outdooring.cz / Outdoor články / Leoš Šimánek: diashow turné

Doporučujeme:

Leoš Šimánek: diashow turné

Leoš Šimánek je proslulý tím, že rád dělá neobvyklé věci. Vzdát se kýženě očekávaného léta a vydat se zpět do zimy? Stěží by to někdo udělal! On však věděl, do čeho jde. Věděl, že jej a jeho rodinu očekává zajímavý svět, a o to víc v zimě.

simaneknovyzeland

Leoš s manželkou Lenkou, osmnáctiletým synem Jakubem a o sedm let mladší dcerou Veronikou vyrazil opět na dlouhou cestu, tentokráte do Aotearoa - země dlouhého bílého mráčku, jak nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, své ostrovy. Skoro tři měsíce důkladně poznávali Šimánkovi novozélandské souostroví nacházející se mezi rovníkem a jižním pólem. V délce šestnácti set kilometrů se od severu k jihu řadí celý kaleidoskop geografických zajímavostí začínající u písečných pláží s palmami, také zimě kvetoucími ibišky, kolem gigantických kuželů sopek, gejzírů, barevných vulkanických jezírek s vařící se vodou či bublajícím blátem, podél blankytně modrých horských jezer, do velehor pokrytých ledovci.

Ani tentokráte autor diashow nefotografoval pouze přírodu, faunu a flóru, ale věnoval se všemožným aktivitám. Na severním ostrově vyrazili všichni čtyři Šimánci koňmo podél pobřeží Jižního Pacifiku pískovými dunami a po plážích zálivu Hauraki Gulf. Lyžovali na svazích nejvyšší hory tohoto ostrova – sopky Mount Ruapehu, která je skoro tři tisíce metrů vysoká a později sjížděli na kanoích divokou Whanganui River, protékající hlubokým údolím stejnojmenného národního parku. Na jižním ostrově pak vyrazili na kajacích podél Tasman Bay, zálivu, kde se rozkládá národní park Abel Tasman, světoznámý skalními formacemi, plážemi s červeným pískem a tyrkysově zelenou vodou. V národním parku Mount Cook nesměly chybět vysokohorské zimní túry s výhledem na stejnojmennou nejvyšší horu ostrova sahající skoro do čtyř tisíc metrů a na okolní velikány jižních Alp, ze kterých stékají ledovcové splazy do údolí.

simaneknovyzeland2

Při cestě lodí fjordem Milford Sound, který se hluboko zařezává do pobřežních hor jižního ostrova, obdivoval a fotografoval Leoš Šimánek nejkrásnější horu jižní polokoule Mitre Peak, vypínající se přímo od hladiny moře do sedmnácti set metrů výšky.

Leteckými záběry severní části úchvatného jezera Wakatitu, kde byl točen film „Pán prstenů“ a pohledy na ostré štíty ledovcových hor spadající do moře končí Leoš Šimánek své nejnovější panoramatické diashow „NOVÝ ZÉLAND – Zimní putování po ostrovech superlativů“, kterou bude několik týdnů předvádět po celé České republice.

Leoš Šimánek, narozený 1946 v Chocni, žije střídavě v Německu, Kanadě a nyní po letech opět v Čechách. Od roku 1975 se věnuje cestopisné literatuře jako autor i fotograf. Je známý v mnoha zemích svými fotoreportážemi a cestopisnými publikacemi s bohatým obrazovým doprovodem. V televizi, rozhlase a ve svých Action-Vision-Diashows se dělí s veřejností o neobyčejné zážitky i dobrodružství z cest.

„NOVÝ ZÉLAND – Zimní putování po ostrovech superlativů“ je název nejnovější fotografické knihy Leoše Šimánka, kterou si můžete koupit v sekci knihy eshop.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.