáčecím dnem cyklu "Rozhlédni se, člověče" byl 25. květen 1998. Díky laskavosti České armády bylo jedinečnou možností natočit všechny naše rozhledny z vrtulníku W- 3A-Sokol. Dalších deset dnů objížděl štáb rozhledny s hercem Luďkem Munzarem. V celém cyklu bylo použito okolo 700 dobových pohlednic existujících a zejména zaniklých rozhleden.

"Pořídili jsme osm hodin videozáznamu a nafotografovali stovky snímků. V Beskydech se nám podařilo zabloudit a museli jsme přistát na návsi. Jediný Praděd, nejvyšší hora Jeseníků, unikl našemu objektivu, když zmizel v bouřkových mracích.

Nalétali jsme přes pětadvacet hodin letu a zamilovali si tuto zemi. Teprve při pohledu z vrtulníku člověk zjistí co všechno nabízí: nekonečné roviny Hané, homole kopců Českého středohoří, rozeklané děčínsko, zamyšlené jižní Čechy, mohutnou Šumavu, blyštivé vodní plochy Lipna či Novomlýnské nádrže.

Přesednutí do auta bylo žalostné. Během 20 dnů jsme ujeli bezmála 8 000 km a natočili dalších 22 hodin videozáznamu. Ovšem je pravdou, že zatímco z vrtulníku byly rozhledny často jen drobné stavby utopené v krajině, při pohledu ze země získaly opět svůj typický majestát."

...režisér Bedřich Ludvík

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.