outdooring.cz / Outdoor články / Nicholas Crane: Pěšky napříč Evropou - rozhovor

Doporučujeme:

Nicholas Crane: Pěšky napříč Evropou - rozhovor

Anglický spisovatel Nicholas Crane nám odpověděl na několik otázek o své obdivuhodné pěší cestě, kterou vykonal výhradně přes hory, tedy ne nejkratší cestou. Putování začal na španělském mysu Finisterre, přešel přes Kantábrijské pohoří Španělska, francouzské Pyreneje, Ceveny, švýcarské a rakouské Alpy a v zimě zdolal Mont Blanc. Dále přešel slovenské, ukrajinské i rumunské Karpaty, a přes balkánská pohoří se dostal až do Istanbulu.

nicholas-crane1

ilustrační foto: Zdeněk Tůma

Přiznám se, že poté, co jsem na úvodních stranách zjistila, jak bude vypadat celé vaše dlouhé putování, otočila jsem až na poslední stránky, abych se ujistila, že to vaše manželství vydrželo. Byl jste tehdy ženatý pouze rok. Teprve když jsem uviděla fotku šťatného shledání, v klidu jsem se vrátila na začátek a užila jsem si knihu až do konce. Myslíte si, že je hodně lidí, kteří udělali totéž co já?

Ano, a jako další z těch, kteří mají nedobrý zvyk otočit knihu nejprve na poslední stránku, aby věděli jak dopadne, to naprosto chápu. Ale musím říct, že když jsem tenkrát vyšel od mysu Finisterre, nevložil bych ruku do ohně za to, že náš vztah vydrží a že příběh bude mít šťastný konec. Jsem ovšem muž, který měl to štěstí, že potkal právě Annabel. Je to velmi pozoruhodná žena. A možná bylo i lepší ujít pěšky 10.000 kilometrů, než zůstat sedět doma a starat se o to, jestli moji drahou polovičku někde nezasypala lavina, nebo kde zrovna vylézá na útesy.

Po cestě jste hovořil s mnoha lidmi. Kolik jazyků vlastně znáte?

Nejsem na jazyky moc dobrý, i když poměrně plynule mluvím francouzsky a španělsky. A docela rozumím slovensky a rumunsky. Ukrajinština už byla docela těžký oříšek a naprosto jsem trpěl při dorozumívání v němčině a jazyku Huculů, jímž se mluví v části Karpat. Když si to tak spočítám, tak jsem prošel celkem jedenadvaceti "jazykovými zónami".

nicholas-crane2

Pěšky napříč Evropou - obal knihy.

Byla jsem překvapena, jak málo věcí jste si sebou na cestu vzal. To jste vůbec nepostrádal vymoženosti jako mobil nebo GPS navigaci? Někdy jste se dostal do pořádně těžkých situací.

Ne, nepostrádal jsem žádnou "výhodu" moderní doby. Shledal jsem toto vše naprosto zbytečným. Západní kultura začíná být příliš závislá na těchto vymoženostech na úkor zdravého rozumu a vlastní iniciativy. S dobrou mapou v měřítku 1 : 25000 a kompasem se můžete navigovat s přesností deseti metrů na určený cíl, což je naprosto srovnatelné s GPS - a navíc nepotřebujete baterie a je to mnohem lacinější.

Vaše pouť trvala osmnáct měsíců. Cítil jste po návratu, že se nějak změnila společnost kolem vás?

Společnost se během sedmnácti měsíců příliš nezmění... ale jsou zde v posledních dvaceti letech pozvolné změny v tom, že západní společnost konečně začíná respektovat planetu. Zdá se, že roste povědomí o křehkosti naší biosféry a začíná návrat od závislosti na velkých celcích směrem k lokální soběstačnosti. Není ani udržitelné, ani etické, aby se bohatší země rozpínaly ve světě na úkor zhoršení životního prostředí v chudších zemích. Bohatší země planety diktují klimatické změny a budoucnost naší biosféry - je jen na nás, bohatých konzumentech, abychom udělali rozumný krok k redukci emisí oxidu uhličitého.

Po cestě jste nasbíral mnoho zkušeností. Co vám celá ta pouť dala. Jak ji hodnotíte teď, po deseti letech?

Vrátil jsem se jako jiný člověk. Silnější, sebejistý, s důvěrou ve své vlastní schopnosti a silnou vírou, že nic není nemožné. Mám štěstí, že jsem si vzal Annabel, která moji pouť přes hory podporovala. A taky mám tu výhodu, že jsem byl vychován rodiči, kteří mne povzbuzovali k dobrodružným cestám. Na svou cestu po evropských horách myslívám každý týden a to potřebné, co mně celá osmnáctiměsíční cesta naučila, se projevuje v každé minutě mého života.

Děkuji za rozhovor.

Ptala se a z angličtiny překládala: Watanaki

Knihu Pěšky napříč Evropou můžete zakoupit v našem eshopu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.