outdooring.cz / Outdoor články / Na kajaku dopádloval k polárnímu kruhu a živil se planými rostlinami

Doporučujeme:

Na kajaku dopádloval k polárnímu kruhu a živil se planými rostlinami

Cestovatel a autor knihy Plané rostliny k jídlu, Detlev Henschel, je pozoruhodný člověk. V rozhovoru jsme se ho zeptali na jeho zálibu v divokých zeleninách a také na jeho dlouhé cesty kajakem, které podniká zcela sám.

henschel1

Z Německa až na polární kruh.

Z vaší knihy je vidět, že jste vyzkoušel jíst různé rostliny. Vycházel jste z receptů našich babiček nebo zkoušíte téměř všechno?

Podniknul jsem sám cestu na kajaku z Flensburgu v Německu až na polární kruh (Haparanda, Švédsko). Při plavbě Baltským mořem jsem vyzkoušel jíst všechny rostliny, které jsou popsané v mé knize Plané rostliny k jídlu. Byl jsem na cestě 91 dní a 2.500 km - na této cestě kniha vznikla. Dále mohu říci, že tyto staré způsoby jezení divokých bylin a divokých plodů jsou velice zdravé. Nikdy se mi nedařilo lépe! Protože jsem vyrůstal na venkově v jedné malé vesnici (200 obyvatel) na pobřeží, mnohé jsem také přirozeně pochytil od své babičky. Zbytek jsem se naučil sám jako vystudovaný vědec. Bohužel bylo příliš mnoho z těchto věcí zapomenuto.

Co vás tolik na divokých bylinách zajímá? Cítíte se blíž přírodě?

Ano, cítím se blíže přírodě, když se můžu takto živit, protože Evropská Unie produkuje potraviny ve vysokém množsví, ale ne ve vysoké kvalitě. Když jsem na cestě, žiji jakoby stále na mé vlastní zeleninové zahradě, kde je stále dost rostlin pro čerstvý salát nebo jiný pokrm, což je velmi příjemné a člověk se cítí perfektně.

henschel2

Vyplutí.

Které rostliny nebo plody vám chutnají nejvíce?

Nejraději mám přirozeně všechny v knize popsané plody jako lesní jahody, maliny, ostružiny; neslazené cukrem, ale medem. Pampelišku a jitrocel jím velmi často jako salát s olivovým olejem a Balsamicoessig (dresing z vinného octa a moštu), který mám vždy s sebou. Obě rostliny se nacházejí prakticky všude.

Máte nějaký oblíbený recept?

Můj nejoblíbenější pokrm je vařená "kmínová kapusta" s vepřovým bůčkem, na které jsem vyrostl. Samozřejmě recept mojí babičky. (kmín kořenný, Carum carvi - pozn. red.)

Na internetu jsem četl o vaší dlouhé cestě na kajaku. Můžete k ní něco říci?

henschel3

Klidná hladina je pro plavbu ideální.

Jak už jsem se zmínil, byla to cesta na polární kruh a také na kajaku kolem Bajkalského jezera na Sibiři. Především bych tam sotva něco jedlého našel, protože v květnu a červnu bylo ještě vše příliš chladné. Kromě toho byli problémem stále hladoví medvědi a já něchtěl jít do tajgy, kde by to bylo příliš nebezpečné.

Kniha popisující tato dobrodružství vyšla v Německu v roce 2004 pod názvem "Abenteuer Baikal - 1.700 km allein im Kajak um den tiefsten See der Welt" (www.amazon.de) a prodává se velmi dobře. Potěšilo by mě, kdyby i tato kniha vyšla v České republice.

Další dobrodružství jsem zažil loni v Africe, kde jsem společně se dvěma bušmeny procházel pěšky Namibyjskou poušťí. Také tam jsem se o rostlinách mnoho dozvěděl. 20. ledna 2006 vyjde o tom kniha "Der Brandberg - Namibias vergessen Welt".

Letos jsem vesloval 109 dní a 3.000 km se stanem a 30kg výstroje podél Japonska (z Cape Sata do Cape Soya). Knihu o této cestě právě píšu. Celý příští rok strávíme spolu s mojí ženou v Austrálii, kde společně pěšky prozkoumáme pouště, a na kajaku zase moře a řeky.

www.ronin-doc.de - web Detlev Henschel

Ptal se a z němčiny překládal: Ctirad Oráč

Kniha Plané rostliny k jídlu je bohužel zcela rozebraná u vydavatele. V našem eshopu vám můžeme nabídnout podobnou knihu Jedlé bylinky a plody.

 

henschel4

Veškerá výstroj na dlouhou cestu se vejde do kajaku.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.