outdooring.cz / Outdoor články / Nový časopis Svět westernu

Doporučujeme:

Nový časopis Svět westernu

Objevil se nový časopis pro všechny příznivce western a country životního stylu. S jeho "šerifem", Robertem Mahovským, jsme o časopise vedli rozhovor.

svetwesternu1

Jak dlouho časopis Svět westernu existuje a na co se zaměřuje?

Časopis Svět westernu (neboli eSWéčko, jak ho někteří nazývají) existuje od října roku 2009. Přesněji 8. října si mohli první čtenáři tento nový časopis přečíst. Časopis je zaměřen na westernové dění všeho druhu a věnuje se westernovým aktivitám jak sportovním, tak aktivitám označovaným jako „hobby“. Najdete v něm nejen výsledky ze soutěží, ale také rozhovory se zajímavými lidmi, kteří něco zažili, někde byli, něco dokázali a jsou ochotni se o své zážitky s námi podělit.

Naše reportáže zasahují zejména do našich kolbišť a arén. Monitorujeme však i Slovensko a v zahraniční rubrice najdete i okolní státy EU a samozřejmě nesmíme zapomenout na Spojené státy, mekku „Dalekého západu“.

Vychází v elektronické PDF podobě a má velice pěknou grafickou úpravu; neuvažovali jste o tištěné verzi? Westerňáci jsou určitě konzervativní lidé, třeba by si ho rádi četli na papíře.

Ano, to máte pravdu. I nám se grafika časopisu moc líbí a samozřejmě uvažujeme i o tištěné verzi. Již tento rok plánujeme tisknout nějaké mimořádné číslo. Bohužel nestojí za námi v současné době žádný velký investor a tak musíme na tisk našetřit.

Již se hlásí zájemci o tisková vydání a tak „sbíráme“ zájemce o tyto tištěná čísla a připravujeme se na případné zasílání. Westerňáci se zájmem o tištěnou verzi Světa westernu nám mohou i nadále posílat emaily s jejich doručovací adresou, neboť po vydání papírových čísel budeme zezačátku fungovat jen na předplatitelské bázi.

svetwesternu2

Co vůbec láká lidi na westernovém nebo country stylu života?

Nevím jak ostatní, ale nám se líbí souznění s přírodou, pohoda, porozumění s koněm či jiným zvířecím miláčkem, westernový klobouk na hlavě či indiánský váček na krku, opravdové kamarádství, trochu nostalgie a výjimečnost okamžiku když utíkáte z rušného denního pracovního shonu do přírody.

Které jsou vlastně všechny westernové aktivity?

Westernových aktivit je hodně. Záleží na tom, co se vám líbí. Někdo má rád koně, jiný se jich bojí nebo nemá možnost jezdit, nebo ho oslovili jiné westernové dovednosti a tak se věnuje ovládání honáckého biče, hodu sekyrou, westernovému střílení, apod.

Nejlepší je si přečíst pár čísel Světa westernu a jistě si obrázek uděláte.

My chceme ale i představit zajímavé lidi, kteří třeba ještě nezávodí, ale mají nějaký westernový sen, jdou za ním a třeba se jim jednou vyplní... V některém z prvních čísel jsme psali o rodině, kde jezdili děti na koni i pro vysvědčení. Sní o tom, že jednou budou závodit a koupí si „pravého“ westernového koně. Takové nadšení a jiskru v oku již někteří matadoři ani nemají... zapomínají, že vše začíná v touze něco dokázat, ve snech, v přáních … líbí se nám lidé se srdcem kovboje…

Platí, že lidé od koní poslouchají country nebo znáte hodně jiných výjimek?

Víte, je to různé. Je hodně stylů country muziky a každý si může najít to své, ale bohužel někteří lidé vidí jen country muziku jako hudbu od ohně a dnešní mladí ani táboráky možná neznají. Bohužel i v některých westernových městečkách se neposlouchá country, ale slyšíte tam hitovky TOP TEN, apod. Když se pustí country hudba, slyšíte otřepané (to neznamená špatné) písničky, ale jsou stále dokola. Lidé pak logicky na tento styl hudby trochu zanevřou.

Jakmile řeknete, Dixie Chicks nebo např., že Kevin Costner nahrál desku, lidé to ani neznají a přitom jsou třeba v koňských disciplínách velmi uznávaní.

Na druhou stranu znám zase několik rančů, kde country opravdu žije a je to pro ně opravdu životní styl. Tam ať hraje bluegrass, folk, nebo jiný styl, víte, že na klobouk na hlavě můžete být pyšní! Osobně preferuji, rozmanitou country hudbu a když jsem „westernově“ naladěn, rád poslouchám co k tomu patří, tedy country.

svetwesternu3

Dosahuje naše malá zemička díky zdejší oblíbenosti westernu i nějaké úspěchy ve westernových disciplínách ve světě?

Určitě. Ne sice pořád, ale často někteří lidé z koňského světa vyjedou na závody do zahraničí a daří se jim uspět. Například se v číslech SW můžete dočíst o zahraničním úspěchu našich cutterů (cutting – jezdecká disciplína, kdy se odděluje dobytče od stáda).

V minulosti byli v zahraničí i naši kamarádi bičaři a lasaři a přivezli domů velmi cennou cenu při příležitosti setkání členů Wild West Art Clubu v Oklahomě.

Často se nám tyto střípky podaří zachytit, takže, budete-li mít zájem, přečtěte si naše čísla. Budeme rádi, bude-li se Vám naše zachycení z pohledu redaktorů líbit.

Country i western mají domov v USA, kde lidé celkově přistupují k životu pozitivněji, jsou k sobě otevřenější. Vždy, když slyším od někoho, kdo se zrovna vrátil z USA, jak mu tady najednou připadají lidé zamračení a nevlídní, říkám si, že bychom potřebovali trochu změnit komunisty po desítky let vštěpovanou nevraživost. Máte nějaký recept na českou zapšklost?

To je asi těžké. I já jsem byl nějaký čas v USA a když jsem se vrátil, říkal jsem si, jak jsou ti lidé jiní. Proč vám nepřejí..? Tam, když jste řekl, že byste chtěl to a to, řeknou jen „Go for it“! Tady…., neblbni, to nemá cenu, ty jsi blázen apod.

Někdo může namítnout, že to je jen povrchní, ale někdy první česká negativní reakce hodně uškodí. Samozřejmě historie na tom má svůj díl. Na druhou stranu se sem moc těšíte a strašně vám „domov“ se vším všudy chybí.

Myslím, že to je hlavně o lidech, jediné co mě napadá a co doporučuji: „negativním lidem se vyhýbejte a snažte se obklopovat lidmi, kteří vám neberou energii a naopak vám radou či činem jsou ochotni pomoci“. Je to otřepaná fráze, ale je pravdivá.

www.SvetWesternu.cz

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.