outdooring.cz / Outdoor články / Jitrocelový sirup

Doporučujeme:

Jitrocelový sirup

Představte si, že jednoho zimního večera sedíte doma v křesle, za okny řádí sněhová vánice a mráz tlačí rtuť v teploměru hluboko pod nulu. Vy vzpomínáte na zážitky z prázdnin a popíjíte zlatavý extrakt s vůní léta a rozkvetlých luk.

jitrocelovy-sirup1

Jitrocelu natrhejte co nejvíc.

Příprava bylinkového sirupu je jednoduchá a nepotřebujete k tomu být zkušenými bylináři. K výrobě jitrocelového sirupu potřebujeme natrhat na čisté louce listy jitrocele kopinatého, popřípadě jitrocele většího. Když už se někde vyskytuje, tak obvykle ve větším množství, takže natrháme co největší množství.

Listy propláchneme vodou a skládáme ve vrstvách do vypařené pětilitrovky střídavě se stejně vysokými vrstvami krystalového cukru. Z jedné pětilitrové sklenice budeme mít na konci přibližně dva litry sirupu.

Sklenici zavřeme a dáme na temné a studené místo, popřípadě do ledničky na 6-8 týdnů. Po této době obsah vyndáme do hrnce a zahříváme dokud se nerozpustí a nezačne "kloktat" k varu. Pokud jsme dávali příliš cukru a málo listů, můžeme do těžko se rozpouštějící hmoty přidat trošku převařené vody. Sirup přelijeme přes cedník a listy vyhodíme. Hotový sirup pak necháváme raději v ledničce, aby se nezkazil.

jitrocelovy-sirup2

Natlačte si léto do sklenice.

Jitrocelový sirup má krásnou vůni a hnědo-zlatou barvu. Kromě běžného používání lze využít jeho léčivé vlastnosti při kašli a zánětech u dětí i dospělých.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.