outdooring.cz / Outdoor články / Hawai aneb týden na ostrově Oahu

Doporučujeme:

Hawai aneb týden na ostrově Oahu

Kam se projít.

hawai1

Pobřeží na severu ostrova.

Diamond Head - dominantou Oahu je vyhaslá sopka Diamond Head. Dostanete se k ní autobusem, nebo autem. Po silnici se tunelem dostanete přímo do kráteru a odtud po cestičce na vrchol, odkud je nádherný výhled na celé Honolulu.

Poli Lookout - nádherná vyhlídka na severovýchod Oahu. dostanete se tam po silnici č.61. Mark Twain to nazval nejkrásnější vyhlídkou na světě a myslím, že nebyl zas až tak daleko od pravdy. Stále jedete pralesem a najednou se před vámi otevře kolosální výhled na celé severovýchodní pobřeží Oahu po obou stranách lemovaný horami. O co musel být pohled hezčí, když v údolí pod námi nebyly žádne silnice, ani sídla. Nevím jestli se mi fotky nepovedli, nebo prostě fotka nedokáže zachytit tu krásu. Jisté je, že výhled je asi tak 100x lepší než z fotek. Myslím, že je to jedna z nejhezčích věcí k vidění na Oahu a překvapilo mě, že jsem se o tom nikde nedočetl a ani nám o tom nikdo pořádně neřekl. Vlastně jsme na to narazili náhodou.

Hiden Falls - na Oahu je několik vodopádů schovaných přímo v pralese. Prý nejhezčí je Secret Falls, je ale pro veřejnost nepřístupný. Manoa Falls je asi 10 metrů vysoký vodopád. Dostanete se k němu z Waikiki po University ave. a pak po Oahu ave., popř. Manoa rd. Když na odbočce k vodopádům zůstanete stále na hlavní cestě, dostanete se do botanické zahrady Lyon Arboretum. Maunawili falls je celkem malý vodpopád. Dostanete se k němu po silnic č.61 a poté odbočíte na Kalanianaole Hwy (? už si přesně nepamatuji?) a poté pěšky asi tři kilometry, velice pěkná cesta pralesem. Z dalších vodopádů je hojně navštěvovaný Waimea Falls, kde se plátí i nějaké vstupné a nachází se v severovýchodné části Oahu. Všechny agentury vám nabízejí výlety k vodopádům, ale dostanete se tam dost dobře i bez nich a zadarmo.

hawai2

Honolulu z letadla.

Kolem ostrova vede při pobřeží silnice (kromě severozápadní části Oahu), kterou určitě stojí za to projet, stále je na co koukat.

Pláže

Počasí na plážích je příjemné celý rok, rovněž i voda je teplá celý rok. Nejznámější Waikiki je oblíbena především kvůli nízkým vlnám, které jsou způsobeny táhlou mělčinou. V některých místech je ale pláž velice úzká a je tu pořád hlava na hlavě. Pro surfaře je prý nejvhodnější pláž Sunset Beach, kde mají být velké vlny. Moc velké vlny jsem tam neviděl a surfařů také moc ne. Obrovské vlny jsou prý v zimě. Velice originální pláží je Hanuma Bay, především kvůli potápění. Ryby jsou zde uměle krmeny, tudíž nejsou plaché.

Počasí a podnebí

Na Havaji je hezky po celý rok, průměrné teploty letní jsou 27oC zimní 23oC, kdy jsou i největší srážky. Ty jsou ale vždy ve vnitrozemí, na plážích prší jen výjmečně a zataženo zde také nebývá. Slunce zapadá v létě v 19:15, v zimě v 18:00.

Text a foto: Honza a Gába
další fotky a cesty najdete na jejich webech:
Hawai.wz.cz
Myways.wz.cz

hawai3

Členité pobřeží na východě ostrova.

hawai4

Bambusový lesík.

hawai5

Vzdušné kořeny stromů srostlé do tvaru brány.

hawai6

Prales

hawai7

List a Gába

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.