outdooring.cz / Outdoor články / Malá Fatra

Doporučujeme:

Malá Fatra

Malá Fatra je po Vysokých a Nízkých Tatrách třetím nejvyšším pohořím Slovenska. Svého času podotkl jeden vedoucí horské služby, že kdo chce poznat veškeré nabídky slovenské přírody, měl by se vydat právě sem - najde zde cesty potoky a vodopády jako ve Slovenském ráji, kousek řetězové vrcholovky jako v Tatrách, dlouhé hřebenové túry jako na Velké Fatře i seníky jako ve Slovenském Rudohoří. A skutečně - příroda Malé Fatry je kouzelnou kombinací skalnatých hřbetů s malebným propletencem kaskádovitých potoků zaříznutých hluboko do údolí, bohatou květenou, udržovanými loukami i hlubokými lesy.

mala-fatra1

Louky pod Malým Rozsutcom.

Místní zachovalé dřevěnice dokreslují krásu krajiny, která je často využívána i pro filmová natáčení. Právě zde byla točena Jakubiskova "Nejasná zpráva o konci světa", mnoho pohádek a samozřejmě také oba slavné filmy o zbojníkovi Juraji Jánošíkovi, který zde žil na přelomu 17. a 18. století.

Malá Fatra je pohoří překvapivě poněkud vyšší než Velká Fatra, je totiž menší rozlohou, ne nadmořskou výškou. Rozkládá se v severozápadní části Slovenska a je rozdělena na dvě části. Národním parkem je pouze jeho severní menší část.

Na Malou Fatru se dostanete nejprve vlakem do Žiliny. Z vlakového nádraží je pár desítek metrů k autobusovému, odkud odjedete do Terchové. Autobus zde staví na náměstíčku, kde je i turistické informační středisko. Odtud můžete autobusem nebo i pěšky do obce Štefanová, která je ideálním výchozím místem pro túry. Ubytování je dobré si zajistit předem, ale pokud to nestihnete, určitě se ubytujete i tak, možná to bude jen o něco dražší. Ubytování tam nabízí téměř každá druhá chalupa a dokonce nás s nabídkou ubytování oslovil i jeden pán přímo na silnici před obchodem. Pokud jezdíte autem, můžete se ubytovat kdekoli v okolních vesnicích. Stanování není z pochopitelných důvodů ve Vrátné dovoleno. Najdou se pamětníci, kteří si vzpomenou na několik vhodných seníků, kde se dalo krásně a zadarmo přespat. Ty už bohužel buď neexistují vůbec, a nebo jsou přestavěné na stánky s omezeným sortimentem cukrovinek, limonád a někdy i ohřátých párků.

mala-fatra2

Skupina jeptišek na ostrém pochodu Vrátnou dolinou.

V národním parku Malá Fatra žijí vzácná zvířata rys, medvěd, orel skalní, výr velký, tetřev hlušec, tetřívek, motýl jasoň nebo pták zedníček skalní, který dokáže šplhat po skalách podpíraje se červenými křídly. Horské louky skrývají zase květinové poklady jako např. všivec přeslenitý, kozinec alpský, dryádku osmiplátečnou, hvězdnici alpskou nebo pryskyřník horský.

Nejkrásnější trasou je asi cesta skrze divoké potoky Dolné a Horné diery. Korytem hluboce zaříznutým do skal vedou žebříky a železné stupy s řetězy. Náročnost ale není nijak velká a cestu můžete absolvovat i s dětmi. Když vyjdete z lesa směrem k Malému Rozsutci, zastavte se na sedle mezi Malým a Velkým Rozsutcom příhodně nazvaném Medzirozsutce. Na louce a stráních zde roste mnoho velkých borůvek, na kterých si s oblibou pochutnávají i medvědi.(Rozměrný, nevábně vonící, asi hodinu starý "doklad" medvědí přítomnosti byl na Medzirozsutci objeven pisateli článku právě během jejich borůvkové hostiny.) Malý Rozsutec je výrazným skalnatým vrcholem obrostlým jen kosodřevinou a zajištěným řetězovou cestou. Dále pokračujte směrem na Velký Rozsutec s výškou 1609 m.n.m., ze kterého je krásný výhled do okolních kopců. Sluncem rozpálené skalní stěny vás vybídnou k odpočinku a rozjímání.

mala-fatra3

Rozkvetlé louky plné květin pod Malým Rozsutcom.

Nejvyšší horou Malé Fatry je Veľký Kriváň s výškou 1708 m.n.m.. Téměř na jeho vrchol vede dvojsedačková lanovka, která ale končí poslední jízdu nazpět v 18 hodin, takže pokud si koupíte zpáteční lístek, nezapomeňte se z vrcholků včas vrátit k lanovce (my jsme na poslední chvíli sprintovali asi dva kilometry cesty k lanovce udření po celodenní túře...) Z Veľkého Kriváně je krásný široký rozhled, ale lidu je tam díky lanovce až moc. Na vrcholové foto aby člověk stál frontu, takže pokud po ní toužíte a nechcete čekat, jediné možné doporučení je podívat se do Malé Fatry jindy než o prázdninách. Podzimní měsíce jsou v Malé Fatře kouzelné, vzduch se pročistí, je vidět na delší vzdálenost a stráně se zabarví žluto-zeleno-červěně.

Z Veľkého Kriváně se dostanete k Mojžíšovým pramenům, které vyvěrají z kolmé skály a napájí Šútovský potok. Ten nedaleko tvoří impozantní Šútovský vodopád padající k vám z výšky 38 metrů a je tak nejvyšším vodopádem Malé Fatry.

Už při příjezdu z Terchové do údolí Tiesňavy vás zaujme křišťálově čistá voda potoka razícího si cestu rozeklanými vápencovými skalami, kterými vede silnička. V jeho nejužším místě v rezervaci Tiesňavy si nenechte ujít skalní věže Malé nocľahy.

Směrem od Žiliny podél Váhu stojí za pozornost dvě zříceniny hradů. Je to Starý hrad, který svými rozeklanými zdmi zhlíží z výšky na hrad Strečno. Oba jsou doloženy už ve 13.-14. století a zajímavá je také válka mezi nimi, která trvala 25 let. Starý hrad působí v prudkých zalesněných kopcích opravdu velmi romanticky.

mala-fatra4

Hluboké údolí Tiesňav - brána do Vrátné doliny.

mala-fatra5

Šútovský vodopád padá z výšky 38 metrů.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.