outdooring.cz / Outdoor články / Hostýnské vrchy

Doporučujeme:

Hostýnské vrchy

Hostýnské vrchy se rozkládají mezi Valašským Meziříčím, Zlínem a Vsetínem. Turisty přitahují svými hlubokými smíšenými lesy místy protkanými pastvinami, občasnými skálami a hlavně významným poutním místem - Svatým Hostýnem.

hostynske-vrchy1

Sednout si jen tak do trávy...

Na Hostýn se dostanete z Bystřice pod Hostýnem pěšky po příkře stoupající cestě, na které potkáte i poměrně staré lidi, kterak s obdivuhodnou vytrvalostí putují vzhůru ke kostelu, umístěnému na vrcholu. Pokud jste věřící, vyhraďte si jen na Svatý Hostýn několik hodin - konají se zde několikrát denně hojně navštěvované bohoslužby. A pokud vás zajímá architektura, budete zase obdivovat modernisticko-historizující křížovou cestu architekta Jurkoviče, která se nachází na louce za kostelem. Skládá se z kamenných podezdívek různých tvarů s dřevěnými vyřezávanými střechami a mozaikami z barevných skel. Dále se můžete pokochat rozhledem z přilehlé rozhledny a nebo se obdivovat asi dvacetimetrové větrné vrtuli, která se točí i za slabého větru a vyrábí elektřinu zřejmě pro faru a přilehlé budovy.

Nejmalebnější částí Hostýnských vrchů jsou udržované pastviny, ze kterých je vidět nejen na přilehlé kopce, ale ještě dále za Hostýnské vrchy. Ostrůvky bříz nebo jeřábů dokreslují krajinářský zážitek. Dále se můžete vypravit najít osamělé skály, jež neleží vždy přímo u značených cest. Dosahují zpravidla výšky do 10 metrů a proto slouží začínajícím lezcům jako cvičné skály. Žulové skály rozličných tvarů můžete některé slézat i bez jištění, protože to jejich tvary umožňují. Na mapě "padesátce" už jsou zakreslené a všimněte si také několika jeskyní, které ale dosahují jen několika metrů délky.

Hostýnské vrchy můžete přejít i za jeden den, nebo se více kochat krajinou a přespat třeba na některém vrcholu nebo na zřícenině hradů Šaumburk, Obřany, Lukov. Nejvyšším vrcholem je Kelčský Javorník s výškou 865 m.n.m. Na kopci Tesák je zase příjemná chata s hospodou a telefoním automatem - můžete brnknout babičce přímo z divých hvozdů ;-).

hostynske-vrchy2

Podzimní ocúny.

hostynske-vrchy3

Skály a skalky.

hostynske-vrchy4

Tento buk je jistě několikrát starší než já.

hostynske-vrchy5

Křížová cesta architekta Jurkoviče.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.