outdooring.cz / Outdoor články / Moravský kras - střední část

Doporučujeme:

Moravský kras - střední část

Střední část Moravského krasu se hodí spíše k malému výletu, jeskyní zde není tolik jako v severní části, ale můžete se vydat po téměř liduprázdné cestě jako já.

moravsky-kras-stredni1

Jeskyně Partyzánská. V současnosti partyzány opuštěná.

Z Adamova totiž vede "hřebenovka" díky níž se vyhnete cestě vedoucí podél silnice celým údolím až k Býčí skále. Můžete si ještě odskočit na Alexandrovu rozhlednu a pak se vydat po modré přes několik vyhlídkových míst k jeskyni Nad Švýcárnou. Jsou to vlastně tři vchody, z nichž jeden je uzamčen a ostatní jsou úzké plazivky. Dále se vydejte vlevo z kopce po bývalé a zrušené červené značce. Dojdete k velkému dřevěnému kříži, který se tyčí nad údolím. Nedaleko pod svahem je jeskyně Partyzánská, která ma dva vchody a je to vlastně krásná suchá prostora, jejíž název i vzhled sám říká, jak dobře a k čemu sloužila.

Mizející značka vás dovede do údolí přímo k Býčí skále. Druhá nejdelší jeskyně Moravského krasu bývá otevřena jen v některých návštěvních dnech v roce a někdy se zde i pořádají koncerty. Jeskyně Býčí skála byla v 18.století využívána k těžbě písku. Po nálezu bronzové sošky býka zde objevil Dr. Wankel rituální pohřebiště se 40 pozůstatky těl, obětní nádoby, zbraně, šperky atd. Více na www.byciskala.cz

U Býčí skály je také vyvěrání Křtinského potoka, který zde putuje podzemím Krasu už od Křtin. Za Býčí skálou značená cesta prochází krásnou jeskyní zvanou Kostelík. Má tři vchody a vnitřní prostor skutečně ze všeho nejvíc připomíná kostel, do kterého kolem 13 hodiny otvorem ve stropě dopadají i sluneční paprsky. Jeskyni kdysi obýval poustevník. Před vchodem do Kostelíku je asi 5 metrů nad cestou malinká plazivka, jejíž otvor jasně říká, kdo

moravsky-kras-stredni2

Býčí skála pod vysokou skalní stěnou.

může dovnitř - opravdu pouze štíhlí. Vede asi 30 metrů do zatáčky a končí místem, kde se můžete narovnat v sedě a zase se otočit a plazit zpátky.

Od Kostelíku můžete pokračovat dále údolím na Křtiny, ale cesta už vede pouze po silnici. V jeskyni Výpustek je nově otevřeno muzeum, kde si můžete prohlédnout, kterak sloužila jako armádní protiatomový kryt.

Nebo se můžete vydat zpátky kolem Býčí skály k jeskyni zvané Jáchymka. Má průchozí "multivchod" a celkem snadno přístupné chodby, které vedou do propasťovité části jeskyně hluboké 10 metrů, odkud vede ještě malá plazivka do hloubky. Jeskyni Jáchymku obýval na začátku 19. století poustevník Joachym, po němž je pojmenována. Začátekm 20. století se zde těžily fosfátové hlíny používané jako hnojivo. Tak se objevily další prostory a spodní patro.

Na cestě od Jáchymky ke Švýcárně je několik zazděných štol a také bývalá huť na železo Františka, kde je muzeum. Jedná se o nejstarší dochovanou huť ve střední Evropě. Odtud vás už autobus zaveze zpátky do Adamova, odkud jede vlak na Brno nebo na Svitavy.

Zdroje vody: pramen přímo za Švýcárnou, za domem u potoka
Mapa: nejvíce jeskyní je vyznačeno na podrobné mapě Okolí Brna - východ 1:25.000 (vyd. Geodézie On Line), nebo KČT 86. Okolí Brna - Moravský kras

moravsky-kras-stredni3

Jeskyně Kostelík, kterou projíždí cyklista.

 

moravsky-kras-stredni5

Jáchymka s povalovou cestou podle A. Conrada z roku 1826.

moravsky-kras-stredni6

Turistické zpřístupnění Výpustku na olejomalbě Josefa Fischera koncem 18. století.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.