outdooring.cz / Outdoor články / Lesní koření - mrkev obecná (divoká)

Doporučujeme:

Lesní koření - mrkev obecná (divoká)

Začínáme náš nový seriál o divokých rostlinách, které vám můžou v přírodě posloužit jako koření. Mrkev neroste jen na zahradě, ale její divoká předchůdkyně na vás čeká právě v přírodě.

lesni-koreni-mrkev-obecna1

Kořen mrkve obecné

Mrkev obecná roste od května do září poměrně hojně na loukách, v okolí polí a cest, protože má ráda světlo. Ve stinném lese najdete spíše její příbuzné, s kterými si je podobná. Pokud se tedy mrkev rozhodnete sbírat, rozhodně si napřed v atlasu rostlin nastudujte její vzhled a odlišnosti od ostatních okoličnatých. Poznáte ji ale zejména podle vůně, která je opravdu k nerozeznání od zahradní mrkve. Typický je pod květenstvím obal z tenkých lístků, které po odkvětu vytvoří snopek chlupatých semknutých stonků. Mrkev je jedno až dvouletá rostlina.

Kořen mrkve obecné připomíná kořen petržele, voní jako mrkev zahradní a jeho chuť je právě kombinací mrkve a petržele. Je silně kořenitá a k přímému jídlu se hodí snad jen v nouzi. Středem kořenu se táhne dřevnatá a tvrdá část, která je obalena měkkou částí. U mladých rostlin je kořen tenký a tvořený jen touto tvrdou střední částí.

Jelikož je chuť silná až nepatrně pálivá jako u petržele, hodí se nejlépe na ochucení polévek, případně omáček. Stačí přidat několik celých kořínků, které nahradí mrkev a petržel zároveň. Po uvaření a oloupání se dají eventuelně jíst, ale hodí se k tomu jen kořeny střední velikosti, které mají kolem dřevitého jádra alespoň nějakou dužinu. Vývar se dá udělat například z brambor, divoké mrkve, listů kopřiv a třeba vajíčka a česneku. Dosáhnete tak opravdové zálesácké polévky.

lesni-koreni-mrkev-obecna2

Rostlina dosahuje výšky 30 - 90 cm.

Kořeny se dají v kypré půdě vytrhnout rukama, ale lepší je vypomoci si nožem nebo rýčem a půdu napřed okolo kořene odhrabat. Kořen dosahuje délky až 20 cm, takže při vytahování se možná kousek kořene utrhne a zůstane v zemi.

Kořen mrkve obecné má také léčivé účinky. Obsahuje silice, vitaminy A, B1, B2, C, pektin a minerální soli. Nejčastěji se používá ke spolehlivému zastavení průjmů. Kořen obsahuje také karoten, lze jej tedy využít při nemocech jaterních, žloutenkách a střevních zánětech.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.