outdooring.cz / Outdoor články / Jak vybírat letní tábor

Doporučujeme:

Jak vybírat letní tábor

Nad čím se nejříve zamyslet

jak-vybirat-letni-tabor

Foto: Ctirad Oráč

Než začne rodič vybírat tábor pro své dítě, měl by si v první řadě ujasnit za jakým účelem dítě na tábor posílá a vzít v úvahu jeho věk, zájmy, schopnosti a předchozí táborové zkušenosti. Posílá dítě na tábor poprvé, nebo poněkolikáté? Jak se dítěti líbilo na předchozím táboře? Poskytnuli vedoucí minulého tábora rodičům nějakou odezvu o chování dítěte na táboře? Jde mu pouze o relaxaci dítěte, nebo klade důraz i na výchovu? Chce, aby tábor rozvíjel nějakou schopnost či zájem dítěte, nebo aby se setkalo s něčím novým? Zvládne program speciálně zaměřeného tábora? Tyto a další otázky pomohou rodičům zúžit výběr z poměrně bohaté a pestré nabídky, která se na trhu každoročně objevuje.

Informace pořadatele

Pořadatel tábora by měl o táboře nabídnout dostatek informací, které by měly být včasné, přesné a úplné. Měl by být schopen poskytnout libovolné doplňující informace, na které se zájemce zeptá. Pokud rodič pořadatele nezná, může mu být prvním vodítkem iniciativa pořadatele v tomto směru (přehledný web, tištěné materiály pro rodiče, ochotné a jasné odpovědi na otázky).

Setkání rodičů s pořadatelem a s vedoucími

Proběhnout by měla předtáborová schůzka, kde se rodiče setkají s pořadatelem, vedoucími tábora a zdravotníkem. Na schůzce dobrý pořadatel dostatečně informuje o místě a zázemí tábora, základním zabezpečení jeho chodu, o způsobu řešení běžných i zvláštních situací, připravovaném programu a dalších plánovaných aktivitách. Měl by být schopen prokázat kvalifikaci vedoucích i proškolení instruktorů. Zkušený pořadatel se rád pochlubí i úspěšným průběhem minulých ročníku, fotografiemi apod.

Ze schůzky by nikdo neměl odcházet s pochybnostmi, všechny dotazy by měly být uspokojivě zopovězeny. Rodič by se naopak neměl stydět ptát i na „samozřejmé“ věci a měl by odcházet s jasnou představou jak, kde a s kým bude jeho dítě trávit svůj čas. Bez jakékoliv pochybnosti měla zůstat i představa o zajištění bezpečnosti dítěte. Důležité je též prověřit dostatečný individuální přístup pořadatele, resp. vedoucích k dětem, tak aby byli schopni vzít v potaz jeho přednosti či nedostatky, nejen vzhledem k táborovému programu.

Pokud pořadatel nepořádá předtáborovou schůzku, měl by rozhodně nabídnout jinou možnost, jak se setkat s ním a s vedoucími a probrat výše uvedená témata.

Program

Program tábora by měl být samozřejmě uzpůsoben s ohledem na věkovou kategorii dětí. Měl by být dostatečně pestrý, a to i když jde o speciálně či jednostranně zaměřený tábor. Měl by být sestaven a prezentován tak, aby dokázal zaujmout a počítat s dostatkem prostoru pro relaxaci dětí, aktivní i pasivní.

Cena

Přestože pro řadu rodičů je cena tábora podstatnou informací, s kvalitou nemusí souviset. Rozhodně neplatí, že čím je tábor dražší, tím je lepší a naopak. Nízká cena nemusí vyvolávat obavy, že účastníci tábora budou trpět hladem, naopak vyšší cena tábora může uměřeně odrážet výdaje pořadatele, který nabídne speciální program. Velmi dobré tábory za relativně nízké ceny dělá tradičně řada sdružení dětí a mládeže. U nich se do výše ceny může promítmout např. možnost získání dotací na činnost nebo fakt, že vedoucí se tábora účastní bez nároku na honorář. Vyšší účastnický poplatek se zpravidla objeví u táborů, kde pořadatel zajišťuje např. kvalifikované jazykové lektory, kvalitní sportovní vybavení a zázemí, materiál a pomůcky pro specializované činnosti (např. výtvarné techniky), vyšší standard ubytování apod. a samozřejmě u táborů v zahraničí.

Vyšší výdaje se však nemusejí projevit přímo na výši účastnického poplatku, ale až nepřímo v požadavcích na vybavení dítěte pro specializovanou činnost (např. tenisový tábor). V takovém případě by na to měl pořadatel upozornit.

Cenu tábora je vždy nutné hodnotit i vzhledem k jeho délce a pro případ pochybností či potřeby srovnání je dobré vypočítat si poměrnou cenu jednoho dne tábora.

Zdroj: www.borovice.cz, kde najdete největší katalog táborů.

Zajímavost z aktuální nabídky:

Téměř 90% aktuální nabídky táborů v katalogu informačního centra Borovice.cz je v ceně do 4.000 Kč z čehož čtvrtina nabídky je pod 3.000 Kč. Nejvíce táborů (asi 30%) se pohybuje v cenovém rozmezí od 3 do 3,5 tisíce Kč. Ubytování dětí na táborech je různé, od pokoje v penzionu po indiánské týpí. Nejvíce táborů však proběhne s ubytováním dětí v chatkách, přibližně na třetině táborů jsou děti ubytovány v podsadových stanech.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.