outdooring.cz / Outdoor články / Pobřeží ostrova Vancouver - Britská Kolumbie

Doporučujeme:

Pobřeží ostrova Vancouver - Britská Kolumbie

Tofino je zvláštní malé městečko či spíše vesnice na západním pobřeží kanadského ostrova Vancouver. Po desetiletí bylo Tofino exotickou destinací, místem, kam přicházeli lidé, kteří zcestovali půlku světa, přišli do Tofina a už nikdy nedokázali odejít. V šedesátých letech sem vítr zavál jednotlivce, kteří měli blízko k hnutí hippies, chtěli žít v souladu s přírodou a prakticky bydleli nazí na pláži a s pomocí lysohlávek a bouřícího Pacifiku získávali extatické zážitky. Určité osobnostní zvláštnosti místních lidí tu po nich zbyly. Do Tofina dorazíte autobusem z Vancouveru po Pacific Rim Highway. Vyplatí se nejezdit přes noc – scénické točité silnice, údolí a svahy prorostlé barevnými stromy a výhledy na oceán vás přilepí k okénku.

pobrezi-ostrova-vancouver-britska-kolumbie1

Odvážlivcům Tofino nabízí všestranné zážitky - od horské turistiky, přes vodní sporty až třeba k létání.

V Tofinu jsem poprvé viděla oceán – těžko něco takového srovnávat s mořem. Úchvatný, silný, fascinující. Čas od času na něm zmizí nějaký místní rybář, jehož manželka pak může přemítat, zda je vdovou nebo její muž využil příznivé proudy a založil nový život někde na Floridě...

V angličtině je oceán ženského rodu - „she“. Setkáte se se surfaři, kteří o něm mluví jako o své „famme fatal“: „Ona mě stejně jednou dostane.“ Žijí pro to, aby surfovali. Přespávají ve skromných chatách nebo obytných vozech, dělají sezónní práce a když je dobré počasí, surfing dostává přednost před zaměstnáním. Riskují; když se vydá výstraha o silných vlnách a větru, oblékají neopren neboli „wetsuit“. Čas od času někdo z nich zůstane pod vodou nebo se roztříští o skály. Vzpomínám na Mika, který mi vyprávěl, jak jednou zůstali na vzdáleném ostrůvku po tři dny, protože od těch skvělých vln se nemohli odtrhnout. Když se vrátili, dozvěděli se, že v Asii uhodily vlny tsunami, jejichž dozvuk byl cítit i u místního prostředí. odpovědné autority doporučily nepřibližovat se k vodě...

Tofino má nejméně tři oficiální turistické atrakce (pominu-li „profláknutou“ Long Beach – dvacetikilometrový pruh písku mezi Tofinem a vesnicí Ucluelet). První z nich jsou bouřky: funguje zde jakási „bouřková turistika“. Na podzim se naplní pobřežní penziony lidmi, kteří se přijedou z bezpečí pevných oken dívat na burácející hromy, blesky a větry, které zvedají až 20 stop vysoké vlny. Další atrakcí jsou deštné pralesy. Západní pobřeží ostrova Vancouver mě vyvedlo z omylu, že pralesy se nacházejí jen v tropických oblastech. Zde můžete navštívit deštné pralesy mírného pásma. Chodíte po dřevěných cestičkách mezi kmeny staletých stromů a přemýšlíte o tom, jak krátký je lidský život. Třetím lákadlem Tofina jsou „Whaling Stations“ - malé firmičky, v nichž zkušení průvodci vozí ovestované turisty podívat se na velryby. Máte-li štěstí, uvidíte na břehu i černého medvěda. Já jsem si své přání vidět velryby musela splnit až ve Viktorii. Po dobu mé návštěvy se ke stálému (v Tofinu téměř celoročnímu) dešti přidával silný vítr a výlety za velrybami se musely rušit. Divila jsem se. Pak jsem pochopila, že se opravdu nejedná o nedělní vycházku na podpatkách. Do malého člunu pro osm až dvanáct lidí (Zodiaku) vás pustí, pouze nemáte-li problémy se zády. Navléknou vám nepromokavou kombinézu a následující tři hodiny se držíte postranních lan a vyrovnáváte nárazy vln. Před časem se jim někde jeden Zodiak převrátil a jeden z cestujících se utopil – je pochopitelné, že každý si dvakrát rozmyslí, jestli má velrybchtivé návštěvníky tahat na moře v nepřízni počasí.

pobrezi-ostrova-vancouver-britska-kolumbie2

V silném větru mohou vlny dosáhnout výšky 20 stop, tedy více než šest metrů.

Jednou z nepůsobivějších „neoficiálních“ atrakcí Tofina jsou jeho lidé: jací jsou, jak žijí, pro co žijí. Vystoupením z autobusu se ocitáte tak trochu v jiném světě. Místní noviny vás vybízejí: „Přelaďte na ´Tofino time´ - tofinský čas.“ V praxi to znamená, že lidé nikam nespěchají, nikdy nejste nikde pozdě, autobus buď jede nebo nejede a nikoho to moc nebere. Jízdní řád? Ano, něco takového tu máme, ale radši si zavolejte, oni to stejně pořád mění. Já jsem kupříkladu skončila stopující uprostřed úzké Pacific Rim Highway poté, co mi slečna v informační chatce s úsměvem sdělila, že místní autobus nepojede, poněvadž ráno se rozbil ten školní, tak obecní půjčili dětem – to je přeci pochopitelné, ne?

Mnoho místních lidí pracuje pro Parks Canada – jedná se o sezónní práci zhruba od března do října. Mezitím si přivydělávají sběrem hub nebo třeba odjedou někam do města či zimního letoviska, kde mají zase svou zimní práci. Usedlíci tvoří semknutou komunitu. O sezónu se každou středu koná karaoke ve zdejším klubu: popíjí se, zpívá, skřehotá a tancuje bez ohledu na věk a hudební vlohy. Kolem půlnoci začnou tofinští mladíci okukovat děvčata a lovit. Občas někdo skončí obtočený kolem dopravní značky přede dveřmi a kamarádi se jej snaží dostat z opilecké melancholie.

pobrezi-ostrova-vancouver-britska-kolumbie3

Velkým lákadlem jsou organizované výlety za velrybami.

Stejně jako na východním pobřeží, i zde pod pokličkou kvete obchod s drogami a nadměrné pití. Tofino se pomalu ale jistě stává turistickou destinací, takže mnoho věcí se již mění, popřípadě přesouvá dál na divočejší sever. Stále je to ale místo, kam policejní razie zas tak často nedorazí, kdekdo vlastní odolnou loď, lysohlávky není těžké najít a oceán dodává očím starousedlíků zvláštní lesk...

Když se procházíte kolem Pacifiku, stromy podél pobřeží jsou zakrslé, jejich kmeny spirálovitě zatočené a zešikmené směrem od oceánu. Tak je tvaruje divoký vítr ze západu. Dá se říct, že podobně formuje i místní lidi. Stojí za to je poznat dřív, než zmizí mezi davy turistů.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.