outdooring.cz / Outdoor články / Miloslav Nevrlý: Karpatské hry

Doporučujeme:

Miloslav Nevrlý: Karpatské hry

V novém vydání vychází legendární kniha od Miloslava Nevrlého - Karpatské hry. Je doplněná nádhernými fotografiemi, které jen umocňují poetické vyprávění o putování divokými rumunskými horami.

miloslav-nevrly-karpatske-hry1

Miloslav Nevrlý: Karpatské hry

"Desítky kilometrů trav, plochých vrstevnatých skal, asijské rozlohy od obzoru k obzoru. Znovu udivuje, že je možno jít a po hodinách plahočení dojít až na dřívější obzor a za ním se převalují další hřebeny a hřbety. Jediný dům jsme nepotkali, jen pastýře, ke kterým čas nedolehl..."

Je-li pravda, že z Čech vymizeli spisovatelé s nezaměnitelným jazykem, pak je Miloslav Nevrlý výjimkou potvrzující pravidlo. Vytváří podivné složeniny, řadí je v neuvěřitelná slovní spojení, a přitom vypráví úplně přirozeně. Chvíli slzíte smíchy, chvíli dojetím. Prožitek silný jako příroda sama. A zvukomalbu nejspíš odposlouchal od ptáků nebo mu ji napovídaly karpatské řeky. Po více než dvaceti letech, kdy Náčelníkovy texty šířili skauti a roveři, přišel čas nabídnout je dalším lidem - a nejen ke čtení. Karpatské hry se nečtou, ty se žijí.
...vydavatelka Alena Beňadiková

"Dostával jsem nejkrásnější dopisy od plachých a ušlechtilých lidí z celého Československa. Teprve až z oněch dopisů jsem si opožděně uvědomil, že jediným omluvitelným důvodem pro psaní knih by měla být touha dělat lidi lepšími, pomáhat jim objevit to, co je v nich dobré. Všechno ostatní je bezcenné.
...Miloslav Nevrlý

Do Rumunska jsem - s přestávkami - jezdil dvacet šest let, strávil jsem tam mnoho měsíců života. Na horách, v nížinách, v Dunajké deltě. Občas sám, častěji s osiřelými rovery libereckých skautských oddílů po zákazu Junáka v roce 1970. Objevovali jsme sami pro sebe nejopuštěnější a nejchudší kouty Evropy tak, jako v osmnáctém století admirál Cook objevoval pro západní svět Tichomoří..."

Nejkrásnější sbírka

Od Miloslava Nevrlého dále nelze nečíst knihy Nejkrásnější sbírka - o nejkrásnějších přírodních oblastech Československa, Chvály Zadní země - o Labských pískovcích, Kniha o Jizerských horách nebo Zašlá chuť morušek - o Krkonoších.

Knihy můžete zakoupit v našem eshopu.

miloslav-nevrly-karpatske-hry2

Miloslav Nevrlý: Karpatské hry

miloslav-nevrly-karpatske-hry3

Miloslav Nevrlý: Karpatské hry

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.