outdooring.cz / Outdoor články / Poznáte stromy bez listí?

Doporučujeme:

Poznáte stromy bez listí?

Stromy podle listí pozná kdekdo, ale v zimě to tak snadné není. V následujícím testu si zkuste popřemýšlet a odolejte pokušení hned sjet na konec stránky k názvům stromů.

poznate-stromy-bez-listi1

Obr. 1. - zkuste hádat

Není to tak snadné, že? Zkusíme trochu nápovědy. Kůra dubu je jedna z nejhrubších mezi našimi listnatými stromy, je trochu podobná lipové kůře, ale lípu mezi našim výběrem nemáme. Čím starší dub, tím hrubší kůru má.

Habr od buku rozeznat jde, buk ji má hladší a trochu světlejší.

Mokré dřevo olše může být výrazně zabarveno a po namočení tmavne stejně jako dřevo dubu. Obojí se výborně hodí na stavbu všeho, co bude částečně pod vodou, tedy lávek, mostků, mola. Pod vodou se stávají ještě tvrdší než v suchém stavu a vydrží tak mnoho let.

Modřín od jedle lze poznat snadno, jedle má kůru pevnější, ne tak šupinatou. Jestli jste někdy viděli velmi starou jedli, v mohutnosti popraskaných pruhů kůry borovici ještě předčí.

poznate-stromy-bez-listi2

Obr. 2.

poznate-stromy-bez-listi3

Obr. 3.

poznate-stromy-bez-listi4

Obr. 4.

poznate-stromy-bez-listi5

Obr. 5.

poznate-stromy-bez-listi6

Obr. 6.

poznate-stromy-bez-listi7

Obr. 7.

Stromy na fotografiích:

1. olše
2. buk
3. habr
4. dub
5. jasan
6. jedle
7. modřín

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.