outdooring.cz / Outdoor články / Lesní koření - rdesno peprník

Doporučujeme:

Lesní koření - rdesno peprník

V druhém dílu si představíme rostlinu, která může v přírodě nahradit pepř. Je to rdesno peprník, jehož chuť vás nenechá ani na chvilku na pochybách, že je to dobrá náhražka pepře. Pálí jako čert!

lesni-koreni-rdesno-peprnik1

Nenápadné kvítky skrývají sílu chili papriček.

Milovníci pikantních pokrmů už zbystřili pozornost, kde takovou přísadu najít. Roste v těsné blízkosti řek a rybníků, nejčastěji přímo na břehu nebo i mezi kameny u vody. Je trochu těžké odlišit ji od příbuzných, zvláště pokud ještě nekvete. Rdesno blešník a rdesno červivec mají také úzké kopinaté listy, ale jejich květy jsou hustěji nakupeny na konci stonků jakoby v malých hroznech.

Rdesno peprník má drobné růžovobílé květy velikosti dvou milimetrů řídce umístěné na konci stonků. Hlavě ale rdesno peprník poznáte, když si utrhnete jakýkoli kousek rostliny a ochutnáte. Vteřinka bez chuti a pak se ozve chuť kdesi z Mexika nebo Indie. Pálí dlouho a silně. Sbírat tedy můžeme jak květy nebo semínka, tak listy i stonky.

Peprník je jednoletá rostlina, roste od června do září, dosahuje výšky kolem 30 cm. Používat ho můžeme nejen za syrova, ale také listy nebo semínka usušit a použít později.

Kořeníme nadrobno rozsekanými květy nebo listy. Ochutit můžeme například smažená vajíčka, na což postačí například jedno květenství. Nebo přidáváme do gulášů, pečených mas nebo na rybu. Při vaření ale pálivost klesá, takže použijeme více květů nebo listů a do jídla přidáváme až ke konci vaření.

Rdesno peprník se také používá jako léčivá bylina. Čistí krev, má močopudné účinky a je součástí směsí na rozpouštění močových kaménků.

lesni-koreni-rdesno-peprnik2

Rdesno peprník sklízíme na břehu řeky.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.