outdooring.cz / Outdoor články / Řeka Jihlava

Doporučujeme:

Řeka Jihlava

Řeka Jihlava protéká městy Jihlava, Třebíč, Ivančice a Pohořelice. Tentokrát si představíme její patrně nejkrásnější část, přírodní park Střední Pojihlaví.

reka-jihlava1

Řeka Jihlava nazývaná místními Jihlavka.

Tento skalnatý úsek řeky Jihlavy, které místní říkají "Jihlavka", začíná za Dalešickou přehradou a vesnicí Mohelno (Mohelenská hadcová step bude předmětem podrobného článku někdy příště). Ideálním východiskem je město Ivančice, kam zajíždí vlak jako do předposlední stanice (poslední jsou Oslavany) na trati Brno - Moravské Bránice - Oslavany. V Ivančicích můžete navštívit muzeum Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka, otevřeno je každý den.

Z Ivančic dojdeme proti proudu řeky do Hrubšic, za kterými už začíná velmi pěkná krajina. Pod Biskoupkami projdete přírodní rezervací Biskoupskou hadcovou stepí, na které rostou vzácné stepní rostliny podobně jako v Mohelně. U cesty do Biskoupek se nachází smírčí kámen s vyrytým křížem. Cesta je až pod hrad Templštejn zpevněná a dá se po ní jet nejen na kole, ale eventuelně i autem. Po cestě potkáte také poměrně dosti chat, aby jste z našich idylických fotek nenabyli dojmu, že je to krajina lidmi zcela nedotčená.

Na řece Jihlavě zde potkáte několik míst, kde jsou poměrně vysoké skály padající prudce do vody. To jsou místa v letním vedru ideální pro koupání, hloubka zde dosahuje často i dvou metrů na délce 10 až 20 metrů, takže neváhejte a zaplavejte si. Čistota vody v řece je výborná, což dokazuje viditelnost přes jeden metr hloubky a také občasná přítomnost raka říčního. Voda sice pochází z Dalešické přehrady, je tedy trochu studenější než nedaleká řeka Oslava, ale zato není vůbec bahnitá či zakalená.

reka-jihlava2

Mezi Hrubšicema a Biskópkama.

Ke splutí se Jihlava celkem hodí, ale budete často přenášet. Ideální je vychytat si termín vodáckého vypouštění přehrady, což je dvakrát ročně, vždy začátkem června a pak koncem září (24.9.2006). Můžete plout od Mohelna do Hrubšic nebo až do Ivančic.

Pod zříceninou hradu Templštejna je u řeky bufet, poslední šance dát žaludkům co jejich jest. Hrad Templštejn postavili templáři už ve 13. století, po zániku řádu připadl králi a nakonec v 16. století podlehl požáru. Zachovány jsou asi sedmi metrové zbytky zdí, kaple a studny, o které vypráví také pověst. Najdete ji v knize "Pověsti hradů moravských a slezských".

Z Templštejna podle nové mapy dolů k řece značená cesta nevede. Podle mapy KČT z roku 1996 ale vedla stará značená červená pěšina, která vás zavedla k brodu. Já doporučuji sejít zpátky k bufetu pod Templákem a projít táborovým areálem s bazénem. Za táborem už vede jen pěšina, která vás zavede do krásných míst plných skal a rozledů do údolí. Nacházíte se v přírodní rezervaci Velká skála. Potom se vraťte zpět před skály a přebroďte Jihlavu na druhou stranu.

reka-jihlava3

Pohled ze skal rezervace Velká skála.

V následujícím překrásném úseku asi 4 kilometrů si užijete dostatek členitých skal i opuštěných travnatých luk, budete míjet i několik chat, ale spíše klasického trampského stylu. Po cestě je několik trampských tábořišť vhodných k přenocování. Brodění se nevyhnete ještě nejméně jednou. Tento úsek nová mapa KČT vynechává a vede červenou značku celou dobu po levém hřebenu mimo řeku, ale zase s několika výhledy. V této oblasti se nachází skalnaté území Na babách, které je často využíváno lezci.

Popisek v mapě vás také bude lákat do rezervace Kozének, kde se prý nachází památný strom - mohutný soliterní jalovec. Bohužel tento strom už shořel, pravděpodobně do něj udeřil blesk, jak nám řekla místní farmářka.

Mapa KČT č. 83 Okolí Brna - Ivančicko

reka-jihlava4

Zdi hradu Templštejna.

reka-jihlava5

Řeka Jihlava pod Templštejnem.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.