outdooring.cz / Outdoor články / Klíště - jak minimalizovat nebezpečí

Doporučujeme:

Klíště - jak minimalizovat nebezpečí

Ač mnozí z nás každý rok z vlastního těla vytahujeme desítky klíšťat, málokdy si skutečně uvědomíme, jak nebezpečné mohou být nemoci klíšťaty přenášené. Dvě hlavní nemoci, encefalitida a lymská borrelioza, mohou trvale a vážně poškodit mnohé lidské orgány včetně zraku nebo kloubů. Povíme si něco o výskytu klíšťat, prevenci a často nevhodném vytahování klíšťat.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vyšší trávě, křovinatých okrajích lesa a vrstvách spadaného listí. Klidnější můžete být v pokosených loukách vysočinského typu, vlhkých sekaných loukách u řek, jehličnatých lesích bez podrostu keřů a trávy, horských oblastech od 800 m.n.m. Mapa ČR s hustotou výskytu klíšťat je zde.

Pokud musíte vysokou trávou projít, prohlédněte si poté nohavice nebo nohy, neboť tak nejčastěji odhalíte i několik klíšťat teprve lezoucích a tudíž bez rizika pozdějšího zakousnutí, kdy už přenos nemoci může začít. Klíště nezabíjejte mačkáním mezi nehty, ale třeba kamenem o kámen, ať se nepotřísníte tělními tekutinami, které mohou obsahovat zárodky nemoci.

Klíšťata přenáší mnoho nemocí, ale nejčastější jsou právě encefalitida (proti ní se dá očkovat, cca 700 případů ročně v ČR) a lymská borrelióza (několik tisíc případů ročně). Klíšťata bývají nakažená jen některá a největší ohniska bývají v různých oblastech ČR.

K prevenci můžete využít účinky vitamínu B1, který se z těla vylučuje kůží a jeho pach odpuzuje nejen klíšťata ale i komáry. Stačí si vzít 3x denně malou pilulku B-komplexu. Případný přebytek se z těla vyloučí a nijak neškodí. Pouze těhotné ženy by se neměly dlouhodobě předávkovávat vitamínem B6.

Zakousnuté klíště je dobré objevit do 24 hodin, poté už stoupá riziko přenosu nemocí mnohem více. Nejdůležitější je se tedy prohlédnout za dobrého světla co nejdříve po výletě. Mladá klíšťata mohou být velmi těžce viditelná, mají velikost pouze polovinu milimetru a šedou barvu (černá větší se už hledají snadno). Špatný zvyk z minulosti - zakápnutí olejem nebo mastí - sice zadusí klíště, ale to zároveň vyvrhne obsah střev i s potenciální nákazou do rány. Jednoznačně se tedy dnes doporučuje klíště pouze vytáhnout nebo vykývat prsty nebo pinzetou a ihned poté ranku zakápnout jodem (jodová tinktura, Jodisol, Betadin atd.). Ta zlikviduje případnou nákazu. V lékárně dostanete koupit také Antisept Juwimgel, který klíště nejen zabije ale zlikviduje už nákazu uvnitř klíštěte.

Příznaky uvedených nemocí se vyskytnou obvykle za několik týdnů vysokými teplotami nebo zarudnutím kolem ranky, ale mohou se objevit i později. Borreliózou jsou ohroženi více lidé s oslabenou imunitou.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.