outdooring.cz / Outdoor články / Miloslav Nevrlý: Kniha o Jizerských horách

Doporučujeme:

Miloslav Nevrlý: Kniha o Jizerských horách

Nové, již čtvrté vydání, Knihy o Jizerských horách je určitě vítáno všemi tuláky a turisty, kteří rádi chodí krajinou tak trochu zahloubáni. Kdo chce horami jen rychle prosvištět, tomu stačí běžný průvodce. Ale koho zajímají zapomenutá zákoutí, staré příběhy a pověsti, ten sáhne po Knize o Jizerských horách.

kniha-o-jizerskych-horach

Kniha o Jizerských horách

Kniha vyšla už v letech 1972, 1980, 1996 a nyní v roce 2007. Jelikož se stala v podstatě již kultovní, Miloslav Nevrlý na ní téměř nic neměnil. Tehdejší zapomenuté cestičky jsou dnes velkými cestami a o mnoho zašlých pomníčků se dnes lidé skutečně starají. Kniha je doplněna krásnými kresbami Milana Janáčka.

Vy, kdo znáte další legendární knihu Miloslava Nevrlého - Karpatské hry - těšte se opět na poetické texty člověka, který přírodu Jizerských hor miluje a prochodil ji křížem krážem; proniknul až kamsi do její hloubky.

Najdete zde kapitoly o přírodě, historii, řemeslech i pytlácích. Obsahuje navíc jmenný rejstřík cest, dolů, chat, lomů, obcí, panství, polesí, pramenů, přehrad, rašelinišť, rozhleden, potoků, vodopádů, šlechtických rodů a skal. Na přiložené turistické mapce můžete vyhledat i 32 maloplošných chráněných území, 128 pomníčků, 85 skal a 17 starých štol.

Několik názvů kapitol pro ilustraci:

O staré jizerskohorské turistice
O jizerskohorských lupičích
Zelený svět rašelin
O dřevěných chalupách
O zázračných studánkách a léčivých pramenech
O skleněných horách
O pohádkových bytostech
Smrt dívky Annelore
O starých myslivcích
Smrt nejslavnějšího pytláka
O dávných jménech
O zimních poutnících
O netopýřím podzemí
O horách za zemskou hranicí
O starých cestách
O divokých povoznících
Čihařství
Září, měsíc jeleního řevu

Knihu o Jizerských horách můžete zakoupit v našem eshopu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.