outdooring.cz / Outdoor články / Pralesy v České republice

Doporučujeme:

Pralesy v České republice

ČT2 uvádí hodinový dokumentární esej o českých pralesích. Sledujte ve čtvrtek 20. 4. 2006 ve 20:00 hodin nebo reprízu v pátek 21. 4. v 15:10 hodin.

Pralesní krajina a její přirozená krása nabízí náměty k přemýšlení. V dávných dobách lidé cítili to, co už jsme zapomněli, že prales je skutečný organismus svébytného druhu. V pralese měl člověk svou kolébku i hrob, zde žil celý život.

Prales byl pro nás nutným a ničím nenahraditelným prostorem našeho fyzického, ale též duchovního života. Ke škodě všech postupně vymizel v lidech keltský vztah k lesu a starým stromům: vztah hluboké úcty ke stromům. Lidé se přizpůsobili prostředí s velikou koncentrací lidí na malém prostoru. Tento životní styl vede k přirozené potřebě návratu k přírodě, aspoň v nějaké formě.

Je prales jen pár starých, ekonomicky nevyužitelných ploch? Pralesy udržují životně důležitou přírodní rovnováhu, příznivě a zásadně ovlivňují biologii, mikroklima a stabilitu přírodních poměrů okolní krajiny, vodní režim oblasti.

Pro ekology, entomology, mykology, botaniky, lesníky, lékaře, psychology a další odborníky jsou tato místa doslova laboratoří. Poskytují poslední možnost studovat vztahy a vazby mezi jednotlivými organismy. Pralesy hostí a chrání ještě mnoho druhů specializovaných, endemických a reliktních, které se v celé Evropě už nikde jinde nevyskytují. Neporušené přírodní lokality umožní možná nalézt ještě další z nám neznámých vztahů existujících mezi organismy.

V pralese znovu objevujeme dávné, zapomenuté metody přírodních národů a dřívějších civilizací, jak do sebe načerpat sílu živoucí přírody.

Keltský šaman zcela přirozeně využíval léčivý vliv tekoucí horské vody a zeleně okolo ní. Znal zřídla přírodních sil, kde pobyt uzdravuje, léčí, hojí psychiku, ale i fyzické tělo člověka. Může prales vydat léky dosud netušené? Známe léčivé účinky všech vzácných rostlin a hub rostoucích ve slezském, moravském či českém prahvozdu?

Například lišejník provazovka, mimo pralesy jinde v naší zemi už vymřelý. V něm byl nedávno nalezen nebývale účinný lék proti plicním chorobám.

Jaké jsou léčivé účinky některých druhů hub rostoucích v pralese? Bondarzewia, Ganoderma, Ischnoderma, Oudemansiella, Hericium alpestre. Jestli dřív nevymřou, možná i v nich lékařský výzkum objeví léky dnešních nemocí. Z příbuzných druhů Japonci získali několik léčiv, která jsou velikou nadějí léčby nádorů i virových chorob.

Mocná antibiotika mohou být objevena třebas také v mikroorganismech, žijících už jen a pouze v panenské půdě našich pralesů. Například původní zdroj léku cyklosporinu, nutného pro úspěch transplantace ledvin a účinnou léčbu těžkých forem lupénky a revmatismu, byly plísně z půd pralesů Norska.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.