outdooring.cz / Outdoor články / Jak ušetřit při cestování vlakem

Doporučujeme:

Jak ušetřit při cestování vlakem

České dráhy nabízejí celou řadu komerčních nabídek (slev), se kterými lze za určitých podmínek v ideálním případě získat slevu 70 – 90% z obyčejného jízdného bez jakékoli zákaznické nebo jiné karty.

jak-usetrit-pri-cestovani-vlakem1

Ale zejména pro cestující, kteří cestují vlakem pouze občas, jsou tyto slevy nepřehledné a nebo o nich vůbec nejsou informováni. Všechny základní nabízené slevy Českých drah si můžete jednoduše zjistit na webu jizdenky.nanadrazi.cz, kde zadáním několika údajů o vaší plánované cestě zjistíte všechny ceny jízdného, které jsou pro vás výhodné.

Kalkulátor vypočítá tyto druhy jízdného: Obyčejné jízdné, Zákaznické Jízdné (karta Z nebo In-karta), Jízdné Supercity (platí pouze pro cestování ve vlaku Supercity Pendolíno) Sleva Junior pas (pro osoby 16 - 26 let), Sleva pro skupiny (2 - 30 osob), Kilometrická Banka, Zpáteční a Zpáteční skupinová sleva, Síťové jízdenky (dvoudenní a týdenní) a multifunkční síťová jízdenka SONE+ (platí pouze v sobotu nebo v neděli).

Do jednoduchého formuláře vyplníte:

  • Počet cestujících, kteří pojedou společně celou trasu
  • Den v týdnu (pracovní den a nebo sobota, neděle, statní svátek)
  • Všechny kategorie vlaků, které použijete na vaší trase alespoň jednou (Osobní vlak, Spěšný vlak, Rychlík, Intercity, Eurocity a nebo SuperCity Pendolíno)
  • Zvolíte si 1. nebo 2. vozovou třídu (automaticky je nastavena 2. třída)
  • A nakonec napíšete vzdálenost celé Vaší cesty vlakem

Jízdní řády vlaků

Údaje "vzdálenost" a "kategorie vlaků" nejjednodušeji zjistíte v elektronickém jízdním řádu Jizdnirady.atlas.cz, když si vyhledáte spojení. Ostatní údaje vyplňujete sami.

Ceny jízdenek vlaků

Potvrzením údajů tlačítkem "Vypočti jízdné" se Vám zobrazí všechny ceny jízdného, které jsou pro zadanou cestu použitelné. Např. pokud cestuje pouze 1 cestující nezobrazí se skupinová sleva, protože ta platí pro skupinu 2-30 osob. U každého typu jízdného je pro Vás vždy rozhodující celková cena, která zahrnuje jízdné pro všechny osoby včetně případných příplatků nebo povinných místenek. Avšak ne vždy nejlevější jízdné je to nejvýhodnější, jelikož některé druhy jízdného platí pouze s konkrétní kartou a v případě kilometrické banky si musíte zakoupit celou tuto kilometrickou banku za 1400,- Kč, což pro nepravidelného cestujícího na kratší vzdálenost nemusí být výhodné (Kilometrická banka zahrnuje 2000km a její platnost je 6 měsíců).

Co je dále výhodné před cestu vědět?

Pokud cestujete na hory (pěší turistika, cykloturistika, kempink,…) pak jistě oceníte ještě další informace, které Vám usnadní cestování a předejdete tak nemilému překvapení.

Při cestě na větší vzdálenosti je výhodné si zjistit řazení vlaků, které je samozřejmě k nalezení na serveru Českých drah, ale mnohem podrobněji jej zpracovali na serveru Želpage.cz.

Informace o řazení využijete zejména při cestování s jízdním kolem a můžete se tak na nástupišti připravit přibližně v místě, kde přijede vagón pro přepravu jízdních kol a zavazadel.

Dalším zajímavým webem je BABITRON - zpoždění vlaků na síti ČD. Kromě aktuálního zpoždění, které lze sledovat na přehledné mapě, tam také naleznete podrobné statistiky zpoždění vlaků Sp, R, Ex, IC, EC, SC za posledních 16 dnů. Je více než pravděpodobné, že pokud měl vlak za poslední dva týdny obvyklé zpoždění 20-30 minut, pak bude mít toto zpoždění i den následující. A podle těchto informací si můžete plánovat případná další přípoje a přestupy.

Obvyklé je zpoždění způsobeno mimořádnostmi na tratích, které jsou nejčastěji z důvodu stavebních prací na drážním tělese. České dráhy na svých internetových stránkách každý týden informují o plánovaných výlukách.

Pokud cestujete s většími zavazadly nebo plánujete přepravu jízdního kola a nebo dětského kočárku, pak je téměř nutností zjistit si, zda se na vaší trase nekonají nějaké úplné výluky. V těchto případech vlakový spoj nahrazuje autobusová doprava, která má omezené možnosti přepravy zavazedel a kočárků. Jízdní kola zpravila autobusy nepřepravují vůbec a nebo výjimečně po telefonické domluvě několik dní předem dopravce zajistí speciální přívěs pro přepravu jízdních kol. V souvislosti náhradní autobusovou přepravou obvykle počítejte v době konání výluky s pravidelným zpožděním asi 10-30 minut, což je způsobeno přestupem cestujících z vlaku do autobusu a zpět.

Odkazy na všechny tyto zajímavé informace rovněž naleznete na webu
www.jizdenky.nanadrazi.cz

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.