outdooring.cz / Outdoor články / Několik rad pro spaní pod širákem

Doporučujeme:

Několik rad pro spaní pod širákem

Stan je pro "masňáky". Vyražte ven nalehko jen se spacákem a karimatkou. Lesklé "alumatky" nejsou ideální, protože pokud na nocleh nenajdete zcela rovný plac, možná se taky ráno probudíte o dva metry níže po svahu. Výběr místa je důležitý - v údolí řek a potoků bývá velmi chladný vzduch a mnoho komárů. Přesně naopak je tomu na kopcích; vzduch je teplejší, komáři na vyšších a holých místech bývají málo, protože je tam taky větší pohyb vzduchu. Navíc se můžete večer kochat pohledem do krajiny s vzdálenými světýlky samot. Vrcholů kopců se vyvarujte jen když hrozí bouřka, najděte si místo níže než na vrcholu. Blesky často uhodí do osamělých stromů na vyvýšených místech, stejně jako můžou uhodit do osamělé stojící postavy na velké louce. Někde jsem slyšel, že prý se má dokonce před bouřkou vypnout mobil.

Když na jediném rovném a nezarostlém místě najdete hnízdo podzemních mravenců a máte čas více hodin, vyžene je spolehlivě nalití 1-2 ešusů vody. Přenesou si larvy jinam a místo bude bez mravenců. Toto nesmíte provádět s velkými mraveništi (kopečky) lesních mravenců - jejich mraveniště jsou chráněná. Pokud máte obavy z klíšťat, vyhýbejte se vyšší trávě, křovinatým okrajům lesa a silné vrstvě spadaného listí. Tam bývají nejčastěji. V horách se s nimi téměř nepotkáte. Mapa ČR s výskytem klíšťat je zde.

Když už nebudete moci najít místo na spaní a jediným místem bude lesní cesta, snažte se uhnízdit alespoň bokem u ní. Nás takhle jednou v noci překvapil Jeep zabrzdivší jen dva metry od nás - vedoucí nějakého tábora pátrali po ztracených dětech při noční hře.

Proti rose pomůže přes spacák přehodit celtu a přes batoh třeba pláštěnku, kdyby v noci i sprchlo. V rušnějších tábořištích a kempech, kde se to hemží mnoha lidmi, můžete batoh buď k něčemu přivázat nebo na něj zavěsit něco cinkavého - ešus a lžíce třeba. Cenné věci si vemte dovnitř do spacáku (peněženku, mobil, digifoťák).

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.