outdooring.cz / Outdoor články / Kozel ve Chřibech a výlet na Cimburk

Doporučujeme:

Kozel ve Chřibech a výlet na Cimburk

Mezi soudícím se Slováckem a úrodnou, poklidnou Hanou leží zajímavé pohoříčko jménem Chřiby. Při výpravě do této oblasti jsme se rozhodli vybrat dvě třešničky na dortu - lezeckou skálu Kozel a zříceninu hradu Cimburk.

kozel-ve-chribech1

Osaměle stojící skála Kozel.

Nedostatek zásadnějších akcí, způsobený zejména blížícími se Alčinými státnicemi, nahrazujeme krátkými, avšak údernými akcemi. Jen mírně chrchlající škodovka se řítí ke Slavkovu a Bučovicím. Potom již definitivně opouští to, co bychom snad mohli nazvat rychlostní komunikací, a spletí silniček se vyštrachá na vrcholový hřeben Chřibů.

Z parkoviště U Křížku je to jen pár minut ke Kozlovi, kde chceme zahájit lezeckou sezónu. Naše činnost Ala poměrně stručně vyjádřila slovy: "Malý lano a velkej strach". Abyste rozumněli, Kozel je samostatně stojící skála, takže první výstup je vždy poměrně málo zajištěn. Navíc jsme zjistili, že naše lano, dlouhé 45 metrů, je na Kozla krátké.

To nám nebránilo ho ještě před lezením dokonale zasukovat, rozplétali jsme ho za stálého nadávání skoro dvacet minut. Nakonec jsem, zajištěn lanem obhozeným kolem skalního bloku, dosáhl vhodného borháku, na kterém jsme potom strávili většinu našeho lezení. Kromě toho jsme si mohli zabouldrovat opravdu pěkné nástupy, kterých je na Kozlovi požehnaně.

Kazatelna a hrad Cimburk

Celou neděli ale pěkně foukalo, takže záhy po obědě nám začalo být kosa, navíc Ala si při lezení spáry dodřela ruku. Nahodili jsme batohy na záda, trochu se porozhlédnout kolem. Dále po hlavním hřebenu je pěkná vyhlídka, jménem Kazatelna, což jsou schody vytesané v pískovcovém masivu s umístěným kovovým křížkem na vrcholu. Odtam je vidět i další cíl našeho putování, hrad Cimburk.

Když jsem tam byl naposledy (už to pár let bude), hrad byl úplně opuštěný. Dnes už doba pokročila, všude spousty lidí, stánek s pivem, vstupné a informační papír do ruky. Hrádek je docela velký, z 13. století toho zůstalo celkem dost. I dvě věže stojí, trocha sklepů a zbytky obytného bloku. O hradbách ani nemluvě, těch je všude kolem taky dostatek.

kozel-ve-chribech2

Kromě hromady kamení je jednou z atrakcí klec pro odsouzence, kteří byli za trest usušeni na slunci. Holt středověké způsoby.

Jak se dostat na Chřiby

Jeli jsme autem do Koryčan (z Brna směrem na Bučovice a dále na Uherské Hradiště, odbočka v Nesovicích). Odtam silnice na Vřesovice, která vede přes Chřiby. Asi v polovině cesty je parkoviště U Křížku.

Pokud chcete do Chřibů vlakem, zajeďte do zastávky Jestřabice na trati z Brna do Uherského Hradiště, trať 340.

Kozel

Pískovcový skalnatý blok na hlavním hřebenu Chřibů. Je vysoký asi 25 metrů.

Následující obrázky a popisek jsem omaloval podle kovové tabulky dole, jejím autorem je horolezecký oddíl T.J. Jiskra, Staré Město.

kozel-ve-chribech4

jihovýchodní stěna Kozla

1 Perníková (V)
2 Kapsa (V+)
3 Jihovýchodní komín (IV)
4 Hnízdo (VI)
4a varianta Hnízda (V)
4b varianta Peteho (VI)
5 Peteho cesta (VI+)
6 Brandyho převis (V+)
7 Kouřová cesta (VI)
7a U Buku (V)
8 Fialka (Va)
9 Zlínská cesta (VI-)
10 Podkova (III+)
10a varianta Podkovy (III+)
11 Rohová (V-)
12 Marjánka (VIa)
13 Diretissima (VIa)
14 Mazácká (VIa)
14a varianta M. (V)

kozel-ve-chribech5

severovýchodní stěna

14b varianta M. (V)
15 Jokinův převis (Va)
16 Čertův komín (II)
17 Prstýnek (V)
18 Vločková (IV)

Chřiby

Většinou zalesněná, členitá vrchovina uprostřed Moravy. Podloží tvoří pískovec, jílovec a slepence magurského flyše, vegetační kryt je listnatý, hlavně bukový. Kamenitý základ občas vystupuje a tvoří pěkné útvary jako Kozla nebo Kazatelnu.

Ze zajímavých zvířat byste při velkém štěstí mohli potkat čápa černého, krutihlava obecného, výra velkého, včelojeda lesního i kudlanku nábožnou (to je ta zelená větvičkovitá potvora, co žere vlastní samečky).

Ve Chřibech byste si dále neměli nechat ujít hrad Buchlov nebo osamělé skalisko Buchlovský kámen, po kterém můžou šplhat i vaše ratolesti. Ubytování je možné si zajistit v chatách či hotelích v okolních vesnicích - najdete na Chřiby.cz.

kozel-ve-chribech3

Zdi hradu Cimburka.

O Chřiběch se dozvíte také v sérii knih "Chřiby záhadné a mytické" od místních amatérských badatelů (nakladatelství Futuro). Vyšel už 4. díl a dočtete se o historii, přírodě, památkách a záhadných místech. Knihy jsou plné mnoha barevných fotografií.

Cimburk

Zřícenina hradu, který založil kolem roku 1330 Bernard z Cimburka. Hrad chránil důležité obchodní cesty, v roce 1468 byl dobyt uherskými vojsky Matyáše Korvína. Později byl v držení pánů z Víckova (1523-1568) a Horeckých z Horky (1607-1742). Hrad se skládal z paláce a předhradí, každá část byla chráněna okrouhlou věží. Největšího rozkvětu dosáhl kolem roku 1650, tehdy měl řadu obytných prostor, dvojité hradby s řadou zastřešených střílen. Pod Cimburkem je skalní výklenek, který je v současnosti předmětem zkoumání, zda nemá zasypané pokračování do hlubšího podzemí.

Vstupné slouží na záchranu zříceniny, o kterou se stará sdružení Polypeje. V současné době se na hradě pilně pracuje - 30 korun dospělý, 20 korun student.

Při cestě na Cimburk z Koryčan si při stoupání do kopce všimněte celé skupiny velmi starých majestátních jedlí, které mají už natolik strukturovanou kůru, že na první pohled vypadá jako kůra borovice.

Cimburk.branapamatek.cz

Mapa: KČT 89-90 - Slovácko, Chřiby a Jižní Haná (1:50 000) včetně cyklotras - můžete zakoupit i v sekci knihy.

Text a foto: Roman Hubáček (a Ctirad Oráč)
Bobr.freeprohost.com

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.