outdooring.cz / Outdoor články / Lesní koření - popenec břečťanovitý

Doporučujeme:

Lesní koření - popenec břečťanovitý

Bylinka s vynikajícími kořenícimi vlastnostmi se jmenuje popenec břečťanovitý, roste nenápadně a v obchodech s kořením se s ní prakticky nesetkáte.

lesni-koreni-popenec-brectanovity1

Drobné lesní koření popenec.

Okořenit popencem můžete snad všechny slané pokrmy: polévky, karbanátky, omáčky, maso nebo si ho jen tak nasypat na chleba s máslem. Má jemnou kořenitou chuť, která připomíná něco mezi šalvějí a bazalkou. Sbírají se listy, které se čerstvé sekají na drobno, a nebo z jara celá, ještě měkká kvetoucí nať, která se opět může začerstva sekat, a nebo se usuší a poté podrtí.

Roste na loukách, u cest nebo v zahradách, dosahuje výšky 10-30cm, lístky jsou veliké cca 2cm. Od podobných rostlin ho rozlišíte především podle stonku - ten má výrazně čtvercový průřez, na rozdíl od zakulacených stonků hluchavek nebo rozrazilu, jimž se trochu podobá. Jistotu, že se jedná právě o popenec, máte ale hlavně po ochutnání lístku, kde se prozradí charakteristická příchuť vhodná do koření typu "divočina".

Popenec je trvalka, která roste od března do června. Nejkvalitnější je ale zjara, těsně před rozkvětem.

Obsahové látky v popenci: silice, hořčiny, třísloviny, minerály a vitamíny, zejména vitamín C. Jeho působení jako léčivky můžeme doporučit na žaludeční problémy, čištění krve, rozpouštění hlenů.

lesni-koreni-popenec-brectanovity2

Placky z pohanky, kopřiv a popence.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.