outdooring.cz / Outdoor články / První pomoc na cestách

Doporučujeme:

První pomoc na cestách

První pomoc na cestách - tak se jmenuje nová kniha specializující se na ošetření úrazů při outdoor aktivitách a cestování. A ruku na srdce: pamatujete si tak životně důležitou věc, jako je počet vdechů při umělém dýchání a oživovacích tlaků na hrudník při selhání srdečního oběhu?

prvni-pomoc-na-cestach

Sám jsem se při čtení dozvěděl mnoho pro mně nových informací a jen doufám, že je nezapomenu, kdybych je snad někdy musel použít. Ale lépe je vědět a nepoužít než nevědět a se zraněním se pak daleko od civilizace setkat. Zejména pokud jezdíte na delší výpravy nebo ve větších skupinách, měl by mít aspoň někdo z vás nadprůměrné znalosti první pomoci.

Kniha začíná stručnou fyziologií lidského těla a jeho fungováním. Důležitou kapitolou pak je Rozeznání choroby/úrazu a zvolení vhodného ošetření. Znamená to vyvarovat se paniky v těžké a na pohled nepříjemné situaci. Zvážit, jak provést záchranu, pokud jsou v důsledku živlů nebo extrémního terénu ohroženy životy dalších lidí, samotné vyprošťování, zjišťování stavu zraněného, a ošetření postupně podle závažnosti jednotlivých zranění.

Následují popisy činností, které mohou zachránit život a které je třeba znát: uvolnění zapadnutého jazyka, umístění do tzv. stabilizované polohy, umělé dýchání, masáž srdce, stavění krvácení, protišoková poloha, dlahy, obvazy.

Techniky odnosu u jednoho zachránce: Rautekův vyprošťovací manévr, odnos "na jelena", vyrobení sedačky z horolezeckého lana. Přenášení více zachránci: výroba nosítka z oblečení a větví nebo z karimatky a lana. Autoři uvádí jako častou chybu nevyzkoušení nostítka na zdravém člověku, kdy se narychlo umístí zraněný do nosítka z větví, které prasknou a zraněného pád ještě více zraní.

Je zde také kapitola, napovídající co dělat, když jste nuceni přivolat vrtulník - že je např. nutné vybrat velkou rovnou plochu daleko od stromů, suti apod. Měli byste také ve větším okruhu odstranit všechny volné předměty, které by mohla vrtule zvířit (spacáky, oblečení). Naučte se také signály pro navigaci a varování při přistávání vrtulníku, směr startu vrtulníku vzhledem k větru a příchod k vrtulníku ze správné strany.

Následuje popis ošetření ran

Tlakový obvaz, infekce rány, odřeniny, avulze, řezné rány, bodné rány, pokousání, zhmožděniny, nárazy, popáleniny, omzliny, puchýř, obvazy, náplasti.

Poranění pohybového aparátu

Podvrtnutí, přetržení vaziva, vykloubení ramene, čéšky, zlomeniny kostí, fixace.

Další akutní stavy

Cizí tělesa v oku, poleptání, akutní glaukomový záchvat, náhlá mozková příhoda (mrtvice), křečové epileptické záchvaty, bolesti hlavy, mozkolebeční poranění, bronchiální astma, plicní embolie, otoky dýchacích cest, cukrovka, bolesti břicha, přehřátí (hypertermie), spálení sluncem, podchlazení (hypertermie), omrzliny.

Akutní výšková nemoc, výškový otok mozku, výškový otok plic, ošetření výškové nemoci, složení lékárničky, česko-anglicko-německo-francouzský lékařský slovníček.

Knihu můžete zakoupit v našem eshopu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.