outdooring.cz / Outdoor články / Monte Schiara - ferraty v Dolomitech

Doporučujeme:

Monte Schiara - ferraty v Dolomitech

Monte Schiara svou výškou jistě nikoho neohromí a mezi ostatními obry Dolomit se hravě ztratí. Není to ovšem tak úplně pravda. Leží zcela na jihu území a představuje tak obrovskou horu, která převyšuje blízké město Belluno o dva kilometry.

monte-schiara-ferraty-v-dolomitech1

Jižní stěna Monte Schiary

Výprava na tento kopec začíná vysoko nad klasickým stylovým Italským městem Belluno, na parkovišti v oblasti Case Bortit (694 m.n.m.). Od malého parkoviště jsme pokračovali nečekaně z kopce. Přes mostek Ponte del Mariano, kde začínáme stoupat. Vody je všude dost, protože stezka č. 501 sleduje tok říčky T. Ardo. Na několika místech se dokonce překračuje po ještě původních kamenných mostech. Pod chatou Rif. 7°Alpini začínají prudké serpentiny a jelikož jsme šli na chatu na těžko, byly zdrcující. Rifugio 7°Alpini je pěkné zděné stavení s velmi přátelským personálem. Na terase se všichni seběhnou kolem nás a klábosíme o tom co nás zítra čeká. Chata je ve výšce 1502 m.n.m. a přímo pod jižní stěnou Monte Schiary. Nad chatou je heliport, na kterém jsme také přespali.

Ještě ten den po obědě vyrážíme na testovací ferratu Sperti. Ta vede východní stěnou masivu Burel – 2281 m.n.m. Ovšem po 100 metrech nad chatou začíná nekontrolované lezení 2. UIAA a my zjišťujeme, že nejdeme po cestě a že jaksi chybí zajištění. Zase tedy zápek. Po 30min hledání cesty již jdeme správně. Až k bivaku Sperti - 2000 m.n.m. se jedná o lehké jištění. Je zde plošinka k odpočinku a parádní rozhled do údolí. Za bivakem ve stěně začíná ferrata zesilovat. Některé pasáže a jeden travers jsou celkem vzdušné. Cesta končí v sedle pod vrcholem Puta Tissi - 2280m.n.m. Na jeho vrchol, byť je v mapě zakreslena cesta, ale lézt není radno. Terén je škaredě rozbitý a cesta není k nalezení. Ne vždy nám mapa může být přesným průvodcem. Sestup k chatě vedeme stejně. Bohužel Jirka a Husa to ze zdravotních důvodů otočili na bivaku Spertei. Jejich bolavá kolena nevydržela nápor těžkých těl. Na heliportu se spalo jako v bavlnce. Noc na něm byla předem konzultována s velmi ochotnou a pěknou postarší chatařkou. Voda teče z kohoutu u chaty.

monte-schiara-ferraty-v-dolomitech2

Cesta Berti

Ráno vycházíme s avízem, že strávíme 8 hodin na cestách Zacchi, Berti a Marmol. Musíme ovšem nejdříve dosáhnout skalního útvaru Brána ve stěně. Zde začíná nejtěžší a nejkrásnější ferrata v masivu – cesta Zachci. Hned z kraje začíná lezení ve vertikále a na vrchol Brány vede kolmé zajištění asi 50 metrů nad terénem. Po žebřících, kramlích a kvalitních stupech dolezeme k rozcestí cest Zacchi a Marmol. Jdeme první a těžší z nich. Je dlouhá (1,5 hod.) a místy poměrně fyzicky náročná (obzvláště když pamatujete na zážitky z mejdanu z včerejšího dne). Ke konci vede po kolmém hřebínku cca 150 metrů a na jednom místě je dokonce 4 metry převislý žebřík. Ferrata Zacchi je velice zábavná a rozhodně není pro začátečníky. Ústí v sedle - 2320 m.n.m. u obří štíhlé věže Gusela del Vescova - 40 metrů viditelné až z Belluna !!! Zde je také bivak Bernardina pro 6 lidí. Dále pokračuje neúnavně těžká cesta Berti. Po cca. 30 min. lezení jsme na vrcholu u 3 metrového kříže. Je jasno ale mlhavo. Vidíme Marmoladu, Pelmo, Antelao a Cimon della Pala.

Sestup vedeme po hřebeni k východu - je dost ostrý a dva lidé se zde vyhnou jen s problémy. Po čase se zploští. Cesta Marmol je zprvu jednoduchá sestupová ferratka, která se ke konci u dlouhého traversu mění maximálně na středně těžkou, ale velmi pěkně vedenou trasu. Po dorazení k chatě mažeme ještě ten den až k autu. To však není jen tak. Celkové denní převýšení je velké a chodidla a kolena mnohých členů jedou doslova na doraz. Toto řešení nedoporučuji. Po cestě dolů od chaty na Case Bortot však nejde nikde přespat - prudký terén lesem a podél skalnatých břehů řeky. Odjezd do Belluna a domů byl nekonečný. Poněvadž měl řidič již něco v nohách a bylo i dost hodin, museli jsme ještě po cestě přespat na parkovišti za tunelem Felbertauerntunel.

monte-schiara-ferraty-v-dolomitech3

Ferrata Zacchi

Klasifikace obtížnosti cest:

Ferrata Zacchi – obtížnost D Ferrata Berti – obtížnost C Ferrata Sperti – obtížnost C Ferrata Marmol – obtížnost C

NADMOŘSKÁ VÝŠKA : 2565 m.n.m. POHOŘÍ : Dolomiti OBLAST : Dolomiti Bellunesi, Itálie VÝSTUP : od hotelu Bortot, od jihu OBTÍŽNOST : 2-3 KOLIKA DENNÍ VÝPRAVA : 4 CELKEM KM : 22,3 km CELKEM PŘEVÝŠENÍ : 6018 metrů celkem / 1884 metrů z vých.bodu NA TĚŽKO : 69 % DATUM VÝSTUPU : 16.6. - 20.6. 2005 TI KDO TO PŘEŽILI : PÉŤA, HUSA, KRÁLÍK, JIRKA, LOGO
Text a foto: Petr Drápalík
SuperVHT.com

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.